چهره واقعی سیستان را گزارش دهید
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

درکتاب مهر شرق آمده است که در زمان گذشته کسی نمی توانست چهره واقعی سیستان را به مر کز گزارش کند.چراکه خوب اطلاع یافتن مرکز از وضعیت سیستان ممکن بودبعضی از سران را که به دروغ گزارشات کذب مبنی بر آبادی سیستان گزارش کر ده اند را خدشه دار کند.در این کتاب بی مهریهای مسئولان دوره پهلوی موج می زند.تااینکه بعد از چند سال خبرگزاری رویترز وضعیت سیستان رابنابه گزارش خبرنگارش؛را گزارش می دهد که تازه مسئولان بلند پایه  متوجه میشوند که در سیستان چه می گذرد .

چرا هم اکنون عد ه ای نمی خواهند چهره واقعی محرومیت و عقب ماندگی سیستان بازگو شود ؟ازچه هراسانند ؟چرا سناریوی تاریخ را دوباره بر ماتکرار می کنند ؟مسئولان اگر راست می گوینددربرابر یک نقطه توانمند،هزاران نقطه خالی از سکنه را نشان دهند!بیماران تنفسی مارا نشان دهند!بیکاران مارانشان دهند! هدف ازشعارامسال هم دلی با ملت ؛این است که ملت را ببینیم نه اینکه فراموش کنیم .وضعیت واقعی سیستان درست گزارش نمیشود. اگر میشد مطمئنا مقامات بالا تصمیم قاطعی می گرفتند .پیشنهاد این است صدا و سیما در ارتباط با مسئولان اجرایی نظر سنجی کنند تا مردم قضاوت کنند .متاسفانه صدا و سیما به جای انعکاس واقعی چهره سیستان ،یک صحنه سر سبزی را نشان می دهدکه از یک منطقه آبادتداعی میشود.که مختصات آن محدود ه به تصویرکشیده شده 2 در صد منطقه سیستان نیزنمیشود.مطمئناً نمی خواهید با واقعیت حر کت کنید! اگر به جای برنامه های استانی 2 مسئول از سیستان دعوت کنید ،بالاخص فر مانداران را و لابه لای آن نظر مردم را نیزجویا شوید به همدلی خواهدانجامید.خواجه داد ازنهور


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 7:38 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

از کُوش کُوش باد سائِه دِوال لَرزونه
دَر بگْره دیار، مدام مْکَشه زْرونه
سِی کو تو چِه روزگارِ شوبازِه شْته
باد موکه نو ور باغ آئیکه مْخونه

ترجمه:
از زوزه های وحشت زای باد سایه ی دیوار می لرزد
آتش گرفت آبادی [و] مدام شعله می کشد
ببین تو [که] چه روزگار مضحکی شده است
باد مادر [شده] و برای باغ لالایی می خواند.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 7:25 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

وطن یک پازل در هم شکسته

وطن افتاده ومحکم شکسته

کجایی سوشیانت منجی عالم

قدوبالای سیستانم شکسته


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 7:9 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

ببینید!پشت سدکجکی چه پهنه آبی ذخیره شده وسهم سیستانی ها داده نمی شود!


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 6:59 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سيستــــان
به چــور و پَلپَلاسي مي*شناسند
به رقص و خوش لباسي مي*شناسند
تو را مردم به يعقوب و به رستم
به اشعار حماسي مي*شناسند

مردم سيستــــان
هميشه سفره*هاشان گرم نان است
صفا و مهــرشان وِرد زبان است
جوانمردي، قناعت، سخت كوشـــي
مرام مردمان سيستـــان است
فروردين 1394

ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 6:56 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 6:54 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

جنگل نیاتک با مساحت ۴۲۰۰ هکتار در حوزه شهرستان هیرمند یکی از جاذبه های طبیعی منطقه به شمار می رود. پوشش گیاهی، قالباً درختان طاق و گز بوده و عبور رودخانه فصلی نیاتک از میانه این جنگل و تشکیل آبگیرها و نیزار های متعدد، مناظر چشم نواز و تفرج گاهی بی نظیر را ایجاد کرده است.درحاشیه جنگل وجود تپه های ماسه ای بزرگ و جانوارانی نظیر روباه، راسو، گربه جنگلی، گراز وحشی، دراج، هوبره و چکاوک این جنگل را به هدف گردشگری طبیعت گردان بدل کرده است.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 6:45 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

فتوریسم(انتظارمنجی)

ظهورمنجیان ادیان شامل اسلام (حضرت مهدی)ازشهرمکه-یهودومسیح(حضرت عیسی) ازشهربیت المقدس-زرتشت(سوشیانت) ازدریاچه هامون؛وجه مشترکی دارندکه عبارتنداز:

شخصی برای اصلاح جامعه بشری و تشکیل حکومت جهانی به عنوان نجات­بخش و منجی خواهد آمد که همه انتظار او را دارند، چنان­که از تمامی عبارات کتب مقدس استفاده می­گردد. دیگر اینکه همه ملتهای جهان و تمامی مردم دنیا از او پیروی می­کنند و زیر نفوذ او خواهند رفت و او بر جهان حکومت خواهد کرد و رئیس جهان خواهد بود و سلطنت او در ربع مسکون مستقر خواهد شد. 
او از خود تکلم نمی­کند و روی هوای نفس خود حرف نمی­زند و بلکه طبق آنچه از خدای تعالی و پیامبران شنیده است سخن خواهد گفت.او وقتی بیاید مردم را به جمیع راستیها هدایت خواهد نمود. او مردم را به عدالت ملزم می­کند و خودش به عدالت داوری می­کند.قبل از آمدن او دنیا پر از ظلم و جور می­شود و سراسر جهان را ظالمین و ستمگران احاطه می­کنند.
وقتی او بیاید همه اضداد در کنار یکدیگر با صلح و صفا زندگی می­کنند و حتی درندگان و حیوانات موذی کوچک­ترین آسیبی به حیوانات اهلی نمی­زنند. او قدرتمندترین ابرقدرتها را سرکوب می­کند و به ­طور کلی اشرار را از بین می­برد و اثری از آنها باقی نمی­گذارد. بعد از ظهور او صالحان و صدیقان و حلیمان وارث زمین می­شوند و جهان و آنچه در اوست به آنان تعلق خواهد گرفت.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 6:17 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شاهنامه حکیم فردوسی، یکی از عظیم ترین کتاب های جهانی، اثری است که در فراز فرهنگ جهانی جا گرفته است.
شاهنامه را نسب نامه ملت آریایی می توان خواند. در وجود شاهنامه است کـه فـارسـی زبانان، ریشـه های ژرف خـویش را در هـستی در می یابند و بر خـویش می بالنـد که چنـین دستـاورد پرارزشی را برای فرهـنگ جـهانی به ارمـغان آورده انـد. تاجیکستان که از سرزمین های قلمرو زبان فارسی است، از گذشته های دور تا امـروز، گوشه ای از وطن شاهنامه و شاهنامه خوانی محسوب می شود.
امروز هم مردم تاجیک، شاهنامه می خوانند و شاهنامه خوان ها را با شوق زیاد گوش میدهند.
آنها در مهمان خانه ها، محفل های ادبی و همچنین از طریق صفحه تلویزیون و امواج رادیو با شنیدن داستان های شاهنامه که به وسیله شاهنامه خوان ها خوانده می شود، شب های دراز زمسـتان را سپری می کنند. امروز هم مردم تاجیک برنامه شاهنامه خوانی رادیوی تاجیک ـ که شادروان لایق شیرعلی، شاعر معاصر تاجیک، آن را به عهده داشت ـ را باشوق تمام گوش می دهند .

"فریده سید قل آوا، استاد زبان فارسی دانشکده اسلامی تاجیکستان"

.............................***............................

داناترین مردم در تاجیکستان کسی است که شاهنامه می داند
عاقل ترين فرد در ميان مردم تاجيکستان کسي است که شاهنامه مي داند و براي همين است که براي مشورت نزد او مي روند و او را فردي خردمند و مطمئن مي دانند. شاهنامه در تاجيکستان بين عام و خاص محترم است. راديو و تلويزيون نيز مدام ابيات و داستان هاي شاهنامه را مي خواند. پس از فروپاشي شوروي مردم مجسمه لنين را پايين کشيدند و مجسمه فردوسي را جايگزين آن کردند و اين نشان مي دهد که فردوسي چقدر براي مردم تاجيک باارزش است.

"دکتر شاه منصور خواجه اف نماينده تاجيکستان در سازمان اکو"


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 6:14 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان گرچه از لحاظ وجود امام زادگان بلافصل با معصومین بی بهره است اما به واسطه ارادت قلبی و علاقه شدید مردم این خطه به نبی مکرم اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع)، چندمکان متبرکه را در خود جای داده است.

در منطقه سیستان نظر گاهها و اماکنی به لحاظ محبت فراوان مردم این دیار به حضرت علی (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) به عنوان نظرگاه و قدمگاه وجود دارد.

بقعه سید باقر (ره) زابل، بقعه بی بی دوست زابل، بقعه حضرت ابوالفضل (ع) شیب آب زابل، بقعه حضرت ابوالفضل (ع) روستای واصلان زابل، بقعه متبرکه خواجه مهدی کوه خواجه و بقعه حضرت ابوالفضل (ع) روستای ملک حیدری زابل.

تاریخ سیستان پر از وقایع تلخ مانند بیماری ها، سیل و خشکسالی است که گاهی جمعیت آن را به یک سوم کاهش می داد. مردم این سامان هنگام رو به رو شدن با هر مشکلی به اولیا و اوصیا متوسل می شوند، آنان را به درگاه خداوند واسطه قرار می دهند و به دلیل نهاد پاکشان این اتکا به اولیا بارها موثر واقع شده است.

متفاوت ترین زیارتگاه سیستان:

این مزار در خاور شهر زابل و در دشتی گرم و خشک و روی تپه های باستانی قرار گرفته و بنا به عقیده برخی افراد و سوابق موجود متعلق به عصر اشکانیان است.
گفته می شود این مزار متعلق به خواهر سید اقبال است که مزارش در سیستان قدیم و افغانستان کنونی واقع شده است و به گفته مولف رساله چهل مجلس، سیداقبال از شاگردان شیخ احمد جامی شاعر معروف ایرانی است. عده ای نیز او را از نوادگان دختر امام حسن علیه السلام می دانند و عامه مردم نیز چنین اعتقاد دارند که در روزگاران گذشته سیده ای با برادر خود سرگرم شبانی بوده که مردی قصد آزار او را می کند، دختر می گریزد تا به جایگاه کنونی زیارتگاه می رسد و از فرط خستگی از رفتن باز می ماند و در این هنگام دعا می کند که ای زمین مرا دریاب و زمین نیز به خاطر پاکی و صداقت او، دهان می گشاید و او درون خاک ناپدید می شود. در حالی که گوشه ای از چادر او بیرون می ماند. از آن زمان به بعد جایگاه فرورفتن او در زمین، به زیارتگاه تبدیل می شود و پاکی و نجابت آن دختر سیده، زبانزد همگان می گردد.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 6:4 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 

منتظر هم اندیشی وهم افزایی بزرگان عزیز درپیگیری حل مشکلات سیستان هستیم که اگر هم اندیشی کردند علامت بزرگیشان است واگرنتیجه ای گرفتندمردم سیستان دعاگوی آنها.

اگرچه تا کنون در عمر بر باد رفته ام وحدتی بین بزرگان سیستان ندیده ام وتا دلت بخواهد سیاسی کاری وتک روی و تخریب و...دیده ام.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 5:51 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

چه شد!!!


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 5:37 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

تو خود اویی

                            به خود آی...


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 5:26 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

طرح انتقال آب چاه نیمه به زاهدان همچون زالویی است که شریان حیاتی سیستان و چاه نیمه‌ی زابل را مکیده و در آینده مثل تهران که بر شهرهای دور و برش تاثیر منفی گذاشته، این شهر نیز به سیستان آسیب ها خواهد زد...

 سرزمین سیستان که پیشینه اش به آنسوی تاریخ ودوره اسطوره هاودنیای مه آلود و رازگونه افسانه هاوحماسه هابازمی گردد،به رغم فرازوفرودهای بسیار،ازتندبادحوادث به سلامت بیرون آمده واگرچه سایه ای ازآن شکوه وآبادانی گذشته رادارد،اماهمچنان محکم واستواربه حیات خویش ادامه می دهد.

 به نظربنده ایجادشهرزاهدان درسال1309زمینه فراموشی وبه حاشیه رفتن زابل رابه همراه داشت.تصورکنیداگر سرمایه گذاریهای انجام گرفته درزاهدان،درشهرزابل انجام می شد،آیا امروزسیستان قطب شرق ایران نبود؟اگرجمعیت تحصیلکرده ودارای سرمایه وکلاًنیم میلیون سیستانی به زاهدان مهاجرت نمی کردند،آیاوضعیت سیستان اکنون این گونه بود؟ بابررسی تاریخی وریشه ای،می توان به2 عامل خارجی وداخلی برای ایجاداین وضعیت اشاره نمود.

 عامل خارجی:

 انگلیس نقش بزرگی درعقب نگهداشتن منطقه سیستان داشته است.اینکه سیستان دوپاره شد(نیمی درایران ونیمی درافغانستان)،کشاندن راه آهن به زاهدان ونه سیستان،حکایت ازاین داردکه سیستان نبایددرمقابل هندوستان قدعلم کند.

 عامل داخلی:

 خاندان خزیمه وعلم که درسال1319به پیشنهاددولت وقت ایران،همزمان باقاینات حاکمان منطقه سیستان نیزبودند،علیرغم اینکه می توانستدزابل رافرمانداری اعلام نمایند،امابه خاطراینکه ذات سیستانی هاتسلط غیربومیان رابراین منطقه برنمی تابد،زاهدان رافرمانداری اعلام نمودندوتصدی گری ادارات حکومتی رادرزاهدان برعهده گرفته ودارند.

 این درحالی بودکه برخی ازادارات شهرزاهدان اززمان شکل گیری تاسالها،زیرنظرتشکیلات اداری سیستان قرارداشت.آنچنانکه درسال1308اداره ثبت احوال سیستان،شعبه ای دردزداب(زاهدان)تاسیس کرد.اماچه شدکه یکباره ورق برگشت؟

 بااینحال ازگذشته صحبت کردن دردی رادوانمی کند.لاکن اکنون زمان آنست که سیستانی هاباوحدت وهمدلی،دست به دست هم دهندوبادرخواست استان شدن،دوباره زابل رادرمسیرپیشرفت قراردهند.چراکه وقتی یک شهر،مثل قم یاکرج می تواندبه یک استان تبدیل شودویااستانهایی همچون خراسان شمالی وجنوبی وایلام باجمعیتهای نیم میلیونی می تواننداستان باشند،سیستان باشهرستانهای:هامونشهر-محمدآباد-هیرمند-زهک-نیمروز وخودزابل باجمعیتی بالغ برنیم میلیون نفرپتانسیل استان شدن رابه خوبی داراست. 


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 5:8 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهید می شوم امشب بخاطر وطنم
بگو که اشک نبارد به تکه های تنم

مرزبان آینه ! جمشید بزرگ سیستان!
 دلتنگ نباش، بی تردید تاریخ اسطوره ی رشادتت را برای کودک خردسالت به تصویر خواهد کشید و طفلت -گرچه بی سایه ی مهر پدر-اما در سایه ی نام بزرگ پدر، با افتخار قد خواهد کشید و افتخار میهن خواهد شد.
عداوت کفر را با این سرزمین پایانی نیست اما ما همواره بازو به بازو به حمایت و دفاع از دیارمان قامت افراشته ایم و با آنچه که در دست داریم و در توان ،پایه های این قساوت و دشمنی و حق ستیزی را ویران می کنیم. ما لبیک گوی فریاد” قالوا بلی” شهادتیم.
چرا که هر سیستانی ، یک رستم است ، یک سرباز است و یک جمشید دانایی فر!
سیستانی ها مثل بعضی از افراد که از امنیت ، آرامش ، آسایش ، امکانات ، آب ، خاک ، نان ونمک ایران استفاده میکنند و نمکدان میشکنند و به مام میهن خیانت میکنند نیستند!!سیستانیها اگرچه در فشار اقتصادی هستند و مشکلات معیشتی دارند ولی همیشه ولایتمدار ، وطن دوست و عاشق کشور سرافراز و با تمدن ایران بزرگ بوده و هستند

ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 4:59 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: بیش از دو میلیون مسافر نوروزی از 27 اسفند93 تا 12 فروردین 94 از طریق راههای زمینی و هوایی وارد این استان شدند.

 شش هزار و 46 مسافر از طریق خطوط پروازی و چهار هزار و 556 نفر نیز از طریق خطوط ریلی وارد استان شدند.

نتیجه سرشماری حضورگردشگران درمنطقه سیستان درنوروز94

رتبه اول:منطقه گردشگری چاه نیمه

رتبه دوم:شهرسوخته وموزه آن

رتبه سوم:کوه خواجه


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 4:49 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

محمدرضاطاهری-متولدسیستان

مربی و داور بین المللی تکواندو

شغل:رئیس اداره فرهنگی و هنری آموزش وپرورش استان

ریاست هیئت تکواندوی شهرستان زاهدان

رئیس هیئت تکواندو بسیج سپاه سلمان

دارای مدرک دان ۵ کوکیوان از فدراسیون جهانی تکواندو

آغازفعالیت حرفه ای درورزش تکواندو:1362

حضوردرکشورهای انگلیس ،اتریش ،مالزی ،ویتنام ، اردن و چندی کشور دیگر با سمت های داور ، بازیکن و مربی

کسب مدرک مربی گری بین المللی و داوری بین المللی درسال90 از کشور کره جنوبی


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 4:36 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 متاسفانه هنوز درسیستان هیچگونه پیشرفتی مشاهده نمی شود.

دکترابراهیم زاده-استاددانشگاه زاهدان


ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 4:26 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content