ضمایردرلهجه سیستانی
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

ضمایر فاعلی-مفرد    مه (me) : من       تو (to): تو        او (o) : او

جمع    

  • مه (ma): مای غیر شامل مخاطب
  • مشمه (meshma): من و شما (مای شامل مخاطب جمع)
  • منتو (mento): من و تو (مای شامل مخاطب فرد)
  • شمه (shma) : شما
  • اوشو (osho) : ایشان

ضمایر مفعولی-مفرد  منه (mna) : من را     تره (tra) : تو را     اونه ( ona) : او را

جمع

  • مه ره (ma ra) : ما را (غیر شامل مخاطب)
  • مشمه ره (meshma ra) : ما را (مای شامل مخاطب جمع)
  • منتو نه (mento na) : ما را (مای شامل مخاطب فرد)
  • شمه ره (shma ra) : شما را
  • اوشنه ره ( oshnara) : ایشان را


ارسال شده در تاریخ : شنبه 31 فروردين 1392برچسب:, :: 9:7 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

باد های 120 روزه در سیستان حاصل توده های پر فشار غربی است که در فصل تابستان از جهت شمال شرق به جنوب شرق می وزد ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 31 فروردين 1392برچسب:, :: 9:2 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

ملك شاه حسين بن غياث الدين محمّد بن شاه محمود سيستانى از شاهزادگان سيستان و از بازماندگان عمر و بن ليث صفارى است كه در سال 978 ه .ق در سيستان متولد شد  

ملك شاه حسين قرائت قرآن را نزد مولانا عبدالمؤمن صلحى آموخت و احكام را نزد شيخ كلب على جزايرى فرا گرفت و الفيه و جعفريه و برخى از كتب فقهى را نزد شيخ محمّد مؤمن آموخت. صرف و نحو و منطق را نزد سيد امير ضياء الدين محمّد و سيد طباطبائى زواره‏اى تعليم يافت.

 ملك شاه حسين علاوه بر زبان فارسى و عربى به زبان پهلوى نيز آشنايى داشت. وى طبع شعر نيز داشت و اشعارى سروده كه به يك رباعى از او اكتفا مى‏كنيم:

 از آه به سينه شعله اندوخته‏ايم ز آن شعله متاع عافيت سوخته‏ ايم

 نه بيم ز دوزخ نه تمناى بهشت از هرچه جز اوست ديده بر دوخته ‏ايم

 آثار و نوشته‏ هاى ملك شاه حسين به شرح زير مى‏باشد:

 1 ـ احياء الملوك در تاريخ سيستان از باستان تا سال 1028 ه .ق

 2 ـ تحفة الحرمين كه شرح مسافرت او به مكه است.

 3 ـ تذكرة خير البيان

4 ـ كتاب مهر و وفا. (كه در جواب نل و دمن شيخ فيض گفته است)


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 26 فروردين 1392برچسب:, :: 4:41 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

ما نمی خواهیم و نباید بخواهیم مثل حکمرانان و کارگزاران ظالم زر و سیم بیندوزیم ، اگر کسی چنین اندیشه ای در سر دارد سخت در اشتباه است ، هدف ما بیرون راندن ظالمان ازاین آب و خاک است ، برای رسیدن به این هدف تا پای جان ایستاده ایم ، این سرزمین باید از چنگال بیگانه رهایی یابد ، تا ما زنده ایم برای عملی ساختن این منظور از هیچ کوشش دریغ نخواهیم کرد. پس از ما هم تکلیف بر عهده ی آنهایی است که احساس زنده بودن دارد » .و پس از ادای نماز دو دست را بالا گرفته و با صدایی موج دار و گریه آلود فریاد زد :

«ای خدای بزرگ ای خالق زمین و آسمان  ما را یاری ده تا این سرزمین مقدس را از شر ستمگران پاک نگه داریم


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 26 فروردين 1392برچسب:, :: 4:35 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

خدایا با قلبم تو را میخوانم...خدایا با چشمانم که خیس از باران اشکهایم هستند تو را صدا میزنم...زبانم را خاموش میکنم و فقط با چشمانم که به پیچ جاده ی آسمانت مینگرد نگاه میکنم...با قلبم فریاد میزنم که...  معبود من دوستت دارم...

خدایا تو را سپاس که هنوز میفهمیم بوی بهار را...

خدایا به زیبایی سوگند که هیچ چیز بیشتر از هوای ناب بهاریت ،مرا نشئه نمیکند...

پس تو خود شاهد باش که احساس من قدر بهارت را دانست...


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 26 فروردين 1392برچسب:, :: 4:31 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

غذایی آسان و سریع است که فقط با مخلوط کردن کمی سیر و آب آماده سرو می باشد، اما خود کشک زرد بصورت زیر آماده می شود:

مقداری آرد گندم،ادویه های محلی، پیاز خرد یا رنده شده، ماست ترش و کمی سیر را با هم مخلوط و یک خمیر زرد رنگ بدست می آید، سپس آن را به مدت 15 روز درون کیسه ای نخی قرار می دهند تا آب آن کاملا گرفته و خشک شود. بعد آنرا با کمک دست و صافی به صورت پودر در می آورند.چند قاشق از آنرا با کمی روغن و چند حبه سیر رنده شده مخلوط نموده، تفت می دهند و در آخر3 لیوان آب را هم اضافه می کنند.حال آماده سرو می باشد ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 26 فروردين 1392برچسب:, :: 4:26 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

ويرانه هاي شهر زرنج در جلگه اي كه در اطراف درياچه هامون واقع شده بود ، باقيمانده است . اين شهر قديمي مربوط به ادوارپيش از تاريخ و دوران هخامنشي ، اشكاني ، ساساني و اسلامي مي باشد و زمان درازي پايتخت ايران و سيستان بوده است . شهر زرنگ پایتخت یعقوب لیث صفاری بزرگترین شهر سیستان و پایتخت ایران در قرن چهارم و پنجم هجری بوده است .این شهر پنج دروازه آهنین درونی و سیزده دروازه بیرونی داشته است و از جمله بناهای مهم شهر زرنگ میتوان از مسجد جامع٬ دارالاماره و کاخهای یعقوب لیث و عمرولیث نام برد. شهر زرنگ در زمان ساسانیان یکی از بزرگترین شهرهای ایران بشمار می آمده  و میان راههای بزرگ بازرگانی پیشین یعنی سیستان - هرات- بست - کرمان - غزنه و  سیستان - خراسان - مکران  و  سیستان خراسان هند قرار داشته است.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 24 فروردين 1392برچسب:, :: 3:13 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

نماز شُم ، کِه اِیرُ می نشینو
هنگام نماز شام که حیران نشسته ام
وصَد موشتُ گِرِی و می نشینو
باصد مشت برسینه و چنگی درگریبان
وصَد موشتُ گِرِی و سر و زونو
باصد مشت برسینه و چنگی درگریبان و سری بر زانو
و مانند اسیرُ می نشینو
مثل اسیران می نشینم
فُرو رفتن ماه وَرَهِ تو وِ کار مَی یَه
نقص و پیچش کار از غفلت ماست(خواب رفتن ما)
ماَ دَر خو وِ فتنه چَشی یو بیدار می یَه
ما غافل و فتنه چشمانش بیدار ماست
تقدیرِ مَدُنِ علت بدرُزی
سرنوشت را عامل بدروزی ندانی
تقدیم اَمُ آینه رفتار می یَه
که سرنوشت آیینه اعمال ماست
فریاد،که سوره مُه وَ گوشِ شما نَشُ
فریاد که ناله من به گوش شما نرسید
امید،که درد مِه از اُشِ شما نَشُ
امیدوارم که غم من فراموشتان نشود
غم خوارُن سیستون مِه اَرگز،اَرگز
غمخواران سیستان من ، هرگز هرگز
بار دل خون مِه ، و دُشِ شما نَشُ
این بار دل خونی من بر دوش شما نیفتد

تصنیف فریادازآلبوم اوشیدا اثراستادمحسن دوالفقاری


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 22 فروردين 1392برچسب:, :: 4:6 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

آن چه از تاریخ ادیان الهی و برخی روایات اسلامی به دست می آید,این است که زرتشت قطعاً ازپیامبران الهی بوده است.اگر چه محل و تاریخ تولد مبهم است.این ابهام تا حدی است که عده ای ظهور اورا در قرن یازدهم قبل از میلاد و برخی در قرن ششم یا هفتم ذکر کرده اند و در مورد محل تولد او نیز, برخی محققان اورا سیستانی وبرخی آذربایجانی و عده ای او را اهل خوارزم و بلخ می دانند.اما با همه ی اختلاف عجیبی که در تاریخ و محل ظهور و تولد او وجود دارد, چند نکته را از لحاظ تاریخی , می توان قطعی تلقی نمود: 

1- زرتشت پیامبری از انبیای الهی و از سرزمین ایران باستان بوده است .

2- او دارای کتاب آسمانی بوده و کتاب اصلی وی باحمله اسکندر از بین رفت , با تکیه بر خاطرات و اذهان و به اصطلاح آن چه که درسینهء اشخاص بود،مطالبی جمع آوری شدوبه نام کتاب مقدس تکثیر شد.

3 -زرتشت به دستور تورانیان  برروی پله های معبدبلخ توسط فردی بنام براتروک روش کشته شد.

در برخی روایات می خوانیم : مشرکان مکه از پیامبر(ص)تقاضا کردند از آن ها جزیه بگیرد و اجازه بت پرستی به آن ها بدهد. پیامبر(ص)فرمود: من جز از اهل کتاب جزیه نمی گیرم . آن ها در پاسخ گفتند: شما چگونه چنین می گویی در حالی که از مجوس منطقهء هجر, جزیه گرفته ای ؟ پیامبر(ص)فرمود: مجوس پیامبر و کتاب آسمانی داشتند.پیامبرشان را به قتل رساندند و کتاب او را آتش زدند.
اصبغ بن نباته می گوید: وقتی علی (ع)بر فراز منبر فرمود: از من سؤال کنید, پیش از آن که مرا نیابید. اشعث بن قیس (منافق معروف ) برخاست و گفت: ای امیرمؤمنان ! چگونه از مجوس جزیه گرفته می شود, در حالی که کتاب آسمانی بر آن ها نازل نشده و پیامبری نداشته اند؟ علی (ع)فرمود: خداوند کتابی بر آن ها نازل کرد و پیامبری مبعوث نمود.
 

بر اساس روایتی از امام سجاد(ع)پیامبر اکرم (ص)فرمود: با مجوسی ها طبق سنت اهل کتاب رفتار نمایید.
مرحوم علامه طباطبایی(ره) می فرماید:
 زرتشتی ها, پیروان پیامبر الهی بودند, امّا همانندسایر ادیان , دین آن ها منسوخ و کتاب آسمانی آن ها تحریف شد.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 22 فروردين 1392برچسب:, :: 4:2 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

در آغاز دوران تاريخي ايران يعني در ميانه ي هزاره ي يكم پيش از ميلاد، سيستان بخشي از قلمرو هخامنشي بود.در آن زمان سيستان به نام درنگيان(Darangiyana) خوانده مي‌شد و يكي از ايالت‌هاي دولت هخامنشي به شمار مي‌آمد، بعدها نام درنگيان تبديل به ذرنگ (Zarang) شد كه در آغاز دوران اسلامي زَرَنج يا زَرَنگ (Zaragj/Zarang) نام گرفت.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 22 فروردين 1392برچسب:, :: 3:59 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

 

تورا سپاس می گویم که به شوکت کعبه من هستی٬ تورا سپاس می گویم که یادگار رستمی٬ تو را به ستایش می خوانم که قصه پرداز یعقوب لیث هستی و فرخی را الهام بخشیده ای٬ تو را ندا در می دهم که در آسمان سرزمین کیانیان از دیر باز می درخشی .


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 21 فروردين 1392برچسب:, :: 3:42 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

روویک (rouvic) از اولین پرندگان مهاجری هستند که با فرا رسیدن فصل سرما به سوی آسمان کشور و به سوی تالاب ها بخصوص تالاب و دریاچه هامون در سیستان پرواز می کنند .خوتکا کوچکترین اردک ایران و از خانواده ی غازیان است.این پرنده در اوراسیا تخم گذازی می‌کند و در فصل سرما به سمت جنوب مهاجرت میکند.صیادان خوتکا ها را به روش کمین در کومه یا با استفاده از تور های هوایی شکار می کنند . تور های هوایی تور هایی شبیه تور والیبال هستند که کمی شل بسته میشود . این تور ها را شب ها ، دور تالاب ها و محل تجمع خوتکا ها نصب میکنند تا این پرنده ها هنگام پرواز ، میان آن ها به دام بیفتند.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 21 فروردين 1392برچسب:, :: 3:24 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

در كتاب تاریخ سیستان كه در سالهای حدود 445 هجری قمری به تالیف در آمده در مورد آتشكده كركویه آمده است:

كیخسرو به تركستان شد به طلب خون سیاوش پدر خویش و هر چه نرینه یافت اندر تركستان همی كشت و رستم و دیگر پهلوانان ایران با او . افراسیاب گریز گرفت و به سوی چین شد و از آنجا به سوی هندوستان آمد و از آنجا به سیستان آمد و گفت من بزنهار رستم آمدم و او را به بنكوه فرود آوردند چون سپاه او همی آمد فوج فوج، اندر بنكوه انبار غله بود چنانكه اندر هر جانبی از آن بر سه سو مقدار صد هزار كیل غله دایم نهاده بودندی و جادوان با او گرد شدند و او جادو بود تدبیر كرد كه اینجا علف هست و حصار محكم عجز نباید آورد تا خود چه باشد به جادویی بساختند كه از هر سوی دو فرسنگ تاریك گشت چون كیخسرو به ایران شد و خبر او شنید آنجا آمد بدان تاریكی اندر نیار است شد

این جایگه كه اكنون آتشگاه كركویه است معبد جای گرشاسب بود و او را دعا مستجاب بود به روزگار او، و او فرمان یافت مردمان هم به امید بركات آن جا همی شدندی و دعا همی كردندی و ایزد تعالی مرادها حاصل همی كردی چون حال بر این جمله بود كیخسرو آن جا شد و پلاس پوشید و دعا كرد، ایزد تعالی آن جا روشنایی فرا دید آورد كه اكنون آتشگاه است چون آن روشنایی بر آمد برابر تاریكی، تاریكی ناچیز گشت و كیخسرو و رستم به پای قلعه شدند و به منجنیق آتش انداختند و آن انبارها همه آتش گرفت چندین ساله كه نهاده بود و آن قلعه بسوخت و افراسیاب از آن جا به جادویی بگریخت و دیگر كسان بسوختند و قلعه ویران شد ، پس كیخسرو این بار به یك نیمه آن شارستان و سیستان به كرد و آتشگاه كركویه و آن آتش گویند آن است، آن روشنایی كه فرادید و گبركان چنین گویند كه آن هوش گرشاسب است و حجت آرند به سرود كركوی 


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 21 فروردين 1392برچسب:, :: 3:6 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

اسطوره ها زاینده اند ! آنان برای فرزندان سرزمین خویش همواره امید به ارمغان می آورند. ارد بزرگ می گوید : سرزمینی که اسطوره های خویش را فراموش کندو به اسطوره های کشورهای دیگر دلخوش کند فرزندان چنین دودمانی بی پناه و آسیب پذیرند .در اینجا بیاد می آورم قهرمان سازی های هالیوود ، بالیوود ، سینمای چین و کره جنوبی و ... را،همه آنها با قهرمان سازی ، کشور خود را ناجی بشر نشان می دهند و چه سود کلانی از این راه می برند.اما در کشور ما با وجود آنکه سرشار ازاسطوره ها و شخصیتهای برجسته و خورشید گونه است.عده ایی صوفی مسلک می گویند همه قهرمان هستند! و ما قهرمان نمی خواهیم!برای همین بچه ها و جوانان ایرانی دیوارهای اتاقهایشان را با عکسهای اجنبیان می پوشانند ...و این باعث تاسف است.رشد ایران در بخشهای گوناگون نیازمند قهرمانان شکست ناپذیر و پر انرژی است.مدیران کشور باید به این مهم توجه کنند.با به فراموشی سپردن اسطوره های کشورمان ، سود واقعی را ملل دیگر خواهند برد. ایران نیاز به حرمت گذاری و بزرگداشت شخصیت های اسطوره ای خویش است تا به این شکل نسل نوی ایران به خود باوری برسد و خودباوری مقدمه استقلال در زمینه های گوناگون است.امیدوارم برای رشد و شکوه دوباره ایران ،قهرمانان رویین تن ظهور یابند.ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 21 فروردين 1392برچسب:, :: 3:2 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

كوروش شهركي آهنگساز  و نوازنده پيانو ، متولد 1361 در زاهدان
دانش آموخته دانشگاه چايكوفسكي اوكراين-  موسيقي فيلم ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 فروردين 1392برچسب:, :: 8:37 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

بابک شهرکی در سال 1358 در خانواده ای سیستانی تباردرشهرتهران دیده به دنیا گشود. فعاليت موسيقي خودرا از سال 65 نزد استاد مهندس همايون خرم آغاز نمود و پس از اتمام دوره هاي متوسطه به دانشكده موسيقي راه يافت.

ایشان ويولن كلاسيك را نزد استادان ابراهيم لطفي و حسن رياحي فراگرفت و از محضر استادان داوود گنجه اي و محمد مقدسي درضمن فراگيري كمانچه بهره مند شد.

وي بجز نوازندگي در عرصه آهنگسازي نيز فعاليت دارد و از نمونه كارهاي وي كاستهاي مهرگان ، سيم آخر، غوغا ، آنا درباغ ، اشك و لبخند ، جواب فوري ، كولي كوبي، ذوالجناح  و باغ خاطره ها مي باشد.

وي علاوه براين به صدابرداري موسيقي در استودیوی خود پارت استودیو مشغول میباشد.كتاب نواي مهر نوشته استاد همايون خرم به كوشش بابك شهركي است.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 فروردين 1392برچسب:, :: 8:30 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB


ارسال شده در تاریخ : شنبه 17 فروردين 1392برچسب:, :: 8:24 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

سلام ای سیستو تن پاره پاره
که تکه ی از تو در کرمو و داره
نو پوریزه ازی جون تو سیستو
وشیراز استه سربند و وکاره
تونه یک تکه از جون گرامی
و نهبندون و قاین رهسپاره
و افغانستو استه تکه تو
میون مردم قوم هزاره
و تهرو برره از تو ساکن استه
که ام نوم داره نو ام خوش قواره
تونه یک خیله در مشهد مقیمه
نو تا مرز سرخس و مرو زاره
کشانی خودیو از کاشان حکایت
نو از اولاد سیستو تا زواره
مه استو ایرو از کاره خدایی
که از تو نسله دره چابهاره
تونه یک تکه کعلونه چه زوراک
و دشت ترکمن صحرا و باره
دمه که بسته ایرمند تره کفار
تو داری غیر هجرت راه چاره؟

رقیم سیستانی


ارسال شده در تاریخ : جمعه 9 فروردين 1392برچسب:, :: 9:9 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

"در میان سکنه فعلی سیستان می توان خالص ترین نمونه های نژاد قدیمی آریا را پیدا کرد . اگر مطالعات دقیق و کاملی از تمام مسایل ایالت سیستان به عمل آید درسی بسیار مفید برای ما خواهد بود و امکان دارد به وسیله آن به فهم تاریخ اولیه نژاد آریایی و به موضوعات بس مهمتری پی برد."

"هنری مک ماهون"

 


ارسال شده در تاریخ : جمعه 9 فروردين 1392برچسب:, :: 8:53 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO


ارسال شده در تاریخ : جمعه 16 فروردين 1392برچسب:, :: 5:12 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

یعقوب روزی که به نیشابور قرار گرفت که شنید که مردمان شهر گفته اند: یعقوب عهد و منشور خلیفه ندارد و خارجی است. سردار سیستان حاجب را گفت: رو منادی کن تا بزرگان و علما و فقهای نیشابور و روسای ایشان فردا جمع باشند تا عهد امیرالمومنین برایشان عرضه کنم. در آن روز به فرمان یعقوب دو هزار سپاهی مسلح به سپر و شمشیر و گرزهای زرین و سیمین بر دو صف ایستاده بودند، چون بزرگان درآمدند، یعقوب به حاجب گفت: فرمان خلیفه بیار.

حاجب شمشیری بران را که در چارچه ای ابریشمین پیچیده بود به دست او داد. یعقوب تیغ تیز را گرفت و جنباند. حاضران از بیم لرزیدند و گفتند مگر به جان ما قصد بد دارد. یعقوب گفت: شما گفته اید که من فرمان امیرالمومنینی ندارم، خواستم بدانید که دارم مگر خلیفه را به بغداد نه این تیغ نشانده است؟

گفتند: بلی. گفت: فرمان من و خلیفه هر دو یکی است. مرا نیز این تیغ بدین جایگاه نشانده است. بزرگان که از بیم، رمق در تنشان نمانده بود و بعضی بیهوشی شده بودند آرام یافتند و سر به فرمان شیرمرد سیستانی نهادند.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 16 فروردين 1392برچسب:, :: 5:8 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

محل تولد: زابل  تاریخ تولد: 1337  رشته تحصیلی:اقتصاد توسعه و کشاورزی
رتبه علمی: دانشیار  دانشگاه محل تحصیل:
BHU هندوستان  سال اخذ مدرک:1370 ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 5 فروردين 1392برچسب:, :: 10:33 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

ایکاش کاندیدای حزب حاکم،همشهری ما،جناب محمدشریف ملک زاده برای ریاست جمهوری اعلام می گردید.شایدسرزمین ماهم مثل کرمان،سمنان،یزدوآذربایجان و...بطرف صنعتی شدن قدمی برمی داشت.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 3 فروردين 1392برچسب:, :: 10:19 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content