حجت الاسلام والمسلمین بیانی
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

حجت الاسلام والمسلمین محمود بیانی تمام عمرخودرادرخدمت مردم منطقه سیستان بود.حجت الاسلام محمود بیانی در سال 1313 در روستای کنگ شیرعلی شهرستان هیرمند متولد و تحصیلات حوزوی خود را در حوزه های علمیه مشهد و نجف اشرف نزد امام خمینی(ره)، آیت الله میلانی و آیت الله خوینی طی کرد.وی در سال 1361 از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی به سمت امام جمعه زابل منصوب و تا سال 83بعنوان امام جمعه در این سنگر حضور داشت.وی پدرشهیدمحمدکاظم بیانی می باشد.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 21 ارديبهشت 1395برچسب:, :: 12:1 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 1 دی 1394برچسب:, :: 5:48 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

آخرین فرزند شهید مطهری که در کسوت روحانی به فعالیت های علمی در قم مشغول است، در مصاحبه با مرکز خبر حوزه های علمیه درباره پدر به گفت وگو نشست.
وی که تجربه تحصیل در حوزه علمیه قم از یکسو و دانشگاه های شریف، تهران و تورنتو از سوی دیگر را در کارنامه خود دارد در این گفت وگو به سئوالاتی پیرامون نحوه حضور شهید مطهری در دانشگاه، مهم ترین مشکل ایشان با اندیشه دکتر شریعتی، روش مقابله با التقاط گری و مبارزه سیاسی شهید مطهری پاسخ داد.
متن مصاحبه با حجت الاسلام محمد مطهری :
نام خانوادگی شما از ابتدا «مطهری» بوده است یا بعد از فعالیت های علمی و تبلیغی مرحوم شهید مطهری این نام خانوادگی انتخاب شد؟
در زمان رضاخان، فردی که برای تعیین نام خانوادگی به فریمان آمده بود وقتی چهره پاک و نورانی پدر بزرگ ما یعنی مرحوم شیخ محمد حسین مطهری را می بیند، نام خانوادگی «مطهری» را برایشان انتخاب می کند . استاد در کتاب احیای تفکر اسلامی از تقوای پدرشان یاد می کنند. ایشان دو ماه رجب و شعبان را روزه می گرفته و به اقامۀ نماز شب از جوانی و بلکه نوجوانی شدیدا مقید بوده است و حتی در شب آخر عمر در 100 سالگی هم نماز شبش را به جا آورده بود. صدای گریه بسیار بلند پدر را هنگام شنیدن خبر فوت ایشان فراموش نمی کنم.
آیا جد استاد هم روحانی بوده اند؟
از خود استاد شنیدم که می گفتند؛ تا آنجا که می دانم اجدادم همه روحانی بوده اند. پدربزرگ استاد مرحوم آخوند محمد علی بوده که کتابی به نام «وقایع الایام» در 1005 صفحه از ایشان به خط بسیار خوش باقی است، جد استاد در آن کتاب از پدر خود به نام شیخ محمد رضا یاد می کنند. نسب استاد در واقع به سیستان بر می گردد، زیرا پدربزرگ استاد شهید، اهل سیستان بوده و به مشهد مهاجرت می کند و پدرشان (مرحوم شیخ محمد حسین) در مشهد به دنیا می آید. مرحوم شیخ محمد حسین پس از بازگشت از نجف نزد برادرش به «عبدالاباد» می رود و چند سال در آنجا می ماند. بعد با دختری از روستای «قلندراباد» ازدواج کرده و حدود سه سال در همان قلندرآباد می مانند. به دلیل پیدا شدن اختلاف میان پدر استاد و خان قلندرآباد، ایشان به فریمان مهاجرت کرده و باقی عمر خود را در فریمان سپری می کنند و همۀ فرزندان ایشان از جمله استاد در فریمان به دنیا می آیند.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 10 خرداد 1394برچسب:, :: 10:6 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 آقا سید باقر ؛سیدی پاك سرشت و مؤمن و مردم دوست و صاحب كرامت بود این حكایت منقول از خود سید باقر به یكی از آشنایان سیستانی اش می باشد كه روزی به محفل جمعی از دراویش علی الهی درآمدم و پای صحبت مرشد نشستم چون مجلسبه آخر رسیددراویش یكایك پیش می رفتند و سر خویش را در برابر مرشد خم می نمودند و او ضربتی سخت با شمشیر برگردن آنان می كوفت و آنان را از این ضربت هیچ آسیبی نمی رسید.
 تا نوبت به من رسید در این موقع خویشتن را به مولا علی علیه السلام سپردم و ترسی بدل راه ندادم و ضربت بهمن كارگر نیافتاد و از آن پس عقیده ی من به مولا و سرورم دو صد چندان گردید.
 آقا سید باقر خویشتن را از سلاله امام موسی كاظم (ع)می دانست و به همین جهت ملقب به موسوی بود و در سیستان مورد احترام خاص و عام قرار داشت بطوریكه پس ار مرگ ایشان بسیاری از سیستانیها كه این مرد خدا و با كرامت را ملاقات كرده بودند " نذر جد سید باقر" از جمله صدقات جاریه آنها بود ودر حال حاضر نیز قبر این سید بزرگوار محل زیارت مومنین است.
 
   مقبره آقا سید باقر كه در جوار پارك یعقوب لیث زابل واقع شده است هم اكنون از طریق نذورا ت و صدقات مردمی در حال ساخت وساز جدید است و متولی امور این مقبره برعهده ی نوادگان و وراث او بوده كه زیر نظر اوقاف و امورخیریه اداره میشود.
 مقبره وی اینك جزو مزارهای معتبر شهر زابل و خاك آن متبرك و شفادهنده است و مردم برای رسیدن به  حاجات و آرزوهایشان همواره به نشانه ی امام هفتم شیعیان كه جد سید باقر شناخته میشود معمولا ارقام وبا معیارهای هفتگانه نذر می كنند.
 یكی از پسران سیدباقر یگانه دختر میر قاسم ترابی از سادات موسوی را به همسری دارد فرزندان اناث و ذكور سید باقر مورد احترام خاص مردم سیستان اند گفته میشود همسر خانم عالی (مهندس فرقانی) نماینده مردم سیستان در مجلس یكی از نوادگان دختری " سید باقر " میباشد.
 چنین حكایت می كنند آقاسید باقر در زمان حیاتش از محل كمكها و نذورات مردم جمع زیادی از مساكین سیستانی را تحت حمایت مادی داشته و خود نیز از درآمد روز مره خویش به اندك قناعت می كرد و مازاد آنرا به درماندگان می بخشید. روحش شاد باد.وبلاگ شهریارزاهدان

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 19 بهمن 1393برچسب:, :: 7:47 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 14 بهمن 1393برچسب:, :: 9:38 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیدحسن آقا(سیدصادق)حسینی طباطبایی-متولد1313شهرزابل

تحصیلات:خارج فقه واصول-تسلط برزبان عربی

طولانی ترین مدت نمایندگی مجلس16سال-درصدآراء:43٪

نماینده ادواراول-دوم-چهارم-هفتم مجلس شورای اسلامی


ارسال شده در تاریخ : شنبه 20 دی 1393برچسب:, :: 8:32 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

عراق
•  نجف اشرف:
خیابان الرسول - دفترحضرت ایت الله العظمى سیستانی
تلفن :009647801929099 ــ 009647901631944 ــ 009647901971728
 ایران
• قم:
خیابان معلم، دفتر آیت الله العظمى سیستانى
ص پ : 3514 / 37185
تلفن : 9 -  37741415 -  25 - 0098
نمابر :  37741421 - 25 - 0098 
• تهران:

میدان قیام خیابان قیام، دفتر آیت الله العظمى سیستانى
تلفن :8 - 33440925 - 21 - 0098

•  مشهد مقدس:
خیابان آزادى، دفتر آیت الله العظمى سیستانى
تلفن : 3-2250091 511 0098
نمابر : 2223239 511 0098

سوريه
•  دمشق:
سيده زينب (عليها السلام)، دفتر آيت الله العظمى سيستانى
ص. پ: 321
تلفن :  6470621 - 11 -  00963 
نمابر : 6471920 - 11 - 00963

 Web: http://www.sistani.org
:استفتاء
http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=12
:رساله
http://www.aviny.com/Ahkam/ResalehSistani/Index.aspx


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 2 دی 1393برچسب:, :: 4:31 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

دیدار علمای اهل سنت عراق باآیت الله سیستانی


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 2 دی 1393برچسب:, :: 4:25 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

آیت الله حسینی زابلی استاداخلاق هر چند در 20سالگي و در شهر مقدس قم به کسوت روحانیت در آمد و ملبس شد اما دوران شکوفایی علمی او در نجف و در خدمت اساتیدی همچون حضرت امام (رضوان الله علیه)، آیت الله خویی (رحمه الله علیه)، آیت الله سیستانی و ... رقم خورد. آیت الله حسینی زابلی که خود به برکت عنایت اهل بیت علیهم السلام دارای سیر و سلوک و صفای باطن ویژه است همچنین از محضر اساتیدی همچون مرحوم آیت الله بهاءالدینی، مرحوم آیت الله شیخ حسنعلی نجابت و مرحوم آیت الله حسین فاطمی نیز استفاده کرده است. ایشان سال‌ها نیز نمایندگی آیت الله آقا تهرانی (صاحب ذریعه) را در نقاط مختلف ایران بر عهده داشته‌اند.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 9 آذر 1393برچسب:, :: 10:5 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سؤال: آیا در مجالس عزاداری، ناله وشیون بلند سر دادن و محکم به سر و صورت و دست کوبیدن جایز است ؟پاسخ: اشکال ندارد.

سؤال: آیا هروله کردن ( بالا وپایین پریدن ) در عزاداری امام حسین (ع) جایز است یا خیر؟پاسخ: اشکال ندارد.

سؤال: میخواستم نظر حضرتعالی وشرعی ونحوه حلال یا حرام را درباره لخت شدن افراد ودرآوردن پیراهن در هیئت های مذهبی که جهت سینه زنی انجام می گیرد را بدانم؟پاسخ: اشکال ندارد.

سؤال: آیا کار کردن در روز عاشورا حرام یا مکروه است؟پاسخ: کار کردن و کسب در روز عاشورا مکروه است.

سؤال: حکم لباس مشکی در دو ماه محرم وصفر مستحب است یا مکروه ؟پاسخ: کار شایسته و پسندیده ای است.

سؤال: آیا اشکالی ندارد در ابتدای دسته های عزاداری چهلچراغ قرار داشته باشد ؟پاسخ: مانعی ندارد .

سؤال: نظر آیت الله سیستانی نسبت به قمه زنی چیست؟پاسخ:باید از کارهایی که عزاداری را خدشه‌دار می‌کند اجتناب شود


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 12 آبان 1393برچسب:, :: 5:0 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

مولانا سید اسدالله سیستانی ،ملقب به ظهور علیشاه پسر حجة السلام آقا سید موسی مجتهد از سادات حسینی ،سیستانی الاصل و یزدی المسکن از عرفای طریقت بود.او در دوره قاجاریه می زیست و جانشین آقا محمد تقی صمد علیشاه بود. که به ارشاد و دستگیری صوفیان آن طریقت در تهران و شهر ری اشتغال داشت.و در سال 1238 زندگی خود را بدرود گفت.و در امام زاده شهر ری به خاک سپرده شد.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 10 مرداد 1393برچسب:, :: 1:32 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

حاج سید رضا بن مرحوم حجةالاسلام والمسلمین آقا سید محمد امین‏ الرعایا زابلى از علماء معروف معاصر شهرستان كرج است، وى در سال 1322 ق در شهر زابل متولد شده و پس از خواندن مقدمات در سن 18 سالگى با معیت برادر بزرگشان مرحوم حجةالاسلام آقا سید حسن زابلى جهه تحصیل به مشهد مقدس مشرف و در مدرسه باقریه ساكن و به تحصیل ادبیات و سطوح پرداخته و پس از چند سال براى تكمیل مبانى علمى مهاجرت به نجف اشرف نموده و در مدرسه قوام اقامت و از محضر آیات عظام مرحوم آقا ضیاءالدین عراقى و آیت‏اللَّه العظمى اصفهانى و ضمناً مباحث اخلاقى و سلوكى جمال السالكین و سید العارفین آیت‏اللَّه آقا سید على آقاى قاضى طباطبائى استفاده نموده آنگاه به امر مرحوم آیت‏ اللَّه اصفهانى منتقل به سامراى و چندى سرپرستى مدرسه علمیه مرحوم میرزاء شیرازى را بعهده گرفته و پس از فوت مرحوم آیت‏ اللَّه اصفهانى به قم آمده و مورد لطف و محبت مرحوم آیت‏ اللَّه العظمى بروجردى قرار گرفته و به امر آن بزرگوار براى ارشاد و هدایت مردم كرج به این شهرستان عزیمت و رحل اقامت افكنده و تا اكنون در مسجد اعظم خیابان كشاورز آنجا به اقامه جماعت و تبلیغ احكام مشغول میباشند.
داراى فرزندان برومندى هستد كه همگى در پستهاى حساس روحانیت اشتغال بخدمات دینى دارند و آنها از این قرار مى‏باشند:
1- جناب حجةالاسلام آقا سید محمد زابلى كه اكنون در مدرسه سپهسالار قدیم به تدریس و مباحثات اشتغال دارند.
2- جناب حجةالاسلام آقاى سید على زابلى مقیم نجف كه از تلامذه و مشتركین مباحث آیت‏اللَّه العظمى خوئى هستند.
3- جناب حجةالاسلام آقا سید ابوالحسن زابلى كه در بروجرد سكونت و به اقامه جماعت و تبلیغات احكام دین اشتغال دارند.منبع: کتاب گنجینه دانشمندان (جلد چهارم)


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 10 ارديبهشت 1393برچسب:, :: 1:8 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

سیّدمجتبى حسینى در سال 1333 شمسى در خانواده ای سیستانی درشهر مشهد و در خانواده ‏اى روحانى متولد شد. پدرش آیت اللَّه سیّدجلیل حسینى از علماى به نام مشهد است که در زمان رژیم شاه پس از نپذیرفتن دعوت رژیم طاغوت در دیدار با شاه ، اقامه نماز در مسجد گوهرشاد برای وی ممنوع و پس از آن در حسینیّه تهرانیهاى مقیم مشهد به اقامه جماعت پرداخت.
پدر حسینی از سادات اصیل سیستانى است كه در نوجوانى براى تحصیل علوم حوزوى به مشهد مهاجرت كرد و درمحضر مرحوم آیت اللَّه میرزامهدى اصفهانى - عالم و عارف مشهور -  به درجه اجتهاد نایل شد.مادرش نیز از سادات و فرزند مرحوم آیت اللَّه آقا نجفى و نوه پسرى مرحوم میرزا مهدى شهیدى بود.

 سید مجتبی حسینی نزد بزرگانی چون حجّة الاسلام و المسلمین واعظ طبسى ، مرحوم اشكذرى ، آیةاللَّه خزعلى ، آیت اللّه العظمى وحید خراسانى کسب علم کرده است.

وی در سال 1370همزمان با تدریس در حوزه و دانشگاه ،به مدّت یك سال،نماینده ی رهبری در امور اهل سنت بلوچستان بوده است.سید مجتبی حسینی هم اکنون نماینده ی رهبرایران در سوریه و از چهره های تاثیر گذار در بین نیروهای مقاومت لبنان است.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 9 آبان 1392برچسب:, :: 7:38 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

آیت الله "مرادعلی بختیاری" در روستای محمد شاهکرم منطقه سیستان دیده به جهان گشود.   

وی دوره ابتدایی را تا چهارم دبستان در همان روستا و پنجم را در شهرستان زابل گذراند.

مرحوم آقا شریفی با پدر این بزرگوار ملاعلی اصغر بختیاری رابطه بسیار نزدیکی داشت و این رابطه سبب شد آیت الله بختیاری در دوره نوجوانی به قم رهسپار و به محضر آیت الله بروجردی در مدرسه فیضیه قم شرفیاب شود.

مرحوم بختیاری به دستور آیت الله بروجرودی که پس از فوت مرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی تازه به عنوان مرجع شیعیان معرفی شده بود در قم ماند و درس طلبگی را شروع کرد.

این مرحوم پس از چند سال حضور در قم به صورت زمینی رهسپار نجف اشرف شد تا مدارج علمی بالاتر را نزد اساتید فراگیرد.

مرحوم آیت الله بختیاری پس از ورود به نجف اشرف شش ماه در اتاق بالای قبر سید ابوالحسن اصفهانی سکونت داشت.

آیت الله بختیاری 23 سال از عمر خود را در نجف نزد بزرگان دین سپری کرد.

شش سال درس خارج از فقه را نزد آیت الله محمد شاهرودی در مدرسه بزرگ آخوند فراگرفت و مدتی نیز پای درس سید یحیی یزدی از شاگردان آقا ضیا طباطبایی نشست.

آیت الله بختیاری سیستانی پس از آنکه امام از ترکیه به نجف آمدند چهار سال درس خارج از فقه را در محضر امام(ره) گذرانده بود.

سپس آیت الله بختیاری پس از فراگیری علوم دینی رهسپار سرزمین مادری اش شد و همراه آقا سید مرتضی علوی توشه سفر را به سمت ایران بست.

در این سفر آیت الله بختیاری و آقا سید مرتضی علوی رساله امام خمینی (ره)راه همراه داشتند و به ایران آوردند.

در سال 1348 شمسی حاج آقا شریفی مرحوم شد و آیت الله بختیاری برای پاسخگویی به مسایل دینی مردم سیستان عازم سرزمین مادری اش گشت.

آیت الله بختیاری در زمان شکل گیری انقلاب اسلامی نیز نقش محوری در منطقه سیستان داشت به طوری که آیت الله غیوری در آن زمان از تلاش های این مرحوم در منطقه قدردانی کرد.

 آیت الله "مرادعلی بختیاری" از علمای فرهیخته و برجسته منطقه سیستان  درسال91هجری شمسی در سن 81 سالگی به علت بیماری در بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) زاهدان دارفانی را وداع گفت.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 5 شهريور 1392برچسب:, :: 8:8 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

سیّد محمّدرضا سیستانی فرزند مرجع بزرگ شیعیان حضرت آیت الله العظمی سیستانی (دام ظله)است که در کنار فرزند دیگر آیت الله یعنی سید محمّدباقر سیستانی(حفظه الله) کرسی درس شان در حوزه علمیه نجف از پر بارترین محافل علمی محسوب می گردد واهل فن و کسانی که با مباحث کاربردی حوزه آشنا هستند نیک می دانند که اداره نمودن و بستر سازی یک درس خارج پر بار آن هم در حوزه ای مانند نجف از چه پایه ای از علم و شخصیت علمی خبر می دهد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 14 مرداد 1392برچسب:, :: 10:18 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

آقا سید محمودسیستانی،عارف،زاهد وفقیه عالیقدرجهان تشیع،برادرحضرت آیت ا...العظمی سیستانی روز یکشنبه 16 رمضان 1414 ق برابر با هشتم اسفند 1372 شمسی در سن شصت سالگی در مشهد مقدس، در جوار بارگاه منور امام رضا (ع) در صحن آزادی، جنب کفشداری شماره‌ی نه به خاک سپرده شد رحمت خدای بزرگ بر او باد.

آیت الله حاج سید محمود (ره) ، حدود 10 سال پیش برای سید محمد تقی و شیخ غلامعلی عباسی از علمای مشهد تعریف می کرد که:

چند روزی بود که یک حالت رضایتمندی و خرسندی از خودم در من ایجاد شده بود و هر کاری می کردم که این حالت را از خود دور کنم نمی شد، تا این که روزی جوانی 19-20 ساله در زد و وارد شد و گوشه اتاق نشست. من در دلم آمد که این جوان شاید با مادرش یا پدرش قهر کرده یا مثلا در دانشگاه قبول نشده یا بیکار است و یا این که خیلی مشکلات دارد و نمی داند چه کار کند و این جا پناه آورده، خوب است که یک خدمت جانانه ای به او بنمایم و حاجتش را حد امکان برآورده سازم.

رفتم برایش چای آورده و گذاشتم جلویش. بعد رفتم که قندان را بیاورم، دیدم که قندان دارد به طرف آن جوان حرکت می کند و رفت و رفت تا رسید به کنار آن جوان و همان جا توقف کرد. من سر جایم نشستم و در دل با خود گفتم: لابد این قضیه تصادفی بوده یا علمی از علوم است که من خبر ندارم، وگرنه این جوان و آن حرف ها کجا! و اگر هم کار این جوان است باید بر من ثابت شود. فلذا عمامه ام را از سر برداشتم و زمین گذاشتم به این نیت که عمامه ام به طرف جوان حرکت کند، با کمال تعجب دیدم که عمامه ام حرکت کرد و رفت پهلوی قندان و جلوی جوان متوقف شد.

ایشان ادامه داد، در دستم انگشتری بود که اسماء الحسنی رویش حرکت بود و خیلی باطن دار و چند تن از مراجع آن را به دست کرده بودند.آن را درآورده و به زمین نهادم به همان نیت قبلی که دیدم انگشتر به طرف جوان حرکت کرد و رفت و رفت تا کنار عمامه متوقف شد. جالب این بود که آن جوان سرش پایین بود و به جهت خاصی نگاه نمی کرد. خلاصه این که پس از مشاهده کردن این ماجرای شگفت انگیز و عبرت آمیز خیلی منقلب شدم و آن حالت غرور و رضایت مندی از وجودم زائل شد.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 9 مرداد 1392برچسب:, :: 9:51 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

آیت ا...سیستانی وآیت ا...صدر


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 20 خرداد 1392برچسب:, :: 8:31 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

    وی در شیب آب سیستان متولد و حدود نیم قرن پیش برای تکمیل تحصیلات به نجف اشرف رفته و با مرحوم آیت الله بختیاری هم درس و هم حجره می شود.ایشان بعد از اتمام تحصیلات با همراهی گروهی از اکابر بزرگان نجف  نه بر اساس میل درونی خویش بلکه بر اساس دستور الهی به سیستان و به روستای خود در شیب آب مراجعه نموده و ساکن می گردد. علیرغم درخواستهای مکرر برای حضور در حوزه قم ترجیح میدهد که در سیستان بماند و چون کسی را نمی یابد که علومش را اخذ نماید ...تمامی تقریرات و درسهایش رابه رودخانه هیرمند می ریزد ...ایشان در دهه شصت دارفانی را وداع و در قبرستان روستا دارای مقبره ایست ...بر سنگ مزار ایشان نسب شان با حدود سی واسطه به امیر ورقاع خزاعی میرسد ... نبوغ ایشان در علم رجال و انساب بوده و قادر به اثبات رابطه فامیلی بیشتر مردم سیستان بوده است...وی گنجینه ای  بودکه دور از چشم محققان به خاک رفته است....


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1392برچسب:, :: 2:33 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیدابراهیم رئیس الساداتی معروف به رئیسی درخانواده ای روحانی و سیستانی تباردرسال1339درشهرمشهدبه دنیاآمد.وی معاون اول قوه قضائیه دولت جمهوری اسلامی ایران دردوره های ریاست محمودشاهرودی وصادق لاریجانی بوده است... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 23 بهمن 1391برچسب:, :: 9:44 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

سالك رباني مجاهد في الانفس والنفوس آيت الله ميرزا ابراهيم شريفي سیستانی(ره) شاگرد و داماد آيت الله سيد علي قاضي طباطبايي(ره)متولد سال 1283 شمسي شهرستان زابل است ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 6 بهمن 1391برچسب:, :: 7:28 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

حجه الاسلام دکتراحمد رهدار متولد اول مهر ۱۳۵۳ در زابل است. دکترای علوم سیاسی واستاددانشگاه،مورخ،پژوهشگر ایرانی حوزه فقه و اصول، علوم سیاسی وکلاماست. او از مدافعان سرسخت علوم انسانی اسلامیاست و تا کنون مناظراتی با صادق زیباکلام، تقی آزاد ارمکی، بیژن عبدالکریمی، علیرضا علوی‌تبار، مسعود پزشکیان،رجبعلی مزروعی، علیرضا رجایی، لطف‌الله آجدانی، سعید شریعتی ، مهدی نصیری و...در زمینه‌های مختلف داشته‌است.

از ایشان تاکنون حدود ١۵ جلد کتاب (که به صورت تیمی نوشته شده) و نیز قریب به ٧٠ مقاله در نشریات علمی ـ تخصصی کشور منتشر شده است. ایشان  که هم‌اینک رئیس «مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح اندیشه» در قم می‌باشد، علاوه بر تمرکز بر پروژه «اسلام سیاسی»، در رشته‌های فلسفه، تاریخ، علوم سیاسی و جامعه‌شناسی در دانشگاه‌های مختلف کشور در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به تدریس اشتغال دارند.

کتاب شناسی:

روابط امام علی و خلفا به روایت نهج البلاغه، حسین رجبی، سیدمهدی موسوی کاشمری، احمد رهدار،ناشر: مؤسسه آموزشی -پژوهشی مذاهب اسلامی
جستاری نظری در باب تمدن، رضا خراسانی، احمد رهدار، محمدتقی کرمی قمی، حبیب الله بابایی، ناشر: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
غرب‌شناسی علمای شیعه در تجربه ایران معاصر، احمد رهدار، ناشر: بوستان کتاب قم
بهائیت آن‌گونه که هست، تألیف گروهی، ناشر: مؤسسه جام جم
دین، مدرنیته و اصلاحات، ناشر: فجر ولایت


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 17 دی 1391برچسب:, :: 9:46 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

عکس نوجوانی آیت ا...العظمی سیستانی


ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 دی 1391برچسب:, :: 7:26 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

نجف لك زايى در سال 1348 متولد شد. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 10 خرداد 1391برچسب:, :: 4:23 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهید مطهری از چهره های برجسته دانشگاه و حوزه به دلیل تالیفات متعدد واشراف ایشان به مباحث مخـتلف همچـون دین ، فلسـفه ، تاریخ وسیـاست جزوچهره های شاخص عصر ما هستند .همراهی ایشان با انقلاب و تئوریهای جدیدی که در حوزه انقلاب عرضه کرد موجب شد تا آوازه و شهرت آن از فراسوی مرزها ی ایران نیز گذر کند .مرتضی مطهری فرزند شیخ محمد حسین نوه شیخ محمدعلی کیخااز معتمدین سیستان از ده کنگ پیران بخش پشت آب زابل ، یک قرن پیش از زابل به فریمان مهاجرت کرده اند.میل شیخ محمد علی کیخا به اقامت در جوار حضرت رضا (ع) و بهره مندی از حوزه علمیه مشهد و کشاورزی از دلایل عمده این سفر بوده است . علت تغییر فامیلی ایشان از کیخا به مطهری را برخی از افراد مطلع اینگونه ذکر می کنند . علامه طباطبایی به دلیل کثرت علاقه به مرتضی مطهری ، به وی می گوید : تومطهر در علم و مرتضی در عمل هستی . به همین دلیل مرتضی مطهری به پاس حرمت استاد و دلدادگی وی به علامه طباطبایی نام خانوادگی خود را از کیخا به مطهری تغییر می دهد.
حسين كيخا فرماندار سابق زابل به خبرنگار فارس در زاهدان گفت: اگرچه شخصيت‌هاي بزرگي از جمله شهيد مطهري متعلق به همه بشريت و مسلمانان هستنداما منطقه سيستان مفتخر است كه انديشمندان و علماومراجع بزرگي چون شهيد مطهري و آيت‌الله سيستاني منتسب به اين سرزمين مقدس هستند. وي افزود: امروز انديشه شهيد مطهري چراغ راه بسياري از اساتيد و دانشجويان علوم اسلامي و مردم آزاده جهان است و افتخار آن به همه مسلمانان جهان ومردم ايران باز مي‌گردد

.

بیوگرافی

استاد شهيد آيت الله مطهري در 13 بهمن 1298 هجري شمسي در فريمان واقع در 75 کيلومتري شهر مقدس مشهد در يک خانواده اصيل روحاني چشم به جهان ميگشايد. پس از طي دوران طفوليت به مکتبخانه رفته و به فراگيري دروس ابتدايي مي پردازد. در سن دوازده سالگي به حوزه علميه مشهد عزيمت نموده و به تحصيل مقدمات علوم اسلامي اشتغال مي ورزد. در سال 1316 عليرغم مبارزه شديدرضاخان با روحانيت و عليرغم مخالفت دوستان و نزديکان، براي تکميل تحصيلات خود عازم حوزه علميه قم مي شود در حالي که به تازگي موسس گرانقدر آن آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالکريم حائري يزدي ديده از جهان فروبسته و رياست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن آيات عظام سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمد تقي خوانساري به عهد گرفته اند. ایشان در ساعت بيست و دو وبيست دقيقه سه شنبه يازدهم ارديبهشت ماه سال 1358 در تاريکي شب در حالي که از يکي از جلسات فکري سياسي بيرون آمده بود يا گلوله گروه نادان وجنايتکار فرقان که به مغزش اصابت نمود به شهادت مي رسد و امام و امت اسلام در حالي که اميدها به آن بزرگمرد بسته بودند در ماتمي عظيم فرو مي روند


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 17 ارديبهشت 1391برچسب:, :: 6:16 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

فقیه مجاهد آیت‏الله شهید سید محمدتقی حسینی طباطبائی،اولین نماینده سیستان در مجلس شوراى اسلامى، در سال 1307 در روستاى «چلنگ» واقع در منطقه شیب آب زابلمتولد و از کودکی با رنج و محرومیت آشنا شد. ایشان تحصیلات خود را درمشهد، قم و نجف ادامه داد و از محضر علمای هر سه حوزه بهره گرفت و بهمرحله اجتهاد رسید.وی درحوزه علمیه مشهد؛هم درس وهم مباحثه ای حضرتآیت‌الله خامنه‌اى رهبرانقلاباسلامی ایران بوده است.

از صفات بارز اخلاقی ایشان ایثارگری، تواضع، قاطعیت، امانت، زندگی ساده وطلبگی و ایمان و اخلاص بود. ایشان ضمن اداره مدرسه علمیه زابل به تبلیغمبانی اسلام و ارزش‌های عالی دینی می‌پرداخت و سعی بسیاری برای از بینبردن تفرقه میان شیعه و سنی داشت و عامل مؤثر و مهم رسیدن انقلاب به زابلو اطراف آن بود. ایشان با رأی قاطع مردم زابل وارد مجلس شورای اسلامی شد واز چهره‌های صدیق و در خط امام مجلس بود که سرانجام در سن 53 سالگى درفاجعه هفتم تیر به همراه شهید بهشتى و 70 نفردیگردر ساختمان حزب جمهورى اسلامى به شهادت رسید.

میزان تحصلات حوزه:اجتهاد

میزان تحصیلات جدید:فوق لیسانس در فلسفه اسلامی از دانشکده الهیات

مشاغل قبل از پیروزی انقلاب:معلم ـ تدریس در حوزه علمیه زابل و تبلیغ

مشاغل بعد از پیروزی انقلاب:تدریس و تبلیغ مسئول کمیته انقلاب اسلامی زابل و نمایندگی مجلس شورای اسلامی

تألیف و ترجمه:منطق منظوم ـ منتهی المیزان ـ احسن البیان و جزوه‌ای به عربی در مدح امام علی‌

محل دفن:گلزار شهداى شهرستان زابل 


ارسال شده در تاریخ : شنبه 19 فروردين 1391برچسب:, :: 5:1 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content