یادایام قدیم
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

             یاد آن روز که هامون آب داشت   آسمان سیستان مهتاب داشت

 آنچه دیر باز سیستان را زبانزد عام وخاص کرده بود، شهرت سیستان به عنوان انبار غله بود. قابلیت کشت چندین محصول از خصوصیات بارز زمینهای منطقه سیستان به حساب می آمد...

  ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 25 اسفند 1392برچسب:, :: 3:51 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

قلعه تپه، تپه‌ای تقریباً گرد و مرتفع در منطقه بی بی دوست و نزدیک به زاهدان کهنه است که دیوارهای خشتی، آن را محصور کرده است. .این دیوارها حدود 30متر ارتفاع دارند. از آثار کشف شده می‌توان به سفال‌های نخودی و قرمز و تعدادی سفال لعاب دار اشاره نمود. با توجه به این آثار، چنین استنباط می‌شود که این آثار مربوط به دوره ساسانی می‌باشد. سفال‌های کشف شده شبیه سفال‌های کشف شده در کوه خواجه و تپه شهرستان می‌باشد.
معروفترین باستان شناسانی که در این منطقه کاوش کرده است می‌توان به امبرتو شراتو ایتالیایی اشاره نمود.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 24 اسفند 1392برچسب:, :: 8:56 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : جمعه 23 اسفند 1392برچسب:, :: 4:29 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : جمعه 23 اسفند 1392برچسب:, :: 2:28 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

مرا ، درانگیانا بخوان یا سرنگای....یا سکستان... هیچ فرقی نمیکند . من ،همان سیستانم که پسرم، رستم هفتاد مرد جنگی را، یک تنه حریف بود.... من ، سیستانم.... مرا بشناس از شهر سوخته ام از سه کوهه ام از کوه خواجه ام از قلعه کهنه ام مرا بشناس از چاپ زنانم و چوب بازی مردانم.. مرا بشناس از چشمهایم که از غم هیرمند ، خشکیده است... از دلم که غم سابوری و پوزک دارد... دل ِ من که این روزها ، هامون را کم دارد.... دیگر هیچ پرنده ای ، به هوای آغوش ِ نیزارهای هامونم پر نمیزند... کپورها بال زدند و رفتند.... چورها ، گریستند و رفتند.... رفتند...رفتند... مردان بزرگ از دامن من رفتند... دخترکانم رفتند.. و من ، تنها و تف دیده مانده ام... سیستان ِ سر سبزی که رو به کویر می رود.... من سیستانم .... مرا بخوان مرا دوباره مرا بخوان....

بیتا فیروزکوهی


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 22 اسفند 1392برچسب:, :: 3:23 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

یادشهدای تاسوکی بخیر


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 21 اسفند 1392برچسب:, :: 5:1 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 اولادان حضرت سيد شيخ حسين نوراني كه طايفه شيخ حسيني را بوجود آوردند،در پاكستان زندگي مي كردند عده اي از اين طايفه به قندهار مهاجرت و در گريشك سكونت مي نمايند كه پس از مدتي... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 21 اسفند 1392برچسب:, :: 4:55 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 بدون تردید باید گفت که اساس فرهنگ و تاريخ پارسی، افسانه و داستان و پَی سنگِ شعر و ادب و بنیاد شاهنامه و نظم و نثر پارسی دری در سرزمین زابلستان هِشته و بالنده شده است.

 

 

الف) اهل تحقیق به خوبی میدانند که دو كتاب كهن مذهبي بنام کتاب «رِیگ بَید» (حدود1500 تا 4000 سال پیش از میلاد، دوره پیشدادی) و کتابِ «اَوِستا» (630 پ م، دوره کیانی) که در حقيقت دو سند گرانبها و کهن تاريخي نیز هستند،  در کناره های جنوبی رود سَرَسوَتی (هیرمند) سروده شده اند. یعنی بخشهای نخستین ریگ بید و تمام اَوِستا در حوزة سیستان آفریده و پرورده شده اند.

ب) كهن ترين کتب تاریخ و جغرافیا به زبان پارسی دري در این حوزه نوشته شده اند و دو سوم شاهنامه فردوسی از سرزمین زابل و از شاهان و پهلوانان زابلی سخن گفته است.

ج) کهن ترین کتاب تاریخ و جغرافیا «تاریخ سیستان» (ق 3 تا 5) و هم چنین بهترین کتاب تاریخ و جغرافیا به زبان عربی چون«البدء والتاریخ، بُست» در حوزه زابلستان و حواشی آن نوشته شده اند.

د) بسیاری از پیشگامان و سرآمدان علوم تاریخ، جغرافیا، سیاست، نجوم، تصوف، عرفان، فلسفه، و بسیاری از شاهنامه سرایان پیشگام و نخستین شاعران زبردست پارسی همچون افرادزیر در حوزه زابل زاده و پرورده شده اند.

1)محمد بن وصیف سیستانی (نخستین شاعر دري، ق دوم)

2)نويسندة نا معلوم کتاب «تاريخ سيستان» (این کتاب تاریخی يكي از چهار كتاب قديمه نثر دری و متعلق به حدود قرن سوم تا پنجم است. در این کتاب کهن ترین شعر دری مربوط به پیش از اسلام بنام «سرود کَرکُوی» ذکر شده است. سرود کَرکُوی یک سرود مذهبی است که در آتشکده کَرکُوی سیستان که در سه فرسنگی شهر زرنج واقع بوده ، توسط زردشتیان و مَزدیَسنان خوانده می شده است.

3)ابوالفتح بٌستی (دانشمند و شاعر و محدث مشهور، ق چهارم)

4)فرخي سيستاني (شاعر پارسی ق چهارم پنجم).

5)رابعه قصداری(نخستین شاعر زن به زبان دری).

6)و...

خلاصه: سرایش سرودهای ویدی و اوستایی و رشد فرهنگ و ادب غنی و ظهور شاعران برجسته و نامدار و پیشگام پارسی در حوزه سیستان همه و همه نشانگر این نکته مهم و واقعیت عینی است که فرهنگ عالی و ذوق شاعرانه و قدرت تخیلات بلند و دلکش از قرنها پیش از مسیح تا به امروز از ویژگیهای مردم این سرزمین بوده است. وجود اسناد منظوم یاد شده نشان دهندة یک رسم و فرهنگ دیرینه و نشان دهندة توانایی و غنای فرهنگی و هنری باشندگان این سرزمین در گذشته است. اینکه ملتی تمام باورهای دینی و حماسه های ملی و تاریخی و افسانه ها و اسطوره های خود را در قالب شعر ریخته و به یادگار بگذارند، مخصوص این حوزه میباشد و این هنرمندی در تمام دنیا بی همتا است.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 21 اسفند 1392برچسب:, :: 4:53 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان بخشی از سرزمین کهن و باستانی ایران است که مجموعه ای از یادمانهای غنی تاریخی و فرهنگی چند هزار ساله این مرز و بوم را تاکنون در خود نگه داشته است. به گفته مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آقای ˈملک سنجرانیˈ :گردشگران بازدیدکننده از بناهای تاریخی و آثار طبیعی سیستان  درسال92از اکثر استانهای کشور بوده و تعدادی نیز گردشگر اروپایی بودند.با توجه به قرار گرفتن سیستان در کریدور تردد گردشگران خارجی به شبه قاره هند باید توسعه، تجهیز و معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی و باستانی منطقه را در اولویت قرار دهیم تا از این پس شاهد حضور و ماندگاری بیشتر گردشگران خارجی در مناطق گردشگری درسیستان باشیم.ایشان افزودند: شهرسوخته، چاه نیمه ها و دهانه غلامان در محدوده شهرستان زابل در زمینه جذب گردشگر ازجایگاه بالایی برخورداراست.وی همچنین افزود: امسال اعتباراتی  برای معرفی مناطق و جاذبه های گردشگری سیستان در قالب برپایی نمایشگاه منطقه ای و کشوری و اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما اختصاص یافته است.او بیان کرد: هتل، مهمانپذیر و مرکز پذیرایی و اقامتی با امکانات رفاهی در طول سال پذیرای مسافران و گردشگران هستند. حسن معزی مدیر آموزش و پرورش زابل نیزاز اعلام آمادگی این اداره برای اسکان مسافران نوروزی از ۲۸ اسفندماه در زابل خبر داد.وی افزود: تاکنون ۴۰ کلاس در چهار مدرسه برای اسکان مسافران هماهنگ شده است.مدیر آموزش و پرورش زابل ادامه داد: خانه معلم در زابل ستاد مرکزی اسکان است که به امورات اسکان مسافران نورزی خواهد پرداخت.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 21 اسفند 1392برچسب:, :: 4:44 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

محمود ابن عمر بن منصور سیستانی از نویسندگان و ادیبان گمنام ادب فارسی است.که متأسفانه نام و نشان او در در منابع عربی و فارسی ناشناخته مانده است .
کتاب مهذب الاسماء )) مهمترین اثر اوست.این کتاب فرهنگی است قدیمی ،از عربی به فارسی که تا به حال فرهنگی قدیمی نظیر آن از جهت فراوانی لغت چاپ و تألیف نشده است

 


ارسال شده در تاریخ : شنبه 10 اسفند 1392برچسب:, :: 7:19 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : شنبه 10 اسفند 1392برچسب:, :: 6:30 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

ازهر خشته بد بری دن لحدتو مه شو
معادل مار از پونه بدش میاد.........

احمد پوده امو که بوده
یعنی همون که بوده هست فرقی نکرده

دگ سر سه کوته مسته
deg sare se kotte meste
بگمانم:هرچیز قانون خودش رادارد(اطمینان ندارم)

کسه که درو ندیه منگاله نمشکنه
kase ke dro ndeye mangala nmeshkane
کسیکه کمک نمیکنه مزاحمم نمیشه

پسو از که سونه
paso AZ kasone
از دارندگان باقی میماند نه از فقرا

کسه که از ارف ننگ نکنه از چو ا نمنه
کسیکه آبروسرش نمیشه باهیچ چیز راه نمیاد

گووه تو زاییده گسله کوره آرده
معادل گاوت زاییده بدهم زاییده

مرده کفن وده کشیده
marde kafan VA da kashide
هرگاه مرگها پیاپی گردد گفته میشود

 سفره خا وازه، مگس ا شرمه وکاره
sofre kha vaze magasa sharme VA kare
معادل: دردیگ بازه حیای گربه کجاست

پس دوالی ره مونه
خجالتی است


ارسال شده در تاریخ : شنبه 10 اسفند 1392برچسب:, :: 6:25 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : جمعه 9 اسفند 1392برچسب:, :: 8:40 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

استان هلمند(به جزدوسه شهرشمالی آن)،کل نیمروز وجنوب وغرب فراه افغانستان جزء سرزمین باستانی ومادری سیستان هستندکه اکنون درکشورافغانستان جامانده اند ودلیل آن خباثت بریتانیادرتقسیم سیستان بین دوکشورایران وافغانستان بوده است تااین سرزمین شکوه باستانی خودرابازنیابدودوباره برابرهندوستانش قدعلم نکند.دراین قسمت استان هلمند(هیرمند)پاره ای ازتن سیستان به حضورتان معرفی می گردد. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 9 اسفند 1392برچسب:, :: 8:28 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیدحیدرعلی آران متخلص به هامون ازنویسندگان مشهورسیستانی مقیم ارومیه است... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 4 اسفند 1392برچسب:, :: 10:17 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 

 

 

 

متولد زابل


کارشناس مدیریت امورفرهنگی
-عضو انجمن سینمای جوان زاهدان
-عضوانجمن عکاسان ایران
*دارای گواهینامه دوره یکساله فیلمسازی وعکاسی انجمن سینمای جوان زاهدان – عضو انجمن عکاسان ایران - عضوهیات مدیره وموسسین کانون عکاسان مستقل استان – -مدرس دوره های عکاسی درانجمن سینمای جوان زاهدان - مسول واحدعکس انجمن سینمای جوان زاهدان 1391–.مدرس عکاسی هنرستان هنرهای زیبای فرهنگ وارشاداسلامی استان -چاپ عکس در کتاب عکس نگین شرق ایران 1392- *راهیابی به جشنواره های: منتخب جشنواره ملی خانه روستایی 1389 – منتخب جشنواره ملی تجلی فجر وعاشورا1389 - جشنواره ملی جشن تصویر سال1389 - دوم مسابقه عکاسی درمسیرتجربه دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ وهنر زاهدان 1386- دوم اولین جشنواره عکس پلیس استان 1388 -– منتخب دومین سوگواره استانی عکس عاشورا بهمن 1389 – منتخب جشنواره ملی عکس زمان 1390- منتخب جشنواره ملی فجربندرماهشهر1390- منتخب جشنواره خارجی گریترلین 2012امریکا- مقام اول بخش حرفه ای عکاسی درپنجمین جشنواره فیلم وعکس استان ابان 1390 - مقام سوم سومین سوگواره عکس عاشوراییان استان 1390 - منتخب جشنواره ملی عکس ایرانشناسی 1391- منتخب جشنواره ملی عکس طبیعت ایران 1391- پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی فجر 1391- منتخب نمایشگاه عکس انجمن عکاسان ایران 1391 - منتخب چهارمین سوگواره عکس عاشوراییان استان 1391 - منتخب مسابقه عکس ملی آب 1391- کسب مقام سوم جشنواره هارور1392-منتخب اولین جشنواره شمیم بهار1392- -مقام برتروتقدیردومین جشنواره استانی عکس بسیج (قاب حماسه ) 1392- منتخب اولین جشنواره جهانی عکس مرد،زن وکودک صربستان 2013(راهیابی 2عکس )- منتخب 34جشنواره بین المللی شهرستانهای شمالی انگلیس 2013- منتخب سومین جشنواره عکس رن صربستان 2014- منتخب جشنواره عکس سفرامریکا 2014 (راهیابی 5 عکس )- منتخب دومین جشنواره عکس بین المللی خیام 1393 - منتخب هشتمین جشنواره عکس رشد 1393 (2عکس ) -


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 4 اسفند 1392برچسب:, :: 10:11 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

بدين داستان گفتم آنكم شنود

كنون رزم رستم ببايد سرود ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 3 اسفند 1392برچسب:, :: 9:31 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB

بگذارید این وطن دوباره وطن شود!

بگذارید دوباره همان رؤیایی شود که بود... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 3 اسفند 1392برچسب:, :: 9:23 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB

به جهنم که مرا به جهنم میبرند به خاطرخواستن تو!
تو خود بهشتی برای منتظرانت!


ارسال شده در تاریخ : جمعه 2 اسفند 1392برچسب:, :: 11:5 قبل از ظهر :: توسط : ARASTOO


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, :: 10:42 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سؤال از آقای وزیرامور خارجه راجع آب هیرمنددرسال1328 ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, :: 10:31 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, :: 9:23 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, :: 5:16 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

در طی کاوش های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شده است. دکتر سید منصورسجادی، سرپرست هیات باستان‏ شناسی شهر سوخته درباره خط کش کشف شده گفت: این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات نیزبوده اند.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, :: 5:15 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

Fire temples , places of worship as old as history ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, :: 5:11 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content