شعر
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

شعر از زنده یاد ملک شهرام پودینه
خه رسم زمونه بسازک بی بهونه 2 ایمراد دله ترا ،خدا میرسونه 2
از داغ جدایی کمتر ناله سر کو الون دله خه ،خه استاره سر کو 2
بیه سون دل زار مه ، دلککه بیمار مه2
ای خدا تو حاجت روا ، ایمراد شو تار مه 2
دول لواره دل مه ،گرونه اناره دل مه ،ورتوخه بهاره دلمه
شعراز دادخدا غفاری
از رسم زمونه آدم در مه مونه2
خه مرگ تو موکه خونه شته ویرونه 2
ازداغ جدایی ایشتو، ناله نکنو
ستاره مه توبودی در شوو تار مه
بیا نوسیکو دلککه بیمارمه ای دل گرفتار مه 2
کنجه تو که مپرسه 2 به بیمه اگجه استه 2
چیزه بگو مه موکه ، ای گوچه غم خوار مه 2
برفتی تو نصف شو، موکه مه نبودو خو 2
بیا پش دل خوار مه ،دلککه بیمارمه 2


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 7 مهر 1394برچسب:, :: 7:26 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

پیش در گویش زابلی به معنای درخت خرما است وسوفه هم وقتی درخت حدی از ارتفاع را بدست آوردبه آن سوفه می گویند.این درخت خرما بزرگترین وبلندترین درخت خرمای زابل می باشدکه هنوز باروراست وخرما از آن به عمل می آید طول عمرآن بیش از سیصد سال است وتمامی بزرگان وپیرمردان که نسل به نسل روایت کرده اندآنرا به همین ارتفاع دیده اندوهم اکنون ارتفاع آن به کندی زیاد می شود.بلندی این درخت در زمان گذشته که درختان بلند وجود نداشته وساختمان سازی نبوده به قدری بوده که از شهر زابل دیده می شده وفاصله شهرمذکور تاروستا دوازده کیلومتر می باشدوشاخصی برای پیدا کردن روستای گوری بوده است.در زابل بیشتر درختان ازجمله درختان خرما به علت وزش بادهای 120روزه بعد از اینکه به حدی از ارتفاع می رسند باد آنهارا می شکند واز بین می برد ولی این درخت هنوزپابرجاست که بعضی ازدلایل آن مکان رویش درخت خرما،ریشه های درخت خرما وباز بودن اطراف درخت خرما می باشد.تعدادکسانی که بروی این درخت رفته اند وخرما چیده اند کم است وفقط چند نفری توانسته اند به بالای این درخت صعودکنند.مردم بم برای ازدیاد درخت خرما از پاجوش های آن استفاده کرده اند.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 6 مهر 1394برچسب:, :: 6:29 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

نام انگلیسی :  hamoon wetland    نام فارسی :  تالاب هامون

 

موقعیت جغرافیایی

چشم‌انداز تالاب هامون به اندازه حیات وحش کویر زیباست. باتوجه به مقدارکم آب در دهانه آبریز در دهنه شمالی و جنوبی دریاچه هامون که از طریق فراه رود به این دریاچه می‌ریزد در قسمت‌های «بش دلبر و قندک» به محض توفان، حدود ۲ تا ۳ کیلومتر این آب را پراكنده می‌کند.
باد و توفان موجب کمی حجم و حتی پایین آوردن کیفیت این آب باقی مانده می‌شود. ۱۴ گونه از پرندگان ماهیخوار شامل كاکائی، پلیکان، باکلان، هواصیل، اگرت، چوپا، خروس،کولی، فالاروپ، سلیم کوچک و بزرگ گیلانشاه دم سیاه، آبچلیک و فلامینگودرتالاب هامون زیست می‌كردند.

گفتنی است منطقه حفاظت شده هامون بامساحتی بالغ بر۱۹۳ هزارو ۵۰۰ هکتار از دو قسمت دریائی و خشکی درشمال غرب وغرب شهرستان زابل قرار دارد. وسعت این تالاب حدود ۴ هزارکیلومتر مربع و عمق متوسط آن بین ۵ تا ۶ متردرفصول پرآبی است. این تالاب پهناورترین سطح آب شیرین در فلات ایران است که از یک سیستم بسته آبی از سه آبگیرنسبتا عمیق به نام‌های هامون صابری، هامون پوزک و هامون هیرمند تشکیل شده که در زمان ورود آب و سیلاب‌های زمستانه و بهاره به هم می‌پیوندندلاکن هم اکنون این دریاچه کاملاً خشک می باشد


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 6 مهر 1394برچسب:, :: 6:17 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

موسسه خیریه آیت الله صدرحسینی سیستانی

ثبت کننده شخصیت حقوقی : سازمان ثبت اسناد و املاك كشور
شناسه ملی : ۱۴۰۰۳۱۵۲۵۱۱
تاریخ تأسيس : ۱۳۹۰/۱۲/۲۷
نام شخصيت حقوقی : خيريه حضرت آيت الله صدر حسيني سيستاني
نوع شخصیت حقوقی : موسسه
شماره ثبت : ۵۸
واحد ثبتی : مرجع ثبت شركت ها و موسسات غيرتجاري زابل
کد پستی : ۹۸۰۰۰۰۰۰۰۰
محل اقامت قانونی : خيابان بعثت مسجد حضرت آيت الله اعظم سيد صدر الدين حسيني طباطبائي


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 6 مهر 1394برچسب:, :: 6:14 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 این آرامگاه در شرق روستاى کوه خواجه، از دهستان کوه خواجه و از بخش شیب آبِ شهرستان زابل واقع شده است. ساختمان بقعه که پلان مربع شکل دارد و از خشت و گل ساخته شده، داراى گنبدى عرقچینى است و درِ ورودى آن از جانب جنوب باز مى‏شود. دو طاقچه به صورت متقارن در شرق و غرب فضاى داخل تعبیه شده است. مصالح بکار رفته در بنا، خشت و گل و آجر است و نماى خارجى آن کاهگل شده و فاقد تزیینات دیگر مى‏باشد.این بنا به شماره 12292 و در تاریخ 30/4/1384 به ثبت آثار ملّى و تاریخى رسیده است.

محمد مهدی فقیه بحرالعلوم


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 6 مهر 1394برچسب:, :: 5:49 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهرستان نیمروز از شمال و شمال غربی با کشور افغانستان و خراسان جنوبی (شهرستان نهبندان) و از جنوب با شهرستان زابل و هامون و از شرق با شهرستان هیرمند و از غرب با شهرستان زاهدان و نهبندان هم مرز می باشد و در شمال دشت سیستان واقع گردیده است. این شهرستان ۴۸۹ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و ۱۸۲۳ کیلومتر تا تهران فاصله دارد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 6 مهر 1394برچسب:, :: 5:43 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

وسعت  "شهر سوخته" و يافته های کارشناسان  اين محوطه باستانی را از صورت يک محوطه عادی دوران مفرغ خارج کرده و به اين نتيجه رسانده که زندگی در"شهر سوخته" با دوران آغاز شهرنشينی در فلات مرکزی ايران و بين النهرين همزمان است.
گفته می‌شود، شهر سوخته پیشرفته‌ترین شهر جهان قدیم بوده‌است و حتی بسیار پیشرفته‌تر از دولت شهر کرت که سینوهه در کتاب خود از آن یاد کرده‌است.
در سی‌ و هشتمین اجلاس یونسکو در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۴ مطابق با ۱ تیر ۱۳۹۳ شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. این محوطه باستانی هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو محسوب می‌شود که با برخورداری از قدمت ۵۰۰۰ ساله هم‌اکنون به‌ عنوان یکی از پیشرفته‌ترین شهر‌های باستانی دنیا شناخته می‌شود.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 6 مهر 1394برچسب:, :: 4:56 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content