نقش علماودانشمندان سیستانی
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 


ارسال شده در تاریخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, :: 3:53 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

بنای اولیه و قدیم مسجد جامع عتیق توسط عمرولیث صفاری در 281 ( ه.ق ) گذاشته شد . زلزله های مکرر و مخرب شیراز بنای اولیه را تقریبا از میان برد ، تجدید بنای این مسجد در زمان صفویه انجام گرفت.


عمرو لیث صفاری دومین فرمانروای سلسله صفاری بود که در شرق و جنوب ایران حکومت می کرد(۸۷۹-۹۰۱ میلادی).او برادر کوچک یعقوب لیث بود و پا به پای برادر بزرگترش جنگید و بعدها در سال ۸۷۵ میلادی از طرف یعقوب فرماندار هرات شد. پس از مرگ یعقوب در استان فارس عمرو جانشین برادرش و پادشاه صفاریان شد. در سال ۹۰۱ میلادی نبردی میان او و سامانیان که بر فرارود فرمانروایی می کردند درگرفت. در این نبرد عمرو لیث از اسماعیل سامانی شکست خورد و اسیر شد. امیر اسماعیل وی را به بغداد نزد خلیفه عباسی فرستاد. عمرو لیث پس از مدتی اسارت در سال ۹۰۲ میلادی به فرمان خلیفه کشته شد


ارسال شده در تاریخ : جمعه 27 دی 1392برچسب:, :: 12:29 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

تا عهد یعقوب لیث، زبان رسمی ایران یا حکومت‌های ایران، زبان عربی بود. یعقوب لیث صفار نخستین کسی بود که زبان پارسی را ۲۰۰ سال پس از ورود اسلام به ایران، به عنوان زبان رسمی ایران اعلام کرد و پس از آن دیگر کسی حق نداشت در دربار او به زبانی غیر از پارسی سخن بگوید... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 23 دی 1392برچسب:, :: 8:56 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

با فرو پاشی دولت ساسانی، آئين زردشتی از پشتیبانی دستگاهی غير روحانی محروم گرديد. سطوح بالای سلسله مراتب رسمی، يعنی سطوح موبذموبذان در بالا و آهورامزد موبذان که بلا فاصله پس از وی قرار داشت، اکنون ديگر وجود نداشت. و اين از ميان رفتن رهبری به اسلام آوردن سريع طبقات بالای زردشتی درشهرهای بزرگ و ميانه کمک کرد. اما... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 23 دی 1392برچسب:, :: 8:50 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

درخاک عربستان، در دارالخلافه، خليفه سوم مسلمين عثمان برمسندخلافت قراردارد ومصمم است سرزمين‌های بيشتری به قلمرو اسلام درآورد. در ايران يزدگِرد سوم شاه نگون بخت ساسانی از شهری به شهری مي گريزد تا خود را از چنگ کشور گشايان عرب که پيوسته او را تعقيب ميکردند، در امان نگهدارد، ولی تقديربرجبين او رقم ديگر زده و در برابرش دره سقوط و زوال را هرچه پهن ‌ترگسترده است.يزدگِرد از کرمان به سيستان پناه می‌آورد (۲۳ هـ)... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 23 دی 1392برچسب:, :: 8:46 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : شنبه 21 دی 1392برچسب:, :: 5:37 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

تحقیقی ازحامدصوفی

بیماری و رویکرد درمان آن در سیستان از مفهوم ویژه ای برخوردار است؛ چه آنکه همواره در پزشکی سنتی سیستان به باد بیماری بیش از خود بیماری توجه می شود و عموم را چنین عقیده می باشد که در صورت عدم انجام مراقبت های ویژه درمانی، پس از پایان یافتن دوران بیماری، باد آن در وجود فرد بافی مانده و پیامدهای خاص خود را به همراه خواهد آورد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 21 دی 1392برچسب:, :: 5:30 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

حکیم ابو حاتم مظفر بن اسماعیل اسفزاری (515-437) یکی از دانشمندان و حکمای بزرگ ایران و از اسفزار سیستان است.او معاصر و همکار حکیم عمر خیام نیشابوری و در هیأت و ریاضی متبحر بود.وی تصانیف زیادی در نجوم داشت.شهرت اسفزاری در نجوم ،گاهشناسی، اختراع اسباب اندازه گیری و در نظریاتی است که وی پیرامون پدیده های طبیعی و ابزار داشته است.وی از جمله حکیمانی بود که برای اصلاح تقویم به همراه عمر خیام از سوی ملک شاه سلجوقی به اصفهان دعوت شد.وی رصد معروف "ملک شاهی" را که" رصد جلالی" هم می گویند با عمر خیام و جماعتی دیگر پایه گذاری کرد.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 20 دی 1392برچسب:, :: 12:3 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

ادوار مختلف زندگی در سیستان و اذهان افراد قدیمی یاد می دهد که سیستان در ایام مختلف با بلایای گوناگون پنجه در پنجه افکنده از : بیمارهای مُسری ،سیل های مخرب و عظیم ؛ تا خشکسالی های اخیر که در طول هزاران سال زندگی این خطه کم نظیر بوده است؛ از بادهای سرکش و عصیان گر که مسئول مستقیم حمل و نقل میلیون ها تن ریزگرد و شن روان و دفن خانه های بی پناه روستاییان در منطقه می باشد از کارهای غیرکارشناسانه که تیشه ای بر کمر بوده بجای راهگشا بودن.
دوام و ثبات این خطه گویا در گوش تاریخ هیچگاه شنیده نشده و یا اگر شنیده شده چشم حسود زندگی باعث اضمحلال زودهنگام آن شده است.
اگر از نقش بی بدیل استعمار پیر در ایجاد مشکلات اساسی در حق سیستان بزرگ به راحتی نگذریم اما با همه این اوصاف شرایط کنونی به گونه ای رقم خورده که سکوت مرگبار و دهشتناک همگان به مرگ تدریجی این منطقه سرعت خاصی بخشیده ، شاید بدتر و دردناک تر از خشکسالی ؛ عواملی مانند بی تفاتی ، سکوت ، اغماض ، درگیری های خرد و کلانی است که بعضی از مسئولین را درگیر خود کرده است تا سرزمین ” بهشت باستان شناسان ” همانند رامرود ، رام شهرستان اش کاملا مدفون و در خاطره ها فراموش شود و تبدیل به آتلانتیس گم شده ای دیگر شویم!

چشم انداز توسعه سیستان و اتمام بدبختی هایش در چه تاریخی برنامه ریزی شده و توسط چه کسانی باید عملیاتی شود ؟!
خشکی هامونش ؛نابودی کامل تختک هایش( جزیره های میان دریاچه) ؛ دفن شدن روستاهایش ؛ مشکلات و بیماری های ناشی از ریزگردها ؛ بیکاری به علت خشک شدن دریاچه ( صیادی ؛ دامداری ؛ کشاورزی؛ صنایع دستی نابود شده ) اینها همه کی تمام میشود؟

آیا می شود همه ی اینها خوابی بد بوده باشد و ما بیدار شویم دوباره همه جا آباد باشد؟
کاش کاش این ها همه یک توهم باشد…!
و همین الان که بیرون از خانه روم باز هم به یاد سالهای اول دهه 1370 با چکمه در کوچه های سیبلابی باران زده ی سیستان قدم بزنم…!


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 17 دی 1392برچسب:, :: 7:43 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 16 دی 1392برچسب:, :: 7:44 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

روستای میلَک، ۳۰.۹۸۹۲° شمالی ۶۱.۸۴۴۴° شرقی روستایی است از توابع شهرستان هیرمندبانامهای قدیمی:میل یک وزاهوت که در21کیلومتری این شهرستان و45کیلومتری مرکزمنطقه سیستان یعنی زابل قراردارد.این روستا هم‌مرز کشور افغانستان است. پل بزرگ ابریشم بر روی رودخانه هیرمند در مجاورت این روستا قرار دارداین پل (میلک) در مرزافغانستان از گذرگاه‌های مهم مرزی کشورایران است.میلک در دهستان جهان آبادقرار دارد و بر اساس آخرین سرشماری جمعیت آن (۴50 خانوار) 3000 نفر است.ارتفاع ازسطح دریا488مترومیانگین دمای سالانه30درجه سانتیگراداست. این روستادرسال 1340توسط میرزانورمحمدیارمحمدی بنیادگذاشته شده است.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 16 دی 1392برچسب:, :: 7:33 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 کارشناس ارشد رشته پژوهش هنر

کارشناسی: مترجمی زبان انگلیسی

دارای مدرک فوق ممتاز خوشنویسی،گرایش: شکسته نستعلیق، معادل ( فوق لیسانس ) از انجمن خوشنویسان ایران، 1392

دارای مدرک ممتاز خوشنویسی، معادل ( لیسانس ) از انجمن خوشنویسان ایران، اردیبهشت83 ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 16 دی 1392برچسب:, :: 7:0 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

غلامحسین شهیدی متولد روستای بنجاردرمنطقه سیستان میباشد که پس ازاخذ مدرك دكترا در رشته ی گیاه شناسی با تخصص ویروس شناسی از دانشگاه كالیفرنیا در ریورساید آمریكا به ایران بازگشت وبه عنوان استادوعضو هئیت علمی دانشكده ی كشاورزی دانشگاه شهید باهنر كرمان استخدام شد.
فعالیتهای آموزشی : غلامحسین شهیدی در دانشكده ی كشاورزی دانشگاه شهید باهنر كرمان به تدریس دروس رشته ی گیاه شناسی پرداخته و استاد راهنمای پایان نامه كارشناسی ارشد و دكترا بوده است.
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : غلامحسین شهیدی از ابداع كنندگان كشف آنتی بیوتیك ضد میكروبی جدید به نامbroadspectrim بوده است.
آرا و گرایشهای خاص : غلامحسین شهیدی معتقد است : كاربرد روزافزون سموم كشاورزی در كنترل آفات و بیماریهای گیاهی عوارض سوء گسترده زیست محیطی به دنبال دارد.
جوائز و نشانها : غلامحسین شهیدی رتبه سوم را در بخش پژوهش‌های بنیادی بیستمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی كسب كرد.
وی در سالهای ‪ ۱۳۸۲‬و ‪ ۱۳۸۵‬به عنوان پژوهشگر نمونه این دانشگاه شناخته شد و در سال ‪ ۱۳۸۳‬عنوان پژوهشگر نمونه كشوری و پژوهشگر برتر كشور در سال ‪۱۳۸۵‬ بود.
چگونگی عرضه آثار : غلامحسین شهیدی در ضمن تدریس به مطالعه و تحقیق پیرامون موضوعاتی چون یافتن ویرووس جدید گیاهی به نامmargeueriter‌ ، یافتن سه داروی جدید سیتونوكسیك (ضدسرطانی) ازیك گیاه ویك اسفنج دریایی می پردازد.
طرح پژوهشی دكتر شهیدی:كاربرد فراورده‌های گیاهی و اكتینومیستی در كنترل بیولوژیكی پاتوژن‌های گیاهی
در این طرح بیش از ‪ ۵۰۰‬جدایه اكتینومیست خاكزی و بیش از هزار نمونه (ریشه، ساقه، گل، برگ و دانه) از بیش از ‪ ۴۰۰‬گونه گیاه دارویی از استانه‌های كرمان، هرمزگان و سیستان بلوچستان جمع آوری و غربال شدند و نمونه‌های فعال از جنبه كاربرد آنها در كنترل بیولوژیكی پاتوژن‌های باكتریایی و قارچی گیاهی مورد مطالعه قرار گرفتند.
دكتر شهیدی تاكنون بیش از ‪ ۱۳۰‬مقاله علمی در مجلات داخلی و خارجی و كنفرانس‌های داخل و خارج از كشور ارایه كرده است.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 12 دی 1392برچسب:, :: 8:27 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

آنچه نام و نقش فیروزسیستانی را برجسته می کند حکایت پایداری و دلاوری وی در برابر حاکم شقی کوفه حجاج بن یوسف ثقفی است... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 12 دی 1392برچسب:, :: 8:21 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

هرچند مفهومی ملال انگیز دارد

اشعار تلخم نکته هایی ریز دارد

 

با هر زبانی دردها را میسرایم

حتی اگر دیوار , گوشی تیز دارد

 

باور کنید از دردِ زابل میکشم درد

بغض ِ گلویم حس ِ حلق آویز دارد

 

میگویم و میگویم و میگویم از درد

با آنکه وبلاگم قدرتی ناچیز دارد

 

رنگِ بهار از فصلها دیگر جدا شد

تقویم ِ ما ... حالا  فقط پائیز دارد

 

ما مستحق ِ اینچنین ظلمی نبودیم

صبر ِ خدا هم عاقبت .... لبریز  دارد


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 11 دی 1392برچسب:, :: 10:50 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

عکسِ تمام کشورا , بسیار بَد هستی

تنها فقط بی معرفت بازی بَلد هستی

 

ازآبهای گرم هامون؛ کجکی ساختی!

وقتی برای دلخوشی مانندِ سَد هستی

 

بازیگری در صحنه های تلخ و جنجالی

برای مردم من هم , مردودی و رَد هستی

 

یو.ان . باید کارهایت را کُند توقیف

چون باعث این فیلمهای مُستند هستی

 

همسایه ازهمسایه باید ببرد ارث

شاید که شامی زاده! , از قوم یزید هستی!

یو.ان:سازمان ملل متحد


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 11 دی 1392برچسب:, :: 10:49 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

منم مثل تو مات این قصه ام...

تو هم مثل من امشبو دعوتی...

درست تو همین ساعت و ثانیه...

سزاوار زیباترین رحمتی...

تو این حس و حال عجیب و غریب...

دو تا بال می خوای که رو شوونته...

تو از هر مسیری بری می رسی...

تو از هر دری بگذری خونته....

از این سفره ها معجزه دور نیست...

ببین دست دنیا تو دست منه...

دعا می کنم تا اجابت بشه...

دعا می کنم چون دلم روشنه...

من از عشق بارون به دریا زدم...

به بارونو به آسمون دعوتیم...

چه مهونیه با شکوهی شده...

توو این لحظه هایی که هم صحبتیم ...


ارسال شده در تاریخ : جمعه 6 دی 1392برچسب:, :: 12:54 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB

چو آگاهى آمد بسام دلير

كه شد پور دستان همانند شير

كس اندر جهان كودك نارسيد

بدين شير مردى و گردى نديد ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 6 دی 1392برچسب:, :: 12:49 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB


ارسال شده در تاریخ : جمعه 6 دی 1392برچسب:, :: 12:35 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB

 

اولین چشم مصنوعی جهان


ارسال شده در تاریخ : جمعه 6 دی 1392برچسب:, :: 12:33 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 5 دی 1392برچسب:, :: 9:48 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

روستای میرخان در۲۳ کیلومتری شهرستان زابل و۱۵کیلومتری شهرستان نیمروز (ادیمی)واقع شده است .پایه ریزی این روستا به سال۱۳۳۵باز میگردد که توسط مرحوم حاج میرخان بزی وتعدادی از عمو زادگانشان بوده است .دراین روستا فامیلهای: آچاک - بزی - لگزایی و...زندگی میکنند.این روستا هم اکنون بالغ بر ۵۵خانوارجمعیت دارد وتعداد۲۵۶نفر در آن زندگی میکنند.شورای اسلامی این روستا برعهده "آقایان آچاک وبزی می باشد .روستاهای همجوار این روستا روستاهای پلگی بزی درغرب روستای دهباشی در شرق روستای محمد اباد گلزار درشمال وروستای بزی دشتی در جنوب می باشد .این روستا دارای امکانات همچون مسجد محل -نانوایی ـاستخر پرورش ماهی می باشد.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 5 دی 1392برچسب:, :: 9:41 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

وجود حکومت سیستان و شهرت دلاوری عیاران ، پایگاه انقلاب خیزی بود که می توانست در آینده برای محمود گرفتاری ایجاد کند . از این روی با سپاهی بزرگ و تجهیزات کامل به سیستان حمله کرد و خلف بن احمد آخرین امیر صفاری را دستگیر و به خراسان تبعید نمود و سلسله  صفاری در سال 393 هجری منقرض شد. سلطان محمود غزنوی ناجوانمردانه و با حیله در میان عیاران سیستان به صورت ناشناس نفوذ می کرد و آنها را شناسایی می نمود و بدین وسیله بسیاری از این شیر مردان مدافع ایران عزیز را از بین برد .


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 2 دی 1392برچسب:, :: 11:2 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content