رمضان نورا
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

رمضان نورا متولد۱/۶/۵۸
در بنجار از پدری کشاورز و مادری خانه دار فرزند آخر خانواده که تحصیلات ابتدایی را در شهر بنجار و در دبستان جابربن حیان تحصیلات راهنمایی را در مدرسه راهنمایی مالک اشتر بنجار و تحصیلات دبیرستان شهید حسینعلی صادقی بنجار گذراند . دوست داشت در رشته هنر دانشگاه دولتی  تهران قبول شودولی قبول نشد ،لذادفترچه اعزام به خدمت مقدس سربازی گرفت و در آموزش و پرورش به عنوان سرباز معلمی ثبت نام کرد به خدمت مقدس سرباز معلمی درآمد بعد از پایان سرباز معلمی هم با توجه به نیاز آموزش و پرورش در منطقه میرجاوه از توابع شهرستان زاهدان به استخدام آ.پ درآمد.در حین خدمت سرباز معلمی مدرک مهندسی ذهن در هیپنوتیزم (nlp) گرفت و کار هنری  شعبده بازی و هیپنوتیزم را به صورت حرفه ای دنبال و به عضویت بین المللی شعبده بازان ایران در آمد .غیر از مدرک مهندسی ذهن مدرک گرافیک از دانشگاه علمی کاربردی گرفت و با توجه به اینکه مدتی هم در روستاهای دورافتاده عشایری از توابع زاهدان خدمت می کردو مجبور به بیتوته بود در اوقات فراغت به خلق آثار هنری پرداخت که تا کنون موفق به تایید ۲۶ اثر در کتاب گینس شده  و  چند اثر دیگر هم در نوبت ثبت دارد


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 14 ارديبهشت 1395برچسب:, :: 11:3 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

استادعلي راشکي نقاش ماهر که با وجود معلوليت از هر دو دست، بسيار هنرمندانه به خلق آثار هنري می پردازد که چشم را خيره مي کند و انسان را به تحسين وا مي دارد.

وی متولد سال1350 در روستاي جزينک شهرستان زابل است. او با وجود بعد مسافت و شرايط خاصي که داشت دوره ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان را در روستاي جزينک با موفقيت در رشته تجربي پشت سر گذاشته است. مشوق اصلي وی استاد «ابوالحسن افشاري» بودند که در مقطع دبيرستان در خانه فرهنگ نزد ايشان مدت کوتاهي به نقاشي پرداختند.به گفته خودش از کودکي به نقاشي و هنر علاقه داشته و هدفش رفتن به دانشکده هنر بوده است. براي همين توانست مدرک کارشناسي اش را در سال 1370 از دانشگاه هنر تهران دريافت کند.از سال 70 که در دانشگاه تهران قبول شد به صورت حرفه اي زيرنظر استادان بزرگي مانند دکتر مهدي حسيني، ابراهيم جعفر فرشيدملکي، احمد وکيلي و اميرابراهيمي نقاشي را شروع کرد.او مي گويد: بعد از کسب مدرک ليسانس فرصتي پيدا کردم که آنچه آموخته ام را تجربه کنم به همين خاطر به ديار خود بازگشتم، چنان که نقاشي هايم از فضاي روستا، مردم و خانواده ام الهام گرفته است. در مقطع کارشناسي ارشد دانشگاه هنر تهران فارغ التحصيل شد و به محض برگشت به عضويت هيئت علمي دانشگاه وبه عنوان مديرگروه هنر درآمد.

درسال 74 در مسابقه اي که به صورت جهاني از طريق سازمان يونسکو در زمينه طراحي تحت عنوان هنرمندان بدون مرز برگزار شد موفق به کسب مقام اول گردید و بعد ازحدود سه ماه از طرف يونسکو در دانشگاه اسکاتلند براي ایشان دوره اي برگزار کردند .همچنين در سال 85 به نمايشگاه گروهي در برلين آلمان رفت.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 3 آبان 1394برچسب:, :: 4:14 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

از خوانندگان ونوازندگان مشهور عهد ناصرالدین شاه که فردی خوش آواز ودرویش مسلک بوده است.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 3 تير 1394برچسب:, :: 6:25 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


حسن خمری-متولدسیستان.مجری برجسته شبکه هامون

بازی درفیلم هاوسریالهاوتئاترها:خط سوم-چشم آفتاب -تب پنهان -ستاره های شرق -خاک معصوم-و...

کارگردانی:حسنی وشهربلا-ویژه برنامه های شاد-مل ترمی-طنزلیلی ومجنون-طنزسکه سازان-نقش دل درچاه-سیتک روستا و...

کمدین سیستانی به همراه علی سلمان نژاد
حدود 22 سال فعالیت درعرصه تئاتر و تلویزیون -کارشناس رشته روابط عمومی

بازیگر برتر سه دوره جشنواره تئاتر استانی
بازیگر اول جشنواره تئاتر دفاع مقدس
بازیگر اول جشنواره تئاتر بسیج منطقه ای
بازیگر برگزیده جشنواره تئاتر منطقه ای گرگان
بازیگر دوم جشنواره تئاتر دفاع مقدس
بازیگر سوم جشنواره سراسری بچه های مسجد
کارگردان اول در سه دوره جشنواره تئاتر استانی
کارگردان برتر جشنواره استانی تئاتر ماه
کارگردان دوم جشنواره تئاتر منطقه ای مشهد
کارگردان سوم جشنواره سراسری تئاتر بچه های مسجد

مسئول انجمن هنرهای نمایشی استان


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 3 تير 1394برچسب:, :: 5:13 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

محمد جهانتاب یکی از عوامل با سابقه صداوسیمای محلی و از محبوب ترین گویندگان سیستانی زبان سالهای اخیر است.

زنده نگه داشتن آداب، رسوم، سنت‌ها و فرهنگ گذشتگان، ايجاد شور و نشاط و شادي گذشته در وجود نسل‌هاي آينده و احساس سربلندي از فرهنگ غني ديرينه ازصفات شخصیتی محمدجهانتاب می باشد.

سیستانی هاازشنیدن برنامه "درچه" که در گویش سیستانی به معنای دریچه است(نام برنامه ای رادیویی باگویش و فرهنگ مردمان سیستان )باصوت زیبای محمدجهانتاب لذت برده اند.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 10 خرداد 1394برچسب:, :: 10:32 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

استادعباسعلی خمراستادموسیقی خراسان رضوی وشهرمشهدکه شاگردان بسیاری درمکتب ایشان تلمذنموده وراهی آموزشگاههای عالی موسیقی گردیده اند،درسال1330درخانواده ای سیستانی وازپدری هنرمندبنام حسین خمر(شاگردارشدحسن صبا-پدرسازویولن ایران)درشهرستان کرمان بدنیاآمد.از همان دوران كودكی در مكتب پدرش، باساز تخصصی ویولن وسنتورآشنا گردیدوازدیگراساتیدش می توان به شادروان غلامحسین ظهیرالدینی، مرحوم استاد جوان، زنده یاد استاد فرامز پایور اشاره نمود.وی درسال1350برای همیشه کرمان راترک وراهی مشهدمی گردد.ازسال 57 و پس از پیروزی انقلاب، همكاری مستمر با صدا و سیمای خراسان داشته كه برای نمونه به ساختن موسیقی متن سریال‏های «فصل شكیبایی» و «كوی خاوران» و...می‏ توان اشاره كرد. وی علاوه بر موسیقی فیلم،كارهایی چون سرود «مستان سلامت می‏كنند»راساخته است.وی از سال 1354 به استخدام بهزیستی درآمدودست كم 30سال از عمرش را وقف آموختن هنر به توان‌جویان جسمی و ذهنی كرده است وازبهترین سروده هایش دراین دوران می توان به سرود:به یاری شكستگان چرا نیایید/چه بی‏وفا، چه بی‏وفا، چی بی وفایید...اشاره نمود.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 11 بهمن 1393برچسب:, :: 6:32 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

متولد 1326 در زابل و بنایانگذار رقص شمشیر سیستانی با همکاری استاد عباس باقری.  وی نوازنده قیچک و دارنده دیپلم افتخار از کشورهای مالزی ، پاکستان ، یونان و افغانستان است.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 15 دی 1393برچسب:, :: 8:58 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

زنده یاد « اسماعیل آرچنگ» از کولیها و قیچک نوازان دوره گرد سیستانی بود که برای امرار معاش از راه قیچک نوازی و آواز خواندن ، راهی کوچه ها و خیابانهای مشهد می گردد و حدود 40 سال قبل استاد غلامعلی رئیس الذاکرین، شاعر و پژوهشگر سیستانی، او را یافته و با خود به خانه می برد.
دست بر قضا این فرد جزء محدود افرادی بوده که عالم به بسیاری از گوشه های موسیقی مقامی سیستان بوده است. استاد رئیس الذاکرین با کمک وی شروع به جمع آوری گوشه های موسیقی سیستان می کند و ایشان تنها کسی است که این گوشه ها را با قیچک اسماعیل آرچنگ ضبط نموده است.
از اسماعیل آرچنگ آلبومی با عنوان « کورنامه » و با صدای استاد غلامعلی رئیس الذاکرین به یادگار مانده است.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 15 دی 1393برچسب:, :: 8:33 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سید اقبال شاه تعزیه خوان برجسته ای بود؛در تمام سیستان که با پراکندگی جمعیت مرکز مهم و متنوع شبیه و تعزیه بود تعزیه خوانی و به ویژه " مخالف خوانی " سید اقبال شاه ، ورد زبان ها بود ؛ صلابت جسم و ابهت روح و درشتی صدا و قدرت بازی گری که این آخری را بیشتر از  پدر به ارث برده بود در او به کمال جمع بود.

در طول سال های درازی که او به صحنه ی تعزیه بود با آن که می خواستم -  سعادت آن را نداشتم که بازی گری اش را از نزدیک ببینم؛ که خود از خردی شبیه خوان و شبیه گردان مجلس  دیگری در بیست کیلومتری " بنجار " بودم ؛ اما داستان بازی گری او چنان معروف بود و نقل محافل که نادیده در صحنه تعزیه شان حضور دایم داشتم .

ظرافت و کاردانی اش ، انعطاف پذیری اش ، کر و فر و حمله و گریزش در میدان جنگ ، مقع شناسی و شوخ طبعی اش ؛ به ویژه در موقعیت های پشت صحنه ،  در اتاق جامه خانه و در برخورد های مطایبه آمیزش با پدر وقتی دو نقش متضاد شمر و امام حسین(ع) را همزمان ایفا می کردند- همه و همه از داستان های ماندگاری بود  که همه جا و از همه کس می توانستی شنید. به ویژه که فاصله ی اندک شهر " زابل "  تا " بنجار " به همه ی شهرنشینان امکان می داد تا بعد از ظهرهای دهه ی نخست محرم را در صحنه ی " شبیه "  این بزرگان بگذرانند.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 14 دی 1393برچسب:, :: 8:48 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

ازخطاطان بنام قرن13هجری قمری است که کتابت رساله در ختم و خواص سوره یاسین ازمهمترین آثاروی می باشد.

كد دستيابي كتاب:2698 / ع
كاتب:محمد مهدي سجستاني
تاريخ كتابت:1293 ه . ق
شماره پيشين: 511 - 2941 ، ع / 398
همه اطلاعات: 2698 / ع
نسخ و نستعليق ، كتاب اول بخط محمد مهدي سجستاني ، 1293 ه . ق ، بدون تزيين ، در3 برگ ابتدايي نسخه مطالب ي در بيان مدت خلافت هر كدام از خلفاي راشدين به نقل از احمد اعثم و دو بيت شعر عربي به نقل از تاريخ ابن خلكان و بيان مداواي چند بيماري با طب قديم ، در اوراق 39 پ و 40 لغاتي كه ابتداي آن با " اب " و " ام " و " بنت " و " ابن " است همراه با معاني هر كدام بنقل از جامع اللغات به سال 1297 ، در اوراق 43 تا 45 حكايتي از ابو مشعر بلخي بهمراه جدولي در بيان وضع نجومي ايام هفته و كارهاي مناسب در هر بخش از روزهاي هفته ، در اوراق 163 تا 165 رواياتي درشرح تهليل القرآن ، در اوراق 203 تا 205 مطالب متفرقه ، اوراق 46 تا 57 و 133 تا 161 و 189 تا 199 و 206 تا210 نانوشته، برخي از كتابهاي نسخه حاشيه نويسي دارد و در حواشي تصحيح شده جلد : تيماج عنابي ، ضربي ، يك لا ، 125 × 200
كاغذ : اصفهاني نخودي ، 210 برگ ، سطور متغير بين 17 و 20 سطر ، 65 × 130


ارسال شده در تاریخ : شنبه 22 شهريور 1393برچسب:, :: 8:20 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

علی ثنایی را می توان به عنوان یکی از موفقترین هنرمندان اخیر سیستان نامید.او که نوازنده گیتار بیس گروه پاپ شنتیا در مشهد بود با پیشنهادیکی از دوستان به گروهموسیقی آرسامس در مشهد می پیوندد .وی با فعالیت در این گروه وارد سبکی جدید ازموسیقی خود که همان متال است می شود.طولی نمیکشد که او با مهاجرت به تهران وفعالیت در گروههای موسیقی ، و توانایی و استعداد بالا به عنوان یکی از نوازندگان موفق گیتار بیس در سطح کشور شناخته شده و فعالیت های خود را در گروههای مختلف و باخوانندگان بزرگ کشور از جمله محمد علیزاده ، احسان خواجه امیری و... آغاز می کند.او حتی در تور کنسرتهای خواجه امیری در آمریکا و همچنین گروه آریان به عنوان نوازنده گیتار و گیتاربیس همراهی کرده است.وی از پدری سیستانی و مادری شمالی متولد شده است و در حال حاضر ساکن کانادامی باشد.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 22 آذر 1392برچسب:, :: 9:31 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

بمب خنده سیستان،علیرضا سلمان نژاد با نام هنری«ممد حسین» متولد سال ۱۳۵۲ شهرزاهدان کارشناس روابط عمومی است؛ کار تئاتر را بصورت غیر حرفه ای از دوران مدرسه آغاز کرد؛ سال ۶۹ توسط استاد خدادادبیگی وارد مرکز هنرهای نمایشی زاهدان گردیدو زیر نظر اساتیدی همچون محمد چرمشیر، استاد بقایی و حسین عاطفی کاررا بصورت حرفه ای آغاز کرد.
وی تاکنون در نمایش های لولوی عزیز من به کارگردانی محمد رضا هدایتی، آرش کمانگیر به کارگردانی خداداد بیگی، دلم دریا به کار گردانی خانم مختاری و نمایش لیلی و مجنون با کارگردانی حسن خمری ایفای نقش کرده است.
انجمن طنز زاهدان در سال ۱۳۸۱ توسط علیرضاسلمان نژاد وحسن خمری، باباحسینی و جمشیدی راه اندازی و بعنوان اولین انجمن ثبت شده در کشور معرفی شد.
برنامه های شاد"ممدحسین" درشبکه محلی استان(هامون)طرفداران فراوانی دارد.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 13 آبان 1392برچسب:, :: 9:1 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

استاد پیانوی  سیستان متولدشهرزابل استادمحمودنبی زاده

فعالیت او از دهه 40 در استان و همکاری با خوانندگانی چون شریف و علی شهری اغاز شدخلاقیت و ذوق هنری او در اهنگسازی خیلی زود او را در بین اهالی موسیقی به سر زبان انداخت و همکاری او به اداره فرهنگ و هنر زاهدان رسید و شروعی تازه در موسیقی او باز شد

نبی زاده در اوایل انقلاب چندین ترانه انقلابی با آهنگسازی و صدای خود اجرا کرد که خوشبختانه نسخه ای از آن قطعات در آرشیو صدا و سیما موجود میباشد

او در حال حاضر مدرس پیانو در انجمن موسیقی ارشاد استان می باشد و از جمله فعالیت های اخیر او ، سرپرستی گروه پاپ انجمن موسیقی به نام هامون پاپ و تربیت شاگردانی چون احسان سلیمانی مقدم و ... نیز میباشد

یکی از افتخارات او کسب مقام سوم در جشنواره ی موسیقی دانشگاه های پیام نور کشور در سال 1383 به داوری اساتید بزرگی چون خانم آذر هاشمی و استاد ایزدپناه که برای اولین بار افتخاری برای موسیقی پاپ استان بود که قطعاتی از زنده یاد شریف اجرا شد


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 2 آبان 1392برچسب:, :: 11:29 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

 

استاداحمد آزاد بانام خانوادگی اصلی <<امیر شهریارخمکی >> از خوانندگان مشهور ایرانی در سبک پاپ، سنتی و مردمی  است. اومتولد سال 1340 درروستای خمک شهرستان زابل استان سیستان وبلوچستان می باشد.نام پدرش شیرزادخان فرزندفقیرخان ونام جدش میرمهدی خان می باشد که روستای خمک مشهورومعروف به این خان بزرگ می باشد.فقیرخان برادراحمدخان ، خان خمک می باشد.

احمدآزادتاسنین قبل ازدبستان درروستای خمک رشدونموپیداکردوسپس همراه پدروخانواده اش بنابه دلایل شغلی پدرش به اصفهان مهاجرت نمود.دوره دبستان ودبیرستان رادراصفهان سپری کردوسپس درسال 1357وقبل ازوقوع انقلاب به خارج ازکشوررفت.
آشنایی اوباموسیقی ازدوران طفولیت وازطریق پدربزرگش بود . آموزش سلفژ را نزد هوشنگ بهشتی و فراگیری ردیف‌ها و دستگاه‌های موسیقی ایران را نزد تاج اصفهانیآغاز کرد. پس از خروج از ایران و زمانی که در رشته مهندسی برق به تحصیل اشتغال داشت تئوری موزیک را با لقمان ادهمی آغاز کرد.با آمدن سیاوش زندگانی به آمریکا با او همکاری و اجراء کنسرت نمود و هم‌چنین به خواندن ردیف‌های موسیقی دوامی، میرزا عبدالله خان، محمود کریمی و دیگر استادان پرداخت.آشنایی بیشتر احمد آزاد با سبک موسیقی و روش خواندن و اجرای ردیف‌های موسیقی دستگاه اصفهان، پس از آمدن ایرج و گلپایگانی به آمریکا و آشنایی با این دو موسیقیدان بود. او در زمینه‌ی هنر و موسیقی همه کاره و همه فن حریف است. هم اینک او در شرکت میلشبار مشغول بکار است .

برخی ازآلبومهای اجراشده توسط احمدآزادعبارتنداز:

خاتون ، بگوآبادی کجاست ، مست ، موشرابی ، بخونیم وبرقصیم ، عجب شبی بود ، پرنده ، دیوونتم و نازنین

خانه اجدادی استاداحمدآزاددرروستای خمک .نامبرده تاسنین قبل ازدبستان دراین خانه ودرکنارپدروپدربزرگش زندگی می کرده است.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 14 مرداد 1392برچسب:, :: 9:40 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

این هنرپیشه سیستانی،متولد 1347 و کارشناس کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای تهران است و بازیگری را با بازی در نمایشی از تاج بخش فنائیان در سال 1368 آغاز کرد. در سال 1370 برای بازی در نمایش (ذوالجناح) داریوش مختاری برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره تئاتر دانشجویی شد . و به خاطر بازی اش در نمایش ( سورنا مادر لوک ) به کارگردانی خودش در سال 72 ، جایزه بهترین بازیگر زن را از دوازدهمین جشنواره تئاتر فجر دریافت کرد . او چند فیلم کوتاه را هم کارگردانی کرده است و در چند کار تلویزیونی و سینمایی به ایفای نقش پرداخته است که شناخته ترینشان (داستان یک شهر) اصغر فرهادی و ( بچه های آسمان ) مجید مجیدی است که او در آن نقش مادر خانواده را به عهده داشت .داريوش مختاري نويسنده . همسرفرشته سرابندي بازيگر سينما و تلويزيون است که حاصل زندگی آنهایک فرزندپسربنام سروش است.

وي همچنين در مراسم اختتاميه نخستين جشنواره بين‌المللي فيلم هاي ويدئويي تهران، ياس زرين بهترين بازيگر زن براي فيلم "وقت اضافه" را به خود اختصاص داد .

گزيده اي از کارهاي وي به اين شرح است : صداي پاي من ( سال 89) ، يوسف پيامبر (سال 86) ، بهشت جاي ديگري است (سال 81) ، ارتفاع پست (سال 80) ، نيمه گمشده (سال 78) و بچه هاي آسمان (سال 75


ارسال شده در تاریخ : جمعه 11 مرداد 1392برچسب:, :: 6:40 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

بهروز شبستری متولد 1327 در شهرستان زابل.
رئیس انجمن موسیقی زابل ، بازنشسته آموزش و پرورش

علاقه اش به آواز از سالهای کودکی شروع شد و در همان سالها در خلوت می خواند. وی آواز ایرانی را از روی کاست، برنامه های رادیو و گوش دادن به آواز اساتید آن زمان فراگرفت.  از خوانندگان قديمي و هم دوره مرحوم شریف در سيستان است . وی اولین آهنگش را در 13 سالگی و در مدرسه محل تحصیلش اجرا نمود.
به مدت 30 سال دبیر دینی و عربی مدارس شهرستان زابل بود که در سال 1378 بازنشسته شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال 1358 با خواندن دو سرود محلی برادر نازنینه و عزیز جو شهربانو ( همراه با هنرمندان سلطانعلی خواجه،ابوالحسن افشاری حمیدرضا آهنگری و عباس صفت گل ) در رادیو شهری زابل، فعالیت رسمی خود را آغاز نمود. در سال 1370 از سوی استاد عباس باقری ، ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد زابل بعنوان مسئول انجمن موسیقی زابل منسوب گردید.
بهروز شبستری تا کنون بیش از 40 سرود محلی سیستانی اجرا نموده است. برخی از این آثار آواهای محلی روبه فراموشی سیستان می باشد.
از میان سرودهای وی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
مه سیستونی اَستو - امشو حنا میاره – لیلی جان – نهضت باسوادی – گندم گل گندم ای خدا – موکه مه کنجکه تونو – بی بی نوروز – ای سیستونی بیا ته مشمه آسوکه بوگه – وطن – زابل جان – زهرا زهرا – یار آقا جان – اولنگ اولنگ – بی بی گل عروس- یارجانی – لاله داغدار صحرا – دُرباغ – ای وای نگارا – سرچنگ سیستو – حنا میاره از زابل میاره – دلمه امشو گرفته بونه – دجک ل – انار سیستان – بابا لیلی – برادر جان – و چندین سرود در مدح ائمه اطهار
برخی از اجراهای زنده بهروز شبستری:

1.اجرای برنامه در کشور هندوستان به مدت ده روز و به مناسبت روز فرهنگی ایران و هند
2.اجرای زنده از شبکه جهانی جام جم
3.اجرای برنامه به مناسبت هفته فرهنگی استان در خانه هنرمندان تهران، سالن بتهوون و برج میلاد سال 1389
4.اجرای برنامه در حضور معاون رسایت جمهور و ریاست میراث فرهنگی کشور به منسبت افتتاح موزه شهر سوخته
5.و ده ها اجرای زنده برای سازمانهای دولتی و خصوصی

همراهان بهروز شبستری که از دیر باز با دستان گرمشان نواهای سرزمین اساطیری سیستان را به گوش هنردوستان می رسانند:
استاد حبیب الله قادر آتشگر ( نوازنده قیچک سیستانی )
میلاد شبستری ( فرزند بهروز شبستری که از 8 سالگی در کنار پدر سنتور می نواخت )


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 29 خرداد 1392برچسب:, :: 6:8 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

آیداکیخایی وهمسرش


ارسال شده در تاریخ : جمعه 10 خرداد 1392برچسب:, :: 8:40 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

 

استاد آواز موسیقی ملی به سال 1360 در زاهدان متولد شد.از كودكي در محافل قرآني و تعزيه خواني شركت مي نمود.از سال 1375به تحصيل رديف هاي آوازي عبدا... خان دوامي نزد احمد گلياني پرداخت. و در سال 1380 به منظور فراگيري دوره هاي تكميلي از محضر زنده ياد « ايرج بسطامي » كسب فيض نمود.
او که سالها در مکتب اساتیدبزرگی چون ایرج بسطامی شاگردی کرده در حال حاضر میتوان گفت یکی از اساتید به حق آواز سنتی سیستان میباشد و مکتب آوازی طهران کار کرده است.

از فعالیتهای هنری او میتوان به آلبوم اوشیدا /اثری محلی سنتی نام برد. وی یکی از فعالترین خوانندگان بومی شبکه هامون میباشد. او در حال حاضر مدرس کلاسهای آواز و ردیف خوانی در انجمن موسیقی است.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 9 خرداد 1392برچسب:, :: 10:56 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

 موسیقیدان، محقق، آهنگساز، شاعر و نوازنده ی سنتور، متولد دهم شهریور ۱۳۳۳در زابل
 ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 28 اسفند 1391برچسب:, :: 3:35 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

آیداکیخایی، درآذرماه1353درخانواده ای سیستانی درشهرمشهدبه دنیاآمد.وی کارشناس ارشدکارگردانی تئاترازدانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.همسرش محمدیعقوبی ازکارگردانهای برجسته هنرتئاترمیباشد.اماخودآیدانیز2اثربه نامهای خداحافظ درسال87 ویک دقیقه سکوت درسال89راکارگردانی نموده است.وی درسال83درفیلم سینمایی:ماهمه خوبیم به کارگردانی بیژن میرباقری حضوریافته وبه ایفای نقش پرداخته است.ازدیگرآثاروی وهمچنین جوایزی که تاکنون کسب نموده می توان درادامه اشاره نمود. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 26 دی 1391برچسب:, :: 6:39 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

نخستین خواننده ترانه های محلی وبومی منطقه سیستان غلامرضاشریف بود.شریف از معلمان خوش اخلاق سیستان بود که در منطقه شیب آب ،در اواخر دهه 40 تدریس می کرد

معروفیت وی بیشتر به خاطر آهنگ ها و صدای خوش و از همه مهمتر مرگ نابهنگام اش درسال1350شمسی بود که در جوانی اتفاق افتاد.

ازاجراهای ماندگارش می توان به:طوبی-من به بازارمی روم-مه عاشق کنجه کدخدایو-بزنه سرچک بزنه-انگشترطلا-معصومه جو-چوپان-دوتاچشم سیاه اشاره کرد.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 4 آبان 1391برچسب:, :: 9:10 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

زنده یاد علی اصغر شهری (زاده 1325 در زابل، درگذشته 13 اردیبهشت 1389)، شاعر، خواننده، آهنگساز، گوینده، نمایشنامه نویس، فیلم ساز، خوشنویس و پژوهشگر سیستانی می باشد که دریافت جایزه جهانی یونیکا برای اداره بهترین دفتر انجمن سینمای جوانان کشور در سال 1386 را در کارنامه خود دارد. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 23 مهر 1391برچسب:, :: 6:41 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

متولد42زابل،دکترا دررشته پژوهش هنرازدانشگاه تربیت مدرس تهران،کارشناسی ارشدنقاشی دانشگاه هنرتهران،کارشناس نقاشی دانشگاه تهران وچهره ماندگارهنردررشته مجسمه سازی سال83می باشد.

نقاشی دیواری(سرزمین من)برروی دیواردانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بانقوش سنتی،ساخت مجسمه مترسک تالارفارابی دانشکده هنر،ساخت ونصب 4مجسمه دردانشگاه سیستان وبلوچستان،برگزاری نمایشگاه بزرگ مجسمه درخانه هنرمندان ایران درسال83ازجمله فعالیتهای ایشان می باشد.

جناب آویشی درسال84به عنوان پژوهشگرواستادنمونه هنردرکشورانتخاب ودرزاهدان به خاطریک عمرفعالیت هنری موردتقدیرقرارگرفت.

ویژه نامه دوسالانه ونیزایتالیا ازاین هنرمندسیستانی تجلیل نموده است.

تصوير بالا عکس يکی از مجسمه های هنرمند توانای سيستانی استاد حميد رضا آويشی است. مجسمه هم اينک در موزه ی ونيز در ايتالياست.
نام مجسمه: آدم و حوا
آدم و حوا در همه اديان محترم و مقدس بوده و اين اثر در اصل به معناي يكي بودن همه انسان ها است و اين كه همه از يك اصل و ريشه هستند. نشانه ديگر اين مجسمه نماد زن و مرد يا زنان و مردان است و در واقع يك اتحاد و وابستگي هم در آنان ديده مي شود.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 16 فروردين 1391برچسب:, :: 10:0 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

محمدرضاازخانواده سیستانی تبار درشهرچابهاردر25اردیبهشت1352متولدگشت. وی از دوران کودکی به تئاتر روی آورده است. او خرداد ۷۴ به تهران آمد و درانتشارات مرغ آمین مشغول به کار شد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 3 فروردين 1391برچسب:, :: 7:53 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

وی شاعر،نویسنده،روزنامه نگار وپژوهشگر سیستانی است که هم اکنون ساکن کشوراروپایی نروژ می باشد. وی عضوانجمن قلم نروژ است.سالهابرنامه نویس رادیوبوده وسردبیرونویسنده هفته نامه هادرایران وکشورهای دیگربوده است.فرهنگ سیستان،بزرگترین دغدغه امروزاوست.بسیاری ازنوشته هاوشعرهای پیام درسایتهای داخلی وخارجی منتشرمی شود.اوبیش از10مجموعه شعرسیستانی وپارسی آماده نشردارد.

افزون براینهاپیام باچندگروه موسیقی نیزهمکاری دارد.پیام دستی نیزدرطنزنویسی داردوسالهاطنزنویس رادیوومطبوعات بوده است.یکی دیگرازفعالیتهای او راه اندازی بنیاد فرهنگی"نیزار"است.به حق او تحول وانقلابی تازه درشعروفرهنگ سیستانی ایجادکرده واین شعروفرهنگ رابه خارج ازمرزهای سیستان وایران برده است.

پیام2جایزه ادبی رانیز پی افکنده است.یکی درگستره جغرافیای فرهنگی زبان پارسی-دری درایران-تاجیکستان وافغانستان ودیگری درگستره فرهنگ وهنرسیستانی.اوکاندیدای چندجایزه بین المللی درزمینه دفاع ازآزادی بیان وحقوق بشربوده است ودرسال2004میلادی جایزه هیلمن هامت که یکی ازجوایزدفاع ازآزادی بیان است رادریافت نموده است.وی زاده روستای لورگ باغ درکناره دریاچه هامون زابل است وپسری12ساله بنام هامون دارد.فارغ التحصیل رشته ادبیات پارسی ازدانشکده علامه طباطبایی تهران است.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 28 اسفند 1390برچسب:, :: 3:40 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content