سیستان درعصرشاه عباس صفوی
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

شاه عباس اول،حکومت ملک محمودبن حیدربرسیستان راتاییدودرفرمانی به اونوشت:

"همین که سکه وخطبه رابه نام اشرف(شاه عباس)کنند،دیگرتوقع ازشمانداریم ودرسیستان به دستورماضی،متقلدامورحکومت وایالت باشند."

کتاب احیاء الملوک-ملک شاه حسین-ص204


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 30 شهريور 1391برچسب:, :: 8:53 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

از آنجا که در آثار ایرانی آمده است که زرتشت در رصدخانه نیمروز (سیستان) حلول خورشید با برج بره را رصد کرد و تقویم یزدگردی باستانی را اصلاح وبنیاد گاهشماری جدیدی را پی افکند این گمان نیز وجود دارد که این محل رصد خانه زرتشت باشد. نکته جالب توجه این است که کنار رصدخانه نیمروز (دهانه غلامان)بنای کوچکی وجود دارد که مردم محلی از دیرباز از آن به نام قبرزرتشت یادمی کنند.

از کتاب رصدخانه زرتشت در نیمروز


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 30 شهريور 1391برچسب:, :: 4:47 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان مرکز مردان گردن فراز و پیشگام است

مقدسی جغرافیانویس عرب


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 28 شهريور 1391برچسب:, :: 8:44 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

آزاد شو از بند خویش،زنجیر را باور نکن
اکنون زمان زندگیست،تاخیر را باور نکن
حرف از هیاهو کم بزن،از آشتی ها دم بزن
از دشمنی پرهیز کن،شمشیر را باور نکن
خود را ضعیف و کم ندان،تنها در این عالم ندان
تو شاهکار خلقتی،تحقیر را باور نکن
بر روی بوم زندگی هر چیز می خواهی بکش
زیبا و زشتش پای توست،تقدیر را باور نکن
تصویر اگر زیبا نبود،نقاش خوبی نیستی
از نو دوباره رسم کن،تصویر را باور نکن
خالق تو را شاد آفرید،آزاد آزاد آفرید
پرواز کن تا آرزو ، زنجیر را باور نکن


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 29 شهريور 1391برچسب:, :: 9:38 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

تیمور لنگ، در آن هنگام که می خواهد پس از یک سیاحت چند روزه سیستان را ترک کند، عنوان می کند که من نمی توانستم زیاد در زابلستان توقف کنم زیرا قشون من در قائن بود و می باید مراجعت نمایم و قشون خود را از قائن برگردانم لیکن قبل از بازگشت از سالار زابلستان پرسیدم که آیا ممکن است که من عده ای از مردان بلند قامت و نیرومند زابلستان را اجیر کنم و یک سپاه از آنها بوجود بیاورم. سالار زابلستان گفت: ای امیر تیمور تو میهمان من هستی و قبول درخواست میهمان بر میزبان واجب است لیکن من نمی توانم این درخواست تو را بپذیرم زیرا سکنۀ این سرزمین در قشون اجنبی سرباز نمی شوند و اگر من به آنها بگویم که سرباز تو شوند، نمی پذیرند اینجا ایران است و مردان ایران از دورۀ رستم تا امروز عادت دارند که فقط در قشون ایران سرباز شوند و وارد قشونهای اجنبی نخواهند شد.نقل از کتاب: منم تیمور جهانگشا ص 92.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 29 شهريور 1391برچسب:, :: 6:35 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

منطقه حفاظت شده هامون زابل مهم ترین منطقه از نظر حیات وحش در این ناحیه محسوب می شود.اهميت اين منطقه بيش تر به دليل زيست گاه انواع حيات وحش، امكان پرورش ماهی، وجود انواع پرندگان و تامين علوفه دام ها از نيزارها و استفاده از نی ها جهت حصير بافی است. از جانوران گرگ، روباه، شغال، گراز و از پرندگان مهاجر درنا، پرستو دریایی، پلیكان، طاووسك، لك لك، حواصیل كه در اوایل پاییز از شمال کشور به منطقه مهاجرت می‌كنند و هم چنین پرندگان بومی از قبیل كركس، دراج، باقرقره، كوه بره، مرغابی و غاز دربیش تر نقاط این شهرستان وجود دارند. ضمناً انواع ماهی‌های رودخانه‌ای و دریاچه‌ای در این شهرستان صید می‌ شوند. پرندگان و جانوران وحشی اين منطقه را پليكان و فلامينگو، پرندگان مهاجر آبی، تيهو، زنگوله بال،كوركر(باقرقره)، خرگوش، شغال، كفتار، كاراكال، يوزپلنگ، گراز و آهو تشکیل می دهند.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 28 شهريور 1391برچسب:, :: 12:32 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

به دو راهی های زمین که می رسم
چشم به آسمان می دوزم
آنجا 

  راه همیشه یکی ست


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 شهريور 1391برچسب:, :: 12:17 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

چوبی حدود 1 یا 5/1 متر را در زمین فرو و نوک آن را تقریبا تیز می کردند.چوب بلند8-6متری دیگری را به شکلی که در حد و سط آن گودی ایجاد کرده و آن را بر نوک چوب افقی سوار می کرده اند.کمی صابون ذغال یا پنبه دانه داخل گودی ریخته می شود و از آن دوتا چهار نفر یک طرف و همین تعداد در سمت دیگر سوار می شدند و کسانی هم این چوب را به حرکت در می آوردند که اصطلاحأ (خلیسک)می گویند،زیرا با وجود پنبه دانه صدای خلیس خلیس ،یا خس خس از آن به گوش می رسید.و می چرخید و با هلهله و شادی همراه بود


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 شهريور 1391برچسب:, :: 8:13 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

جهان تیغ یا جهان تیغی، از طایفه‌های سیستان می‌باشد. این طایفه اصل و ریشه خود را از اعقاب مالک اشترنخعی می‌دانند. و چنین معتقدند که اجدادشان بعد از قیام مختار ثقفی مورد غضب حجاج بن یوسف قرار گرفته و آنان به علت عدم احساس امنیت ناگز شدند به ایران و(کرمان) مهاجرت نمایند، و در زمان نادرشاه از آن‌ها در جنگ‌ها به عنوان عساکر و سرباز شمشیرزن استفاده می‌شده‌است.

سالخوردگان طایفه حکایتی دارند که درآن آمده‌است، به هنگام محاصره طولانی قندهارافغانستان، یکی از دروازه‌های این شهر که چهل زینه نام داشت، بارها توسط سربازان نادرشاه فتح می‌شد و هر بارنگهبانی بر این دروازه می‌گماشت اما صبح با جنازه آنان مواجه می‌شد. این کشتار مرموزشبانه، ادامه داشت تا نوبت به نگهبانی به جماعتی ازسیستان رسید. اینان گوشه پیراهن‌های بلندشان را به هم گره زده و با خود عهد کردند تا با پای جان با هم مقاومت کنند و این ایستادگی سبب شد تا دروازه را از دست ندهند. این پیروزی مورد توجه نادرشاه قرار گرفت و آن جماعت را «جهان تیغ» نام نهاد.

سه نفراز این گروه سر آمد دیگران بودند که یکی درقندهارماند و فرزندان وی به «جوخیز» معروفند و دیگری در سیستان اقامت کرد و فرزندان او جهان تیغ‌های شهرزابل و ده جهان تیغ) را تشکیل دادند و سومی به موطن خودیعنی کرمان بم وتوابع ) مراجعت و به «جهان تیغی» معروف شدند.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 26 شهريور 1391برچسب:, :: 12:8 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

نیزارهای دریاچه ی هامون نقش اقتصادی مهمی در سیستان داشتند... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 26 شهريور 1391برچسب:, :: 6:23 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

جهــان چیــزی شبیــه مــوهــای تــوســت!
سیــاه و ســرکــش و پیچیــده!
ببین بختــم را!


کــه منتظرم بــه خیسی موهایت...
جهــانــم آشــوب شــود
!

 


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 25 شهريور 1391برچسب:, :: 3:10 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

آب مورد نياز سیستان جهت مصارف شرب، كشاورزي و صنعت از  منبع آب سطحي تامين می شود.منابع سطحی راآوردهای سه رودخانه:شیردل-گلمیر-سیستان تامین می کند.  مهم­ترين رودخانه­ سیستان هيرمند نام دارد كه منبع اصلي تأمين آب دشت سيستان با میزان آبدهی متوسط سالانه3 هزار میلیون مترمکعب است.در بزرگی رقم آبدهی اين رودخانه همان بس که بدانیم مجموع سالانه­ ی حجم آب برداشت شده از منابع آبی استان، اعم از سطحی (1700 ميليون متر مکعب)  و زيرزمينی (1400 ميليون متر مکعب) در همان حدود است. اين رودخانه از كوه­هاي هندوكش و ارتفاعات بابايغما در چهل كيلومتري غرب كابل در افغانستان سرچشمه گرفته، پس از طي مسافت 1050 كيلومتر و پيوستن شاخه­ هاي ديگري به آن وارد خاك ايران ­شده و بزرگترين درياچه­ ی آب شيرين ایران را می­ آفريند که ميزان آب آن كاملاً به مقدار ريزش­هاي ارتفاعات هندوكش بستگی دارد.

 


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 25 شهريور 1391برچسب:, :: 11:5 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

اف خان ئه غوب نام مجموعه شعری است در قالب شعر نیمایی و به گویش سیستانی اثر استاد غلامعلی رئیس الذاکرین دهبانی


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 24 شهريور 1391برچسب:, :: 6:1 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

نزدیک ترین نقطه به خدا هیچ جای دوری نیست نزدیک ترین نقطه به خدا نزدیک ترین لحظه به اوست ، وقتی حضورش را درست توی قلبت حس می کنی ، آنقدر نزدیک که نفست از شوق التهاب بند می آید . آنقدر هیجان انگیز که با هیجان هیچ تجربه ای قابل مقایسه نیست . تجربه ای که باید طعمش را چشید

اغلب درست همان لحظه که گمان می کنی در برهوت تنها ماندی ، درست همان جا که دلت سخت می خواهد او با تو حرف بزند ، همان لحظه که آرزو داری دستان پر مهرش را بر سرت بکشد ، همان لحظه نورانی که از شوق این معجزه دلت می خواهد تا آخر دنیا از ته دل و با کل وجودت اشک شوق بریزی و تا آخرین لحظه وجودت ببـاری  

نزدیک ترین لحظه به خدا می تواند در دل تاریک ترین شب عمر ناخواسته تو و یــا در اوج بزرگ ترین شادی دلخواسته تو رخ دهد ، می تواند درست همین حالا باشد و زیباترین وقتی که می تواند پیش بیاید همان دمی است که برایش هیچ بهانه ای نداری . جایی که دلت برای او تنگ است

زیبا ترین لحظه عمر و هیجان انگیزترین دم حیات همان لحظه باشکوهی است که با چشم خودت خدا را می بینی. درست همان لحظه که می بینی او با همه عظمت بی کرانش در قلب کوچک تو جا شده است. همان لحظه که گام گذاشتن او را در دلت احساس ، و نورانی و متعالی شدن حست را درک می کنی

آن لحظه که می بینی آنقدر این قلب حقیر ارزشمند شده است که خدا با همه عظمت بی کرانش آن را لایق شمرده و برگزیده و تو هنوز متعجب و مبهوتی که این افتخار و سعادت آسمانی چگونه و از چه رو از آن تو شده است و این را همیشه به یاد داشته باشید
"
هرگاه با دیگرانید خود را خط بزن و هرگاه با خدائید دیگران را
"


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 23 شهريور 1391برچسب:, :: 8:54 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

برای مشاهده ی آنلاین وضعیت آب و هوای زابل میتوانید به سایت انگلیسی wunderground مراجعه کرده

و ازاین طریقاز مشخصات دقیق آب و هوایی شهرستان زابل آگاه شوید

اطلاعات و گزارشات این سایت هر چند ساعت به روز (Update) میشود .

برای مشاهدی وضعیت آب و هوای سایر نقاط کافی است به قسمت Local Weather < weatherstation بروید


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 23 شهريور 1391برچسب:, :: 7:47 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

رقص درسیستان بر گونه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام در مناسبت ویژه‌ای به اجرا گذاشته می‌شوند؛ در یک تقسیم بندی می‌توان رقص سیستانی را به دو نوع مردانه و زنانه تقسیم بندی کرد (اگرچه این رقص‌ها در گذشته به صورت گروهی مرد و زن نیز اجرا می‌شده‌اند)

از انواع رقص زنانه سیستانی می‌توان به رقص چاپی اشاره کرد که صورت ویژه آن کوبیدن متناوب پا بر زمین به دنبال ضرب‌های مشخص ساز دایره می‌باشد.

در میان رقص‌های مردانه سیستانی نیز می‌توان به رقص شمشیریا صورت ساده تر آن یعنی رقص چوب اشاره کرد که به همراه دهل وساز(به گویش سیستانی دول و ساز) اجرا می‌شوند.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 24 شهريور 1391برچسب:, :: 4:39 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

پوشاک مردان عمدتاً شامل دستار، سرپوش، پیراهن و شلوار است. به دستار در محل لنگوته (Longote) می‌گویند و بیشتر به رنگ سفید است. پیراهن مردان بلند و تا سر زانو است. به سه صورت چین‌دار، ساره (عربی) ترک‌دار استفاده می‌شود. نوع چین‌دار آن از كمر چین می‌خورد. معمولاً پیراهن به هر صورت كه باشد، شلوارش نیز به همان صورت ساده یا چین‌دار خواهد بود. روی لباس مجالس و یا افراد مرفه ابریشم‌دوزی می‌شده است.در گویش محلی سیستان به شلوار، تمو یا تومون و به پیراهن پنر می‌گویند و نوع ترک‌دار آن را چل تریز می‌نامند كه از قسمت زیر حلقة آستین به پایین حداقل از 34 ترک تشكیل شده است. همچنین مردان سیستانی جلیقه‌ای روی پیراهن می‌پوشند كه به آن باسكت  یا جلزقه  می‌گویند. پوشاك مردان سیستانی تا حدودی به پوشاک مردم خراسان كنونی شباهت دارد.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 22 شهريور 1391برچسب:, :: 12:34 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

یعقوب بدون توجه به آن که، توسعه قلمرواش در سیستان بدون حکم خلیفه، «عصیان» بر ضد خلافت اسلامی محسوب می‏شود، کرمان را نیز به قلمرو خود افزودو گماشته حاکم شیراز در کرمان را بگرفت(254 ق / 868 م)همچنین منطقه فارس را بدون آن که لشکر کشی‏اش به آن خطه موجب خونریزی شود، از چنگ علی بن حسین، عامل خلیفه بیرون آورد و به این ترتیب فاتحانه وارد شیراز شد.یعقوب بعد از این واقعه بازرنگی چند نفر از طرفداران خود را با هدایای گرانبها نزد خلیفه ی بغداد فرستاد و خود را مطیع خلیفه اعلان کرد. یعقوب در سال 257 باز به فارس لشکر کشید و خلیفه المعتمد به وی پیغام داد که ما ملک فارس را بتو نداده ایم که تو به آنجا لشکر کشی کنی و المؤفق برادر خلیفه که صاحب اختیار مملکت بود رسولی نزد یعقوب فرستادمبنی بر اینکه فقط ولایت بلخ و تخار و سیستان مربوط به یعقوب است. یعقوب نیز بلخ را تصرف نموده متوجه کابل شد والی کابل را اسیر و شهر را تصرف نمود.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 22 شهريور 1391برچسب:, :: 8:27 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

اینجا سیستان است
ماهی ها عاشق آبند و کودکان عاشق هر دو
به عشق ماهی دل به آب زده اند
و چه دردناك قصه هر دو...

بي آبي


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 21 شهريور 1391برچسب:, :: 11:21 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

خداوندا
مرا واسطه عشق خود میان آدمیان کن
تا آنجا که نفرت است ..... عشق را ارزانی کنم
آنجا که تقصیر وگناه است ..... ببخشایم
آنجا که تفرقه وجدایی است ..... پیوند بزنم
آنجا که خطاست ..... راستی را هدیه کنم
آنجا که شک است ..... ایمان بدهم
آنجا که نومید است ..... امید شوم
آنجا که ظلمت است ..... چراغی برافروزم
آنجا که غم است ..... شادی به پا کنم
خداوندا
باشد که بیشتر تسلی دهم ، تا تسلی یابم
در پی فهمیدن باشم ، تا فهمیده شدن
در پی دوست داشتن باشم ، تا دوست داشته شدن
زیرا با عطا کردن است که می گیریم
با فراموشی خویشتن است که خویشتن را می یابیم
با بخشیدن است که بخشوده می شویم
وبا مردن است که زنده می شویم


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 21 شهريور 1391برچسب:, :: 8:14 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان بزرگتر از خراسان بود و مرزهای آن بیش بودومردم آن بیشتر...

نقل از تاریخ طبری ترجمه ابوالقاسم پاینده ج پنجم ص2015


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 20 شهريور 1391برچسب:, :: 9:4 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

محمدآذری

شبی كه آفتاب خفته بود. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 20 شهريور 1391برچسب:, :: 4:58 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

 خدا همین نزدیکی ست

که اگر باز کنی آغوشت

و دو چشم خود را ، بر همه ، نفع جهان بر بندی

یا که قلبت را تو ، از سر لطف و صفا ، یکرنگی

رو به یکتا جهت قبلهء عشقش ،

درکی ( درب کوچک ) بگشایی ...
تازه خواهی فهمید ،

تا کنون خفته به آغوش هم او بودی و بس ،

که تو را از سر خط آغاز ،

تا بدین جا به امان ،

نیک نگه داشته است .....


ارسال شده در تاریخ : جمعه 17 شهريور 1391برچسب:, :: 9:36 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

اسم دخترانه برای بچه های سیستانی ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 17 شهريور 1391برچسب:, :: 6:45 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 16 شهريور 1391برچسب:, :: 8:44 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content