محمدعلی خان کیانی معروف به خان ملک
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

اخرین ملک سیستان (نیمروز)
محمدعلی خان کیانی معروف به خان ملک ،نواده ملک محمود سیستانی یعنی کسی که پس از هجوم افاغنه در زمان شاه سلطان حسین صفوی توانست قسمتهای شرق ایرانرا تحت کنترل خوددراورد ومشهد را بعنوان پایتخت انتخاب کرد ولی پس از جنگهای متعدد بدست نادر شاه بقتل رسید این خاندان که تاریخ خواسته یا ناخواسته انها را ازاولاد صفاری وازسلسله ملوک‌مهربانی که در سال 633ه‍.ق تشکیل شد وتوانست بیش از۷۰۰سال بر این خطه حکمرانی کند واگرچه قدرت این خاندان با مرگ ملک جلا لدین دریالهای ۱۲۷۳ه‍ .رو به افول گذاشت. وباز اگرچه خان ملک دیگرمانند اجداد خود قدرت کاملی برای مقابله با حوادث نداشت زیر دوران زندگی خان ملک مصادف باحکومت رضاشاه‌ وپایان یافتن حکومت ملوک الطوایفی ومحلی در ایران بود ولی همیشه سعی داشت نام ایران وسیستان را سر افراز نگهدارد وخاطره کیانیان. هنوز هم در ذهن‌ مردم سیستان باقیست وممکن است هنوزپیرمردانی زنده باشند که اوراازنزدیک دیده در هر حال اورا مردی دلیر شحاع ومهربان معرفی میکنندزمانیکه خان ملک در زندان رضا شاه بود سفیر وقت‌افغانستان از او‌خاسته بود برای ازادی از زندان تابیعت دولت افغانستان را قبول کند ولی او‌زیر بارنرفته بود ونیز میگویند زمانی افغانهامسیر اب هیرمند رابطرف زمینهای خود منحرف کرده بودند واوبسیار خشمگین شد ودستور بسیح عمومی داد وبا کمک روستاییان در جلوی چشم عساکر افغانی ابرا دوباره در دشت سیستان جاری کرد در این کاروی برای جلب توجه افغانها لباس شاهانه پوشید وبر تخت روان سوارگشته وتختش را بر روی رود هیرمندنصب کردندکه خود باعث تقویت روحیه کشاورزان شد.وگویند روزی یکی از سردا ران محلی از جایی عبور میکرد وبرای نشان دادن شوکت خود یکی از خادمانش جلوی اسبش اردل میداد (میدوید) وقتی خان ملک این وضع را دید دلش بحال همشهری اش سوخت وسرادار را از اسب پیاده وخادم را سوار بر اسب کرد ودستور داد تا سردار جلو اسب خادم بدود بااینکار جلوی بعضی از سنتهای غلط را میگرفت..ارگ خان ملک در نزدیک روستای شندل درمنطقه میانکنگی یاد اور خاطره اخرین روزهای حکومت این خاندان است..خان ملک در سال ۱۳۳۲ه‍.ش وفات یافت.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 3 آذر 1394برچسب:, :: 4:4 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

میرزا محمد علی خان صفاری ملقب به "امین دیوان"، بزرگترین خان وفئودال لاهیجانی که در سال ۱۲۷۶ه. ق (۱۸۶۰ م) حکومت لاهیجان را به دست گرفته‌بود، از نوادگان خاندان کیانی و صفاری عمرولیث صفاری از بنیانگذاران سلسله صفاریان سیستان (۲۴۷ ه. ق تا ۳۹۳ ه. ق) بود.

املاک امین دیوان صفاری

گسترهٔ املاک امین دیوان از شمال به دریای خزر، از غرب به کناره‌های شرقی سپیدرود، از جنوب به کوههای البرز و از شرق به حدود لنگرود می‌رسید.بیشترین مراکز تجاری شهر لاهیجان از قبیل حمام تاریخی گلشن تا کاروانسرای محمدعلیخانی که هم اکنون با این نام برقرار است به وی تعلق داشت.وی همچنین در رشت نیز املاک زیادی داشت و خانه بزرگ وی در خمیران زاهدان رشت واقع شده‌بود.

نوادگان و بازماندگان

از بازماندگان خاندان امین دیوان، نوادگان صفاری از اصغر خان صفاری و همسرشان قدرت السلطنه صفاری در قید حیات و در شهر لاهیجان زندگی می‌کنند.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 17 تير 1394برچسب:, :: 7:1 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

مدرضاخان رفته تهرو و خراسو مدرضاخان

دعـایی می کنم بـاشی سلامت مدرضاخان

دعـای صبـح و شـام ما همینه مدرضاخان

که دیــدارا نمــونه ور قیـامت مدرضاخان

 سردار محمدرضاخان پردلی فرزند پردل خان بن لطفعلی خان بن محمدرضاخان  است. پردلی متولد 1281 شمسی می باشد و معروفترین فرزند سردار پردل خان و نیز مشهورترین سردار سنتی سیستان در دوره خود بود. وی در هنگام تاجگذاری رضا خان در تهران حضور یافته و رضا خان نیز حکم ریاست رودخانه هیرمند را برای او ارسال کرد. رضاخان هنگام حضور در سیستان در 1307 مهمان محمدرضاخان پردلی بود. معروف است در این مهمانی پردلی برای استقبال از رضاخان در مسیر ورودی وی جمازه سوارانی با لباس مخصوص در دو طرف مسیر گماشته بود.

 بعدها محمد رضا خان مورد حسادت واقع گشت و در دسیسه چینی هایی که بر علیه وی شد، مجبور به تبعید به تهران گشت. تبعید وی تا پایان دوره رضا خان ادامه داشت. وی در این مدت با کمک تیمورتاش مدتی به سمت وصول مالیات کرج مشغول بود.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 16 خرداد 1392برچسب:, :: 3:24 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

ایشان در سال 1296 در روستای سه کوهه در منطقه شیب آب سیستان بدنیا آمد. از همان کودکی نشان داد که همانند اسلاف خود از هوش و استعداد فوق العاده ای برخوردار است. در سال 1314 دیپلمش را درمدرسه شوکتیه بیرجند گرفت و پس از آن وارد دانشکده افسری شد و در پی آن مدتی نیز به تحصیل علوم قدیمه پرداخت و لیکن اینها جوابگوی ذهن پرسشگر و هوش سرشارایشـان نبود.

وارد دانشکده پزشکی شـد و دو سال نیز به تحصیـل طب مشغول بودتا نقطه عطف زندگی آن رادمرد رخ داد و دریافت که گمگشته اش، همانند پدرانش، خدمت موثرتر و مستقیم به مردم از طریق بالا بردن سطح معیشت و امنیت آنان است. او طریق رهایی از بند وابستگیهای دنیوی را پیمود و برای آنانی که او را می شناسند، تجسمی ازآزادگی شد. به سیستان و سیستانیان عشق می ورزید و علیرغم پیشنهادات بسیار برای زندگی در فرنگ، هرگز راضی به ترک خاک سیستان نشد و خانه را مأمن دردمندان ساخت.

در یکی از خشکسالیهای سیستان که بسیاری از مردم زمین هایشان را می فروختند و مهاجرت میکردند، کشاورزی به والده مکرمه ایشان مراجعه میکند که زمینم رابخرید تا بتوانم به شهر دیگری برای کار بروم و ایشان از سر دلسوزی می پذیرند، چون خبر به سردار می رسد، برای اولین بار با مادر درشتی میکند: «میخواهید سیستان خالی شود، پول بدهید ولی زمینشان را نخرید تا پس از خشکسالی به سیستان برگردند.» آری اورهبری خیرخواه و مردمی بود، همان بود که آرزو میکرد دیگران باشند.

لیاقت ونفوذش بر دلها باعث شد که پس از «سردار علی خان پردلی» مردم این رادمرد بزرگ را به مجلس بفرستند. چهار دوره نماینده مردم بود و فریاد العطش سیستان را برسر دولتمردان وقت کشید، نارسائیها را فریاد می زد و ترس از جان و مال و مقام نداشت. در یک دوره انتخاباتی به تهران تبعید شد و در دو دوره مجلس اعتبارنامه اش تصویب نشد... اوبرآنچه ایمان داشت پای فشرد و لیکن هرگز از جفای زمانه ننالید و لب به گلایه نگشود،که این مرام رادمردان است

سردار ابراهيم خان پردلي نماينده مردم سيستان در مجلس شوراي ملي در سال 1387ه.ش.بدرود حيات گفت ودر قبرستان خانوادگي خاندان سرابندي در دولت آباد شيب آب به خاك سپرده شد.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 19 خرداد 1391برچسب:, :: 7:39 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content