دکترمهدی دهمرده
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

دكتر مهدی دهمرده  متولدزابل ،عضو هیات علمی و استادیار دانشگاه تهران می باشد.

وی دوره كارشناسي را در رشته مترجمی زبان انگلیسی در سال 1384 به پايان رسانيد و در همان سال براي ادامه تحصيل عازم بريتانيا (انگلستان) شد. وی فوق ليسانس خود را در مدتي كمتر از 10 ماه در رشته آموزش زبان انگليسي (TEFL) دانشگاه لنكستر (Lancaster) گذراند و سپس بلافاصله شروع به ادامه تحصيل در مقطع دكترا در دانشگاه واريك (Warwick) نمود. تلاش و کوشش شبانه روزی و علاقه فراوان به مطالعه و تحقیق باعث شد که وی موفق به دریافت مدرک دکترا با درجه ممتاز در مدت 2 سال و 10 ماه گردد. دکترای ایشان در سه رشته آموزش زبان انگليسي، زبان شناسی کاربردی و Education می باشد.

تخصص اصلی ایشان در زمینه طراحی و برنامه ریزی کشوری و همچنین تحقیق و تدوین پیرامون کتب درسی آموزش زبان دوم و خارجی می باشد.

دکتر دهمرده هم اکنون مسؤول مرکز زبانهای دانشگاه تهران (UTLC) می باشد. وی همچنین سردبیر و صاحب امتیاز مجله علمی پژوهشی بین المللی (RPOJ) می باشد.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 31 مرداد 1392برچسب:, :: 9:33 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

وقتی می نویسم،

تخیلم ،یاریم نمی کند.

افسوس !

که دلم ،بی قرار است ،ولی،

دستهایم، کاری نمی کند.

اشکهایم، قطره های باران ،

دریغا!

آسمان، همراهی نمی کند.

تا کجا ،پیاده گز کنم کرانه هامون را،

خدایا!

چراخلاصه مهربانیت ظهور نمی کند؟!


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 31 مرداد 1392برچسب:, :: 6:10 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 31 مرداد 1392برچسب:, :: 5:59 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

اگر گندم های پلووی خشک شد قابل استفاده بصورت عادی نیست مگر اینکه این گندم ها را آسیاب کنند. وقتی این گندم ها آسیاب شود به دلیل نارس بودن گندم ها چسپندگی شان را از دست می دهند و یا این که کم می شود. و اگر هم کم نشود موقع استفاده در تنور های محلی نان خوبی از این نوع آرد در نمی آید.

به این دلیل بعد از آرد کردن گندم های پلووی خشک شده. با کمی آب در حدی که کمی خیس شود قاطی می کنند. این نوع خوراکی به همین سادگی آماده می شود.

این نوع خوراک همان گونه که ذکر رفت برای مواقعی بوده که گندم های سال قبل کفاف خانواده را نمی کرده. البته گاهی برای تنوع غذایی نیز استفاده می شده است.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 31 مرداد 1392برچسب:, :: 5:54 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

غلامرضا عمرانی (زاده ۱۳۲۶ در زابل) زبانشناس، ویراستار و مولف چندی از کتب درسی و پژوهشی زبانشناسی می‌باشد ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 30 مرداد 1392برچسب:, :: 2:1 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

این آرامگاه ها دارای ساختمانهای چلیپایی شکل چهار ایوانه و یک ایوانه می باشند. مصالح اصلی آنها از خشت و کاهگل می باشد.با بررسیهای به عمل آمده به نظر می رسد مکانهایی از این دسته یک نوع تدفین خانوادگی بوده اند که احتمالا اشخاص مهمی در آنجا دفن شده اند .  با توجه به بررسیهای انجام گرفته ازکوره های سفالپزی اطراف قلعه مچی و همچنین توپیهایی که جهت پخت سفال استفاده می شده می توان گفت که بسیاری از ظروف سفالی که استفاده روزمره داشته اند در خود محل توسط سفالگران محلی ساخته شده است.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 30 مرداد 1392برچسب:, :: 1:50 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

ده فتح الله، روستایی است از توابع بخش صابری شهرستان نیمروز درمنطقه سیستان و در فاصله ۳ کیلو متری غرب شهرستان زابل واقع و وسعت آن 6 کیلومتر متربع می باشد.

این روستا در دهستان قائم آباد قرار دارد و از شمال به روستاهای قائم آباد و خراشادی و از غرب به روستای صادق و از شرق به شهر زابل و از جنوب به روستای سه قلعه محدود می شود بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۴۵۲ خانوار) ۲٬۲۷۹ نفر است . مردم آن از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش می نمایند.

روستا دارای شورای اسلامی با پنج نفر عضو اصلی و دهیاری می باشد . و بسیج در روستا فعال است

طوایف:میر.اله صوفی.سنچولی.نخعی.پهلوان.زور.شهرکی

اماکن فرهنگی و مذهبی.مدرسه ابتدایی.راهنمایی.دبیرستان.مسجدامام رضا (ع).مسجد امیر المومنین .ع).دسترسی به شهرستان زابل از طریق راه اسفالته.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 30 مرداد 1392برچسب:, :: 1:44 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

دكتر عيسي ابراهيم‌زاده
دانشیار گروه جغرافيا و برنامه‎ريزي شهري- منطقه‎اي
مدير گروه پژوهشي مطالعات ناحيه‎اي و مرزها، در پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا
رئيس منطقه 14 دانشگاه آزاد اسلامی ایران ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 24 مرداد 1392برچسب:, :: 9:58 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

دکترایراندخت فیاض متولد سال 1346شهرستان زابل دارای مدرک دکتری تاریخ و فلسفه تعلیم و تربیت، فوق‌لیسانس روانشناسی تربیتی و لیسانس روانشناسی بالینی، متأهل و دارای یک فرزند پسر می‌باشد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 24 مرداد 1392برچسب:, :: 9:44 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سام نریمان، امیر زابل و سر آمد پهلوانان ایران، فرزندی نداشت وازاین­رو خاطرش اندوهگین بود... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 29 مرداد 1392برچسب:, :: 11:12 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

همانگونه که می دانید مسلمانان روش نماز خواندن را از بهدینان (زرتشتیان) پیروی می کنند ، که بسیاری سلمان پارسی را سبب آن می دانند... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 22 مرداد 1392برچسب:, :: 11:19 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

سرگلزایی یکی از طوایف ایرانی است که افرادش بصورت پراکنده در سیستان، بلوچستان،مازندران،خراسان،تهران و...با جمعیتی در حدود سه هزار خانوار زندگی‏ می‏کنند... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 22 مرداد 1392برچسب:, :: 11:10 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

حاج قاسم میرحسینی متولد مرداد 1342 در روستای صفدربیک سیستان است . تحصیلات راهنمایی و ابتدایی خود را در روستای جزینک و هنرستان خود را در زابل سپری می کند .

دردوران انقلاب هم با شرکت در تظاهرات و پخش اعلامیه سهمی در انقلاب ایفا می کند. درسال 1360به عضویت رسمی سپاه درمی آیدو همزمان با عملیات بیت المقدس به جبهه می رود و به عنوان معاون گردان برای آزادی خرمشهر تلاش می کند .

دلاور مرد سیستان / نویسنده : سارا عرفانی /تعداد صفحات: 88 قیمت: 1000 تومان /انتشارات سوره ی مهر

در عملیات رمضان به عنوان فرمانده گردان اعزام می شود .در عملیات والفجر 3 و والفجر 4 شرکت می کند و مجروح می شود . وی همچنین در عملیاتهای لشکر 41 ثارالله و والفجر 8 نیز شرکت می کند و سرانجام در عملیات کربلای 5 در بیست و سه سالگی به شهادت می رسد .این کتاب به پاره ای از داستان زندگی سردارسرلشکر شهید میرحسینی می پردازد .
گزیده متن :
- اره خوب مرد . خوب مردن نصیب هر کسی می شود . همه ما در زندگی سه راه جلوی رو داریم : یا پاک زندگی کنیم مثل این بسیجی ها ، مثل همان امدادگری که دیدیم . یا پلید باشیم ، مثل خیلی ها که توی این دنیا هستند .یا زندگی مان پوچ و عبث باشد . اما پاک مردن کار هر کسی نیست ، حلاج می خواهد


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 28 مرداد 1392برچسب:, :: 9:58 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

پرسه درسیستان دو نوع است:

یکی پرسه ای که چند روز اول فوت متوفی در مسجد و منزل ایشان گرفته می شود و مردم به آنها سر می زنند و به اصطلاح پرسه شان می روند.

دوم پرسه ای است که آشنایان در اولین عید بعد از فوت متوفی به آنها سر می زنند. و باز هم به اصطلاح به پرسه شان می روند.

اصل و هدف این دو یکسان است فقط نوع آن فرق می کند. آنچه در ا ین بین مهم است و اصل اساس مراسم پرسه نیز می باشد  دلداری و تسکین آلام خانواده متوفی است و این در جای خود یکی از اصول مهم انسانی است که از گذشته تا بحال در سیستان بوده و فرق آنچنانی نیز با گذشته خود نکرده است . خرج مراسمی که در خانه گرفته می شده برای کمتر شدن خرج و عدم فشار روی خانواده متوفی  بین خانواده های وابسته متوفی تقسیم می شود که در اصطلاح محلی همخرج (امخرج) گفته می شود.اگرچه برخی طوایف خرج دادن رابه نفع ایتام باقیمانده و...جمع کرده اند.پرسه نوع دوم که در اولین عید متوفی صورت می گیرد سرپایی بوده و دوستان و آشنایان  فقط عرض تسلیت نموده و به این دلیل خرج آنچنانی ای ندارد. فقط چند بسته خرما یا خیلی دست بالا بگیرند چند کیلو میکادو می باشد  که آن را هم بزرگ خانواده ها بر عهده می گیرد.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 28 مرداد 1392برچسب:, :: 9:47 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 28 مرداد 1392برچسب:, :: 11:40 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 21 مرداد 1392برچسب:, :: 9:25 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 21 مرداد 1392برچسب:, :: 9:24 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

امین‌الله سرابندی (زاده ۱۳۲۴ درزابل)، داستان نویس، روزنامه نگار، شاعر و پژوهشگر حوزه فرهنگ و ادبیات می باشد.

آغاز فعالیت های فرهنگی

وی نخستین داستان خود را در خرداد ماه ۱۳۴۷ با نام ایست بازرسی در مجله فردوسی به چاپ رسانید

کتاب ما هنوز در راهیم

امین‌الله سرابندی در سال ۱۳۵۰ کتاب ما هنوز در راهیم را به چاپ رساند که پیش از توزیع، توقیف شد. همین کتاب در سال ۱۳۵۸ با تیراژ ده هزار نسخه به چاپ رسید و برنده بهترین کتاب سال شد.

سایر کتب

از امین‌الله سرابندی کتب دیگری با عناوین تگ سوخته، نوروز در نیمروز و سیستان در واپسین سال های حکومت نادر به چاپ رسیده است.

سایر فعالیت های فرهنگی

امین‌الله سرابندی علاوه بر داستان نویسی در عرصه مطبوعات نیز حضوری مؤثر داشته است. در سال ۱۳۷۸ قائم مقام و سردبیر روزنامه هیرمند و سال ۱۳۸۴ سردبیری ندای هیرمند را در کارنامه خود دارد. وی در پژوهش و نگارش چند فیلم مستند از جمله کناره های کویر و سفر به مکران باصداوسیمای ایران همکاری داشته است.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 21 مرداد 1392برچسب:, :: 9:21 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

امیرسرتیپ ستاد منصورخمری متولدشهرزابل می باشد.وی یکی ازفرماندهان موفق 8سال دوران دفاع مقدس می باشد.وی درحال حاضرارشد نظامی آجا در استانهای گلستان ، مازندران ، خراسان شمالی و فرمانده لشکر 30 پیاده گرگان می باشد.نامبرده علیرغم سن بالا وجراحتهای دوران جنگ،قهرمان مسابقات ورزشی آمادگی جسمانی افسران ارشدوامیران ارتش گرامیداشت بیست ونهمین سالگردانقلاب اسلامی که درتهران برگزارشد،می باشد.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 21 مرداد 1392برچسب:, :: 9:11 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

ابوالحسن علی بن جولوغ  سیستانی متخلص به فرخی از مردم سیستان شاعر بزرگ اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری است (زادروز370هجری قمری)و از جمله سرآمدان سخن در عهد خویش است ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 27 مرداد 1392برچسب:, :: 11:9 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

گیاه کرته علفی خودرو است در سیستان که در فصل بهار در مناطقی که بذر این گیاه از سال های قبل ریخته باشد و یا ریشه آن در زمین مانده باشد و خاک آن توسط کشاورزان زیرو رو نشده باشد رشد می کند. و اوایل خرداد ماه به نهایت رشد خود رسیده و خشک می شود

بعد از جدا کردن برگ ها از قسمت اصلی ساقه، بطوریکه فقط ساقه می ماند که به این ساقه سینک گفته می شود. ته سینک ها را در آب گذاشته و بعد از مدتی که ته ساقه ها خیس کشید ته سینک ها را می کوبند. بعد از کوبیدن ته سینک ها ته هر چند سینک را با هم دور نخی حدود ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر یک دور می پیچند و این نخ را بعد از اضافه شدن سینک ها به هم می پیچند. که جاروی سیستانی به وجود می آید.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 20 مرداد 1392برچسب:, :: 11:5 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

امراض پوستي

دانه داغي : دانه اي بود كه در بدن حركت مي كرد ، و دردناك بود براي درمان آن نيل باد را باآهك كوبيده مخلوط مي كردند و روي آن مي ريختند

1- بادناق : این بیماری به دماغ مي گيرد. ‌براي درمان يا پيشاني مريض را داغ  مي كنند يا با انگشت شست دست غده را در كام مريض باز مي كنند

2- باد :نوعي جذام است كه در دماغ مي افتد و مي خورد ‌براي درمان شنگرف را با قليان مي كشند و سه نقطه درفرق سر را داغ مي كنند ، چهل روز نان بي نمك مي خورند  

3- درد نيم سر : رگي نيز در نزديكي پلك چشم مي زدند.دردي است كه نيمي از سر مي گيرد و به باور مردم افرادسهيل زده به اين درد مبتلا مي شوند به همين دليل براي درمان بايد به ستاره يا روز ( خورشيد) سه كلوخ مي زدند،‌ صبح وقتي بيدار مي شدند سه سنگ به طرف خورشيد مي انداختند

 

 

 


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 20 مرداد 1392برچسب:, :: 11:0 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

ساعت 6:30صبح 25بهمن سال 1385 بود و مسلم داشت آماده می شدکه بره سره کارش،خونش تو بلوار ثارالله زاهدان بود،ناگهان صدای انفجار مهیبی رو شنید و دوید توی خیابون. متوجه شد که عملیات تروریستی بوده و وهابی های سلفی، اتوبوسی که کارمندای سپاه رو می برده سر کار منفجر کردند. مسلم متوجه شد که دوتا تروریست باترس دارن سوار بر موتوراز محل متواری میشن،بلافاصله میفهمه که کسی که بمب رو منفجر کرده همین افراد بودن که با استفاده از ریموت این کارو کردن.مسلم می دوه دنبالشون و یکی رومی گیره،اما اون یکی حیوون که مسلح بوده به مسلم شلیک میکنه،8تا تیر میخوره به بدن مسلم.با این حال مسلم رهاش نمیکنه وباعث دستگیریش میشه و خودش به مقام عالی شهادت می رسه..

این حکایت شهید مسلم کیخا بود که به حق به شهید فهمیده ی سیستان معروف شد..

طایفه ی کیخا که مردانی بزرگ همچون شهید مطهری را روزگاری به ایران تقدیم کرده بود، مسلم عزیزش را نیزدر راه میهن تقدیم کرد.

 

 


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1392برچسب:, :: 9:31 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

نیازی به هیچ کاری نیست
فقط منتظر بمان
آن ها که انکار می کنند؛ سرانجام به خود آسیب می زنند
و اگر بخت مدد کند،
اهورا اجازه می دهد... تماشاگرشان باشی


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1392برچسب:, :: 9:28 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

این قلعه در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل و در محدوده تاسوکی قرار دارد.

پیشینه تاریخی

محمداعظم سیستانی در کتاب سیستان بعدازاسلام، در مورد قلعه آورده است: قلعه فرخ و قلعه ترقون و خرابه‌های کندرک در امتداد قلعه رامرود، آثار تاریخی متعلق به بعد از دوره تیمور می‌باشد.

در این منطقه وجود سفال‌های دوره ایلخانی و دوره تیموری و همچنین کشف چینی‌های آبی، سفید و ظروف زرین فام دوره صفوی، نشان از آبادی این منطقه در آن زمان را دارد.

معماری

این قلعه به صورت چند ضلعی نامنظم می‌باشد و مجموعه اصلی قلعه از دو قسمت تشکیل شده که دور تا دور هریک را برج و باروی در بر گرفته است.

  • قسمت مرکزی و شمال غربی قلعه شامل یک محوطه بزرگ و رواق هایی با قوس هلالی در مجاور حصار قلعه وجود دارد.
  • در قسمت جنوب غربی، آثار سه واحد کوره پزی به صورت پراکنده دیده می‌شود.
  • در بخش شرقی قلعه، دو ساختمان منفرد وجود دارد که از لحاظ معماری با اهمیت است. یکی از این گنبد ساختمان‌ها از خارج با نقشه هشت ضلعی و از داخل گنبد چلیپایی می‌باشد.

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1392برچسب:, :: 9:25 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content