بخشی از مداخلات نامتوازن دولت در سیستان
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

دولت، با رویکرد، ایجاد تغییر و ارتقاء سطح توسعه در منطقه ی سیستان، دست به اقداماتی زده است که بعضاً بودجه‌های هنگفتی را نیز به خود اختصاص داده است امابه‌دلیل عدم توجه به پایداری و همگنی طرح‌های توسعه، موجبات عدم توازن و تعادل در منطقه، فراهم شده و به تعبیری دیگر خود دولت، یکی از عوامل مهم در ایجاد شرایط بحرانی جدید به شمار می‌رود که به صورت اجمالی به آن اشاره می‌شود... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:, :: 4:29 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:, :: 4:22 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

پیرمردان زابلی هنوز نهر آب خویش را لایه روبی می کنند. پیرمردانی که بعضاًبیش از 75سال سن دارند.این پیرمردان در نهر آب روستا تمام توان خویش را بکار می برندتا نهر آب لایه روبی شود.آنهابعضاً به مدت یک ماه هر روز تیشه میزنندواین تیشه زدن به صورت حشر وپاگو بوده است.حشر به تمام افرادی که لایه روبی می کردند می گفتند. وپاگو عبارت از  شش نفربودند که  با هم دریک کار شروع به تیشه زدن می کردند. در کف نهر آب دونفر خاک را می کندند وبه بالامی انداختند . دونفر در وسط خاکریز کار میکردند وخاک را به بالا می بردند . که در اصلاح به ان  آلون دم می گفتند ودونفر بالای خاکریز در آلون باد خاک را دور می کردند تا دوباره به کف نهر بر نگردد. ولی گاهی مواقع آنقدر خاکریز بالا بود که یک نفررسوبات را از کف نهر می کند وپنج نفر دیگر آنها را به بالا خاکریز می بردند .چون این کار سخت وطاقت فرسا بوده،سالها است که این روش منسوخ شده است وبا ماشین ونهر کن انجام می شود .ولی درمنطقه سیستان،مسئولین نمی خواهند این کشاورزان راحت به این فناوریهادسترسی داشته باشند و آنها را مجبورمی کنندکه نهر آب را به همان روش قدیمی لایه روبی کنند .درصورتی که این کارتاثیرآنچنانی در لایه روبی ندارد.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:, :: 4:9 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

دكتر غلامرضا نوري

 

نام انگلیسی :  hamoon wetland    

نام فارسی :  تالاب هامون

 

موقعیت جغرافیایی

نام درياچه هامون در اوستا « كانسويا » ، در پهلوي « كيانسي » و در كتب قديم فارسي از جمله صددر، بندهش و روايات هرمزديار ، « كانفسه » آمده است ؛ گاهي در اوستا آن را « زريه » به معني دريا مي ناميدند و با نام « زريه كيانسي » خوانده مي شد. در شاهنامه فردوسي و در كتاب هاي جغرافي فارسي و عربي ، اسم درياچه هامون « زره » است . هامون اسمي است كه بعد ها به اين درياچه داده شده است . كلمان هوار در سال 1911 ميلادي آن را هامون دشت ناميده است . در جهان نامه از هامون اين طور ياد شده است : شهر سيستان را زرنج خوانند و به نزديكي شهر بحيره اي است كه او را زره خوانند و رود هيرمند در آن ريزد و چون آب او نهايت شود، نقصان گيرد و آب او خوش باشد. طبق مستندات موجود، اين درياچه در قديم الايام وسعت زيادي داشته است. در كتاب حدود عالم درازي آن 30 و پهناي آن 8 فرسنگ ذكر شده است . از لحاظ اعتقادي و بر اساس اسطوره هاي زرتشتي درياچه هامون مقدس بوده و ظهور منجي (سوشيانت) از اين درياچه اتفاق مي افتد.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:, :: 4:4 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

http://www.mfa.gov.ir/

قابل توجه سیستانیهای عزیز؛

لطفاًبه آدرس اینترنتی فوق بروید واخذ حقآبه سیستان ازافغانستان را ازوزارت خارجه طلب کنید...


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:, :: 3:54 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:, :: 3:47 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

آیا مذاکره با افغانستان سخت است یا مذاکره ای که که نتیجه اش توافق ۱+۵ بود ؟!شما که مثلاًبزرگترین دیپلماسی تاریخ را رقم زدید پس ستاندن حق آبه هامون ازچندتاافغانی نبایدکار سختی  برای شماباشد.از درد گفتن و مرهم نداشتن نمی دانم شنیده اید ، پس می توانید رقم بزنید مرهمی تاریخی را .بهتر بگوییم حق آبه سیستان مکمل توافق هسته ای می باشد.آب حق مسلم هامون و هامونیان است ، شاید درکش برایتان کمی غیرقابل تصور باشد همانطور که ظرافت مذاکراتتان غیرقابل تصور می باشد .لازمه پرونده حق آبه هامون بازهم قدم است ، به سوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان برای مذاکره ۱+۱ قدم بردارید .نوادگان رستم از سرزمینی سخن می گویند که امروز مورد ظلم قطعنامه ای شده اند که هیچ دادگاهی برایش حکم صادر نکرده است.هامون آب می خواهد بدون چون و چرا ، توافق هسته ای یادگار تدبیر اعتدال شد .چرا هامون را به یادگار نگذارید .مگر دم کوزه گریتان ۱+۵ را قانع نکرد؟موضوع پرونده ای که سخن می گوییم خیلی با صراحت تر از آن چیزی است که بیان می کنیم .درایت و جسارت می خواهد جناب ظریف بسم الله . . .

بهانه برای بازگو کردن قطعنامه علیه خشکی هامون زیاد است ولی هامون بهانه نیست ، چون بها دارد و بها داده .اینک که سفرهای حوزه آسیایی تان پرشورتر شده ، سرآغاز گشودن پرونده حق آبه هامون به همراه اعضای تیم ارشد مذاکره کننده به افغانستان باشید .هامون نیروگاهی است که اگر راکتورهای ازکار افتاده اش بپوسند دیگر تضمینی نیست ، خود پاسخ را بهتر می دانید .وضعیت اقتصادی و اجتماعی سیستان بیش از پیش به احیای هامون بستگی دارد .(هامون خود به تنهایی شهرک صنعتی و منطقه آزاد سیستان بود)شاید اگر برای اولین بار روستاهای سیستان را از نزدیک ببینید این سوال در ذهنتان تداعی شود ،آیا در این روستاها کسی زندگی می کند ؟ مردم به چه شغلی مشغولند؟پاسخش این است : شغل ندارند و از روی نجابت سخن نمی گویند ، زندگی نمی کنند ، برای اعتلای خاک زنده می مانند و رنج زندگی شان را فدای ایستادگی قطعه ای از خاک خشکیده ایران می کنند .

جناب ظریف صرفا جهت اطلاع می گویم : سیستان در دو دهه گذشته برای افغان ها مکانی برای زندگی ، شهری برای اشتغال ، منبعی برای درآمد ، جایگاهی برای تحصیل ، مامنی برای زاد و ولد ، پله ای برای بازگشت و ساختن افغانستان این هامون بود که نسل شان را تثبیت کرد و به اینجا رساندشان .

آیا پاسخ هامون پس از گذر این نیکی ها نابودی است ؟بازهم از این زاویه صرفا جهت اطلاع می گویم : هامون که زنده باشد(سیستان هوایش خوب است ، تفریح و توریست دارد ، نی زار و ماهی و صیادی دارد ، قایقرانی دارد ، حصیر بافی دارد ، اشتغال پایدار دارد ، سوتغذیه ندارد ، دامپروری دارد و . . .)

دوربین ها و قلم ها منتظر ثبت لحظه توافق پرونده حق آبه هامون هستند ، جناب آقای دکتر ظریف سخن این است : هامون را بیش و پیش از این دریابید قاسم زاهدی


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:, :: 3:38 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

استفاده ازانرژی های نو

وجود مداوم ترین بادهاوزمین بدون معارض؛پتانسیل خوبی را برای ایجاد انرژی های نو در سیستان فراهم کرده است.سیستان قابلیت تبدیل شدن به پایلوت کشور در حوزه انرژی بادی را دارد، اما کجاست سرمایه‌گذاری دولت؟؟؟


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:, :: 3:23 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

چرا کسی فریادشان را نمی شنود؟آیا وقت آن نرسیده تا چراغ دلشان روشن شود.؟

اهالی سیستان چند سالی است که با اوضاع نا به سامان شهرشان دست و پنجه نرم می کنند،چرا که بار بستن از سرزمین مادری،برایشان سخت است،سخت است سیستان پرآوازه شان را با کوله باری از اندوه رها کنند و راهی دیاری دیگر شوند.

این مردم عاشق سرزمینشان هستند.اما فشار درد و اندوه کمرشان را خم کرده است،می خواهند فریاد شوند،اما فریاد سیستان سالهاست که ناشنیده مانده است.

تقویم سیستان پر شده از روزهای تلخ و دلگیر،روزهای طوفانی،روزهای بی سر و سامانی،روزهایی که دیگر چنگی به دل نمی زند،روزهای طاقت فرسایی که جان مردم سیستان را گرفته است.چرا که آرزوی سرسبزی سرزمینشان محقق نشدو سالهاست مسئولانمان سکوت کرده اند،سکوتی به قیمت تمام شدن زندگی سیستان و اهالی اش،سکوتی به قیمت ویرانی سیستان.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 20 مرداد 1394برچسب:, :: 6:37 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

پوشش زنان زرتشتی که به نوعی بیانگر میراث فرهنگی ایران کهن است از افتخارات این مرز و بوم به شمار می رود..

  ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 20 مرداد 1394برچسب:, :: 6:30 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

در فصل درو در زمان های گذشته هر کس هر شغل وکاری داشت از قبیل نجاری،آرایشگری،خوش نشینی،را کنار می گذاشت وبرای درو می رفت که قسمتی از نان سال خویش را تهیه کند کسی که برای درو به کشاورز کمک می کرد چهاردرصد دروی خود را مزد می گرفت .کاری سخت وطاقت فرسا که کشاورزان سختی آنرا از راه رفتن وتیشه زدن مشکل تر می دانستند وشعری می خواندند؛

سه کار مرد را میکند نارو  (ناتوان)-تیشه زدن وراه رفتن وظالم تو ،درو

امروز با وجود اینکه هنوز درو با داس منسوخ نشده  ولی اکثر مردم با دروکن محصول خویش را جمع آوری می کنند.استفاده از دروکن وتراکتور هزینه های  زیادی برای کشاورزان داشته و عواید کشاورزی را بسیار کم نموده است. 

 


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 20 مرداد 1394برچسب:, :: 6:20 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

در زمان های دور سیستان به دور خورشید می چرخید،

 زمین هم به دور سیستان

یهو زمین و سیستان با هم تصادف کردند

و چون زمین از سیستان بزرگتر بود یه تیکه از سیستان جدا شد و اسمش شد ماه

به همین خاطر وقتی به یکی میگن چقدر ماهی یعنی چقدر سیستانی هستی....

ما سیستانی ها هیچوقت سعی نمیکنیم جذاب باشیم

بلکه این جذابیته که سعی میکنه با ما باشه...


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 18 مرداد 1394برچسب:, :: 1:59 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

واژه لورگ باغ ازدوکلمه ی« لورگ  وباغ »تشکیل شده ودرگویش سیستانی بدین گونه معنا گردیده است:لورگ یعنی تپه یابلندی که از اطرافش بلندترودر حصارآب،تالاب یا نیزار باشد.باغ هم به معنای مکانی سرسبز،آباد وخرم است.. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394برچسب:, :: 2:21 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

تنگ استه خدایا زابلی ره سینه
سر پنجول پور مردونیو پر پینه
زابل دله نه رها ز ار چه کینه
ته کور شیه ار که نتنه بینه
ترجمه:
خدایا سینه زابلی ها تنگ ست
دستان مردان کهنسالش در اثر کار پینه دارد
دل سیستان هماره رها از کینه است
تا کور شود هر کس نتواند این اصالت را ببیند
رقیم سیستانی


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394برچسب:, :: 1:55 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394برچسب:, :: 1:42 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

خرمن کوبی به روش سنتی بیش از چهل سال است که منسوخ شده است که خیلی روش سخت ومشکلی برای جداکردن گندم از کاه بود. اول خوشه های گندم را زیر پای گاوها می انداختند وگاو ها را به صورت رشته در می آوردند بدین گونه که گاوها را به هم می بستند یک گاو در وسط قرار می گرفت و بقیه گاو ها مثل پرگار به دور او می چرخیدند گاوی که در مرکز بود به او گاوگُل می گفتند وکم ترین مسیر را طی میکرد گاوی که در آخر بود وبیشترین مسیر را طی میکرد به او سَرِگَز میگفتند ویک نفر هم گاو هارا هدایت میکرد واین کار از یک تا چند روز بسته به حجم خرمن طول میکشید وسپس به وسیله اِشتِن (چهار شاخ)در موقع وزش باد گندم ها را از کاه جدا می کردنداین کار چون خیلی طاقت فرسا بود برای چند سال بوسیله دیسک تراکتور انجام شد ولی بعد از کمباین استفاده شد. که چندید نفر داخل کمباین خوشه می انداختند وبعد با استفاده ازباد کاه را از گندم جدا می کردندکه این کار هم مقداری هدر رفت کاه وگندم را به همراه داشت. اکنون از دستگاه های بوجاری استفاده می شود که گندم را از کاه جدا می کند. مقدار گندمی که برای این کار می گیرند12درصد می باشد . ازکمباین های بزرگ بعلت اینکه کاه را به هدرمیدهد، استفاده نمیشود. چون کاه وسیله تغذیه دام ها می باشد.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394برچسب:, :: 1:40 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 با تو ام، جوان سیستانی!

ناله های کورگزان کهن را می شنوی؟ درختان پیری که روزی استراحتگاه پدران غیورت بودند، همان آزادگانی که تن به زبان بیگانه ندادند و هویت میهن ات را احیاء کردند ... ؟

سیستان تو را می خواند، فریاد بر می آورد، گرد و خاک به راه می اندازد، آخرین زبانه های سرکش اش را نیز سر می دهد، از تمامی هستی اش می گذرد، شاید تو به خودت بیائی!

هامون که خشک شد، تو چه کردی؟ جز آنکه امید به پیگیری های فلان مسئول داشتی؟ این است آن خون عیاری که در تو بر جای مانده؟

اشتباه نکن، نمی گویم شورش کن، نمی گویم گلوله بردار، می گویم به خودت بیای! به حرمت تمامی این هزاره ها که پدرانت کوشیدند، به حرمت تمامی این سده ها که با دشواری ها جنگیدند، به حرمت همه این تلاش ها، تو هم کاری بکن!

مگه توشبکه های اجتماعی وفضای مجازی نیستی؟مگه نمی توانی دست به قلم شوی؟ مگه نمی توانی....

 شنیده ای دریاچه ارومیه به خشکی گرائیده است؟ هم میهنان آذربایجانی ات ساکت ننشسته اند، به پا خواسته اند تا این دریاچه را نیز به خشکی ننشانند؛ ارومیه و هامونی که روزی و روزگاری هر دو در فرهنگ زرتشت ؛مقدس بر شمرده می شدند .

به خودت بیای، جوان سیستانی!  


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394برچسب:, :: 1:24 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

یکی دیگر از بازی هایی که در سیستان انجام می شد کولخشک یا همان سرسره بود. سد بند ها که در اطراف نهرها و رودهای سیستان وجود داشتند محل بازی کودکان و نوجوانان سیستانی بوه است. که روی سد بند یا خاکریز یک سرسره با خاک درست میکردند و داخل سرسره آب میریختند تا لیز شود از بالای سد بند خودشان را رها میکردندو با سرعت به کانال پر از آب پرتاب میشدند تفریح بسیار خوب و لذتی واقعا وصف نشدنی داشت  مثل سرسره آبی ها ی امروزه.ولی در حال حاضر نه از آب خبری و نه از کولخشک


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394برچسب:, :: 1:15 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

تپه قلعه گوری

این مکان تا اواخر دوره  قاجار به شکل قلعه بوده و تعدادی از طایفه های محلی نیز در آنجا اسکان داشتند، ولی پس از تخریب، دیگر اسکان در آن وجود نداشت.حفاری در این تپه در سال 1385 انجام شد که مهمترین هدفی که در حفاری این تپه دنبال می شد، به دست آوردن اطلاعاتی از دوره  اشکانی در سیستان بوده است.تپه قلعه گوری  در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۷۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه گوری کهنه

تپه گوری کهنه مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان - دوران‌های تاریخی پس از اسلام است ودر شهرستان زهک، بخش جزینک، روستاي گوري واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۷۱۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تپه گوری کهنه  در 2 کیلومتری شمال شرقی روستای گوری قرار دارد


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394برچسب:, :: 12:50 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

لطفاً برای رفع این مواردپیگیری نمائید:

1- برخی ازمحلات وخیابانها دارای زباله های دایمی و مزاحم هستندکه بایدجمع آوری شوند.

2- مخروبه ها و دیوارهای نامناسب و مزاحم و ترس آور نیازبه ساخت دیوار ازطرف مالک بااخطارپلاکاردی شما دارد.

3- دیوار نویسی های مناسب برروی دیوارهایی که شعارهاوالفاظ رکیک ونامناسب وتبلیغاتی دارند.

4-برای سگ های ولگرد سطح شهرهم فکری بکنید.

5-زمین های خالی که مزاحمت های فراوان دارندباعث گردوغباردائمی برای همسایه ها شده است تعیین تکلیف گردندولااقل توسط مالکین بااخطارشمادیوارکشی شوند.

 


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394برچسب:, :: 12:43 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

رستما برخیز دستانم شکست-روح پاک زابلستانم شکست

رستما زابل زوالستان نبود-سرزمین عشرت مستان نبود

خاک اینجا جانماز عشق بود-زال اینجا همطراز عشق بود

(بهمن محمد زاده )

من زابلی ام کویر گلدان من است- ان غیرت رستمانه در جان من است

هر چند که چهره ام ترک خورده ولی-صد قافله اشک نذر چشمان من است

(جواد شعانی زاده)

مردم زابل همه ازاده اند-دست به دست پینه بسته داده اند

( ابراهیم شایان)

این سیستان کجاست که از بوی نان ان-دایم معطر است مشام خیالمان

این سیستان کجاست که تاریخ ملک ماست-نازان به پاسداری جغرافیای ان

(کیومرث قمصری)

رقص توفان نیست این در سرزمین سیستان-بغض تقدیر است که اینک خاک بر سر می کند

باد خشم الود می بافد طناب خاک را-دست غم بر گردن فرزند مادر می کند

(عباس باقری)

سیستان زادگه پاک من است-اری این خاک چو جانم به تن است

موطن پاکدلان است اینجا-مهد گردان و یلان است اینجا

(عبدالعلی رضایی کیخا ژاله)

طفل ابر از تشنگی انگشت اتش می مکد- شیر خشک خاک را در شیشه مادر می کند

دایه ی توفان کنار گاهوار سیستان-از عطش مرگی کودک خاک بر سر می کند

(عباس باقری) 

یعقوب لیث ای دل تاریخ سیستان- نام تو سبز چو باران به بوستان

درسطر سطر فرهنگ عاشقی-هرگز نخواندم انچه تو خواندی به چشم جان

(عباس باقری)

یاد ان روزی که دریا زنده بود-شورگزها را گلی از خنده بود 

رستم از سهراب کشتن ننگ داشت-پیش دلهامان حنامان رنگ داشت

شب به نیزار دعا سر می زدیم-صبحدم در عشق پر پر می زدیم

بر ضریح لحظه ها گل می شدیم- باغبان زخم زابل می شدیم

(محمد رضا خندان)

سیستانی ماه را گم کرده است-درفغان ها آه را گم کرده است
روبرو طوفان فقر و رنج ودرد-پشت سر آزادگی و آه سرد


ارسال شده در تاریخ : جمعه 16 مرداد 1394برچسب:, :: 8:15 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

شهریورِمان که آتش گرفته بود و دیگر دل نداشت رفتن ِ تو را هم در گوشه ی تقویم اش ، یاددادشت کند ، قلم به دست ِ  مرداد داد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 16 مرداد 1394برچسب:, :: 7:49 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

این مقبره در شرق روستاى قلعه نو از دهستان جزینک و در 20 کیلومترى شرق شهر زهک واقع شده است.مقبره بارگزاهى در ضلع جنوب غربى قبرستان روستاى قلعه نو با ابعاد 43/5×25×5 قرار گرفته است.پى بنا کرسى چینى شده است و ارتفاع این کرسى چینى 80 سانتى‏متر است.جهت قرارگیرى بنا غربى - شرقى است که ورودى مقبره از ضلع غربى مى‏باشد، داخل مقبره سه تورفتگى در سه ضلع به صورت متقارن وجود دارد.مواد و مصالح به کار رفته در بنا آجر است که در پوشش دیوارهاى داخلى و خارجى بنا از لعاب گلى استفاده شده است.این بنا در حال حاضر از ایستاى نسبتاً خوبى برخوردار است که البته با توجه به مواد و مصالح کم دوام بکار رفته در آن این احتمال وجود دارد که بر اثر رطوبت و یا کوچکترین تکان ناشى از زمین لرزه تخریب شود.این مقبره متعلق به خان بارگزاهى است که فردى با نفوذ در منطقه بوده و به مقبره بارگزاهى شهرت یافته است.
ارسال شده در تاریخ : جمعه 16 مرداد 1394برچسب:, :: 7:37 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

لحظات زندگیم پر هیاهو ترین لحظات هستند ،

 مملو از آنچه میخواهم بگویم ،ولی نمیتوانم!...

 


ارسال شده در تاریخ : جمعه 16 مرداد 1394برچسب:, :: 7:15 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

از روزی کــــ ــه نامتـــــ


  ملــــــ ــکه ی ذهنـــــمـــــ شــــ ــد

احســــاســـ  می کنــمـــ جــمــجــــمــه امـــ

بـــا شـــکوه تـــرینــــ امپـــــــ ــراتـوری دنیـــاستـــــ


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 14 مرداد 1394برچسب:, :: 2:26 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content