سخت کوشی مردم شهرسوخته
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

نمونه های بسيار زيادی از وجود عوارض مهره های کمر، چسبندگی مهره های گردن و کمر در بقايای اسکلت های زنان و مردان شهر سوخته ديده شد که نشان دهنده اشتغال ساکنان اين شهر به مشاغل سخت است. سن بروز عوارض چسبندگی مهره ها 45 سالگی به بعد است . کاوشگران در بررسی ها پی برده اند سن ابتلا به چسبندگی مهره های کمر و گردن در ساکنان شهر سوخته ۲۰ تا ۳۰ سال محققان از تناسب بين زنان و مردان در ابتلا به اين عارضه نتيجه گرفته اند که آنها به يک ميزان به کارهای سخت مشغول بوده اند.
تحقيقات انسان شناسی انجام گرفته بر روی اجساد ايرانيان هزاره ششم قبل از ميلاد تا اوايل قرن ميلادی متوسط عمر مردان مردمان ايران باستان ۳۰ تا ۳۵ و متوسط عمرزنان آن ۲۰ تا ۲۵ سال بوده است.
اما استثناهايی هم وجود داشته همانند، مسن ترين فردی که تاکنون بقايای اسکلتش در محوطه های باستانی ايران کشف شده، متعلق به زنی ۸۵ ساله از ساکنان شهر سوخته است.قد بلندترين فرد ايران باستان هم مرد ۳۵ تا ۴۰ ساله ای از ساکنان شهر سوخته بوده با ۵/۱۹۲ قد


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 8 مهر 1395برچسب:, :: 2:15 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

وسعت  "شهر سوخته" و يافته های کارشناسان  اين محوطه باستانی را از صورت يک محوطه عادی دوران مفرغ خارج کرده و به اين نتيجه رسانده که زندگی در"شهر سوخته" با دوران آغاز شهرنشينی در فلات مرکزی ايران و بين النهرين همزمان است.
گفته می‌شود، شهر سوخته پیشرفته‌ترین شهر جهان قدیم بوده‌است و حتی بسیار پیشرفته‌تر از دولت شهر کرت که سینوهه در کتاب خود از آن یاد کرده‌است.
در سی‌ و هشتمین اجلاس یونسکو در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۴ مطابق با ۱ تیر ۱۳۹۳ شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. این محوطه باستانی هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو محسوب می‌شود که با برخورداری از قدمت ۵۰۰۰ ساله هم‌اکنون به‌ عنوان یکی از پیشرفته‌ترین شهر‌های باستانی دنیا شناخته می‌شود.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 6 مهر 1394برچسب:, :: 4:56 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهرسوخته


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 2 تير 1394برچسب:, :: 9:47 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

در سال 1385 کشف عجیبی در محوطه باستانی شهر سوخته سیستان باعث حیرت باستان شناسان شد.این اسکلت متعلق به خانمی 25 ساله بود که در قسمت حدقه چشم اسکلت،شی مدور چرمینی کشف شد که متشکل شده بود از سفیدی چشم و سیاهی ، همچنین مفتولهای طلایی بسیار ظریف، که نقش مویرگیهای چشمی را داشتند، و آن را «چشم مصنوعی» نام نهادن.در واقع چشم این خانم به عللی نامعلومی معیوب می شود و مردمان 5000 هزار سال پیش شهر سوخته بخاطر برگرداندن زیبایی ظاهریش برای بیمار،چشم مصنوعی ساختن و امروزه باعث شگفتی همگان به صورت عام و باستان شناسان به صورت خاصه گشتن، و انسان را به تفکر وا میدارد که مردمان آن سامان به چه سطحی از دانش و تمدن دست یازیدن که کارهایشان به علم پزشکی امروزین نزدیک شده بود. وباعث مباهات بشر کنونی و افتخار مردم ایران زمین باشند و من هم احساسات خود را به صورت گفتگوی نمادین با این اسکلت بیان می نمایم.
برخیز شهربانوی شهر سوخته! گونه هایت را از خاک برگیرو چشم بگشا،رستاخیزت فرا رسیده است دیگر تو محبوس دخمه تنگ و تاریک نیستی،برخیز چرا غنوده بر خاکی ، تو دیگر از اعماق تاریخ بر اوج افلاکی .
آفرین بر تمدن پاکت که پیکر نجیبت را نه سوزاندن ،نه به دریا انداختن نه غذایی لاشخورانش کردن ،بلکه به امید زندگی پس از مرگت تمام داروندارت را در دامن خاک نهادن تا باز حیات دگر یابی.تو میراث گران سنگ سرزمین مادریمان هستی، تو خود مام مهینی ،تو خارچشم دشمنان، چشم تنگی.حال می دانم ریشه هایمان بر چه فرهنگ و تمدنی استوار است و از چه فرهنگ ریشه داری ارتزاق می کند ولی خود نمی دانستم!
چه بگویم نمی دانم دستان کدام جراح،هنرمند ویا متفکر خالق چشمان حیرت انگیز تو بوده است کدام جراح و دانشمند بر جمجمه همشهری دیگرت در شهر سوخته طبابت کرده که افتخار اولین جراحی مغز نیز ازآن مردمان شماست، دستان چه هنرمندی بر کوزه های شهرتان نقش زده ، بزی و درختی بر آن ترسیم کرد و به آن جان بخشید و حال افتخار اولین انیمیشن به نام مردمان تو در اذهان جهان است.
پاک نژاده شهر سوخته، در شگفتم در مسیر جاده زابل- زاهدان که میرویم بر تابلوی نوشتن "شهر سوخته بهشت باستان شناسان"یعنی بعد از نابودی دیارتان و بعد از سوختن شهرتان آن را بهشت می خوانند؛در شگفتم زمانی که زندگی جریان داشت آنجا چه بهشتی بوده است! کشفیات شهرسوخته بیشتر به تخیل و قصه شبهات دارد ولی نه دراشتباهم!علم باستان شناسی تخیل نیست و با متد و روش علمی به پیش می رود پس تو نه داستانی ، نه قصه وتخیل. تو خود گویای خود هستید .حال می دانم سرزمین سیستان بستر چه تاریخ عظیمی بوده است و پهلوانی ها و حکایتهای زال ، سام و رستم دستان و صدها افتخار گذشته... اسطوره نیستند بلکه بخشی از تاریخ پر رمز آن دیارند

ارسال شده در تاریخ : جمعه 1 اسفند 1393برچسب:, :: 1:34 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اسرار شهر سوخته سیستان كه بهشت باستان شناسان دنيا نام گرفته همچنان براي بشر پنهان مانده است.
شهري كه روزگاري مركز تجاري، صنعتي مردم در پنج هزار سال قبل بود امروز به عنوان محوطه سوخته نام برده شده و هر سال بخشي از اسرارش براي همگان آشكارمي‌شود.
شهرسوخته زابل شهري پنج هزارساله در دل كويراست كه با آشكار شدن اسرار نهفته‌اش در هر فصل كاوش توسط باستان شناسان ، مردم دنيا و به خصوص محققان را حيرت زده مي‌كند.
با گذر در محور زابل به زاهدان در55 ‪ كيلومتري زابل و در حاشيه جاده ، تپه‌هايي مرتفع مشاهده مي‌شود كه در كوير خشك و سوزان سيستان خودنمايي مي كند.كاخ شهر سوخته نخستين بخش از تمدن كهن اين محوطه منحصر به فرد است كه در زواياي مختلف هر رهگذري را بي‌گمان به سوي خود مي‌كشاند
باستان شناسان و محققان داخلي و خارجي با دستان پرتوان و انديشه خود تاكنون توانسته‌اند اسرار و رازهاي نهفته‌اي را از نحوه سكونت مردمان پنج هزار سال قبل در محوطه‌اي كه معلوم نيست آن زمان چه نام داشت كشف كنند.
شهرباستاني سوخته ۳۲۰۰قبل ازميلاد  ابتدا درسال 1346 شمسی  توسط باستان شناسان و محققاني ازايران و ايتاليا  به سرپرستي "موريسيو توزي" مورد كاوش و تحقيق قرار گرفته است
شهرسوخته در همجواري يكي از دلتاهاي رود هيرمند قرار دارد و از مهمترين مراكز دوران مفرغ در شرق ايران بشمار مي‌رفت.اين شهر  پس از  ۹۰۰سال رونق و شور و نشاط به يكباره و به صورت ناگهاني از بين رفته است
براساس آثار موجود و مكشوفه باستاني، سرزمين سيستان و بخصوص شهر سوخته از گذشته‌هاي دور داراي تمدن و فرهنگ بسيار شكوفا بوده‌است.
اين منطقه به لحاظ موقعيت خاص اقليمي، سياسي و فرهنگي مركز ارتباطات تمدن‌هاي بزرگ ماورالنهر، بين النهرين و هند و چين به شمار مي‌رفته است.اندك شهرهاي باستاني شامل شوش ، تپه مليان در ايران و موهنجارو در پاكستان تنها از لحاظ قدمت باشهرسوخته زابل برابري دارند.
بر اساس كاوش‌هاي انجام شده تاكنون شهرسوخته زابل از پنج بخش شامل گورستان، منطقه مسكوني، بناهاي يادماني ، صنعتي و بخش مركزي تشكيل شده است.
شهرسوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن به عنوان بزرگترين استقرار شهرنشيني درنيمه شرقي فلات ايران نمونه‌اي منحصر به فرد و حكايت گر واقعي علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌هاي دور سيستان است.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 11 بهمن 1393برچسب:, :: 8:8 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

تپّه ی دشت با بیش از ۵ هکتار وسعت ، یکی از محوطه های اقماری «شهر سوخته» و از جمله ی بزرگترین آنها در بین بیش از ۷۰۰ محوطه ی اقماری شناسایی شده ی این شهر باستانی است که در ۳ کیلومتری این محوطه و در داخل دشت سیستان (کمی دور از جاده ی زاهدان-زابل) قرار دارد و به همین دلیل بعنوان تپّه ی دشت نام گذاری شده است.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 آبان 1393برچسب:, :: 10:27 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌دهد که این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده‌اند. هشتاد هکتار شهر سوخته بخش مسکونی بوده‌است.
پژوهش‌ها نشان داده‌است این محوطه بر خلاف اکنون که محیط زیست کاملاً بیابانی دارد و فقط درختان گز در آنجا دیده می‌شود، در پنج هزار سال قبل از میلاد منطقه‌ای سبز و خرم با پوشش گیاهی متنوع و بسیار مطلوب بوده و درختان بید مجنون، افرا و سپیدار در آنجا فراوان وجود داشته‌است.
در آن دوران نیز این منطقه بسیار گرم بوده، اما آب رودخانه هیرمند و شاخه‌هایش به خوبی زمین‌های کشاورزی شهر سوخته را سیراب می‌کرده‌است.
دریاچه هامون در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد دریاچه‌ای بزرگ و پرآب بوده و رودها و شاخه‌های قوی از آن منشعب می‌شده و در اطراف آن نیزارهای وسیعی وجود داشته‌است. در بررسی‌های منطقه‌ای در اطراف شهر سوخته بستر رودخانه‌های گوناگون و آبراه‌هایی پیدا شده که به مزارع کشاورزی شهر سوخته آب می‌رسانده‌اند. در نخستین فصل کاوش در شهر سوخته کوچه‌ها و خانه‌های منظم، لوله کشی آب و فاضلاب با لوله‌های سفالی پیدا شد که نشان دهنده وجود برنامه‌ریزی شهری در این شهر است.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 24 مهر 1393برچسب:, :: 8:35 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهر سوخته یکی از شهرهای صنعتی اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد در جنوب شرقی ایران بوده است ودر کارگاه های مختلف آن اشیاء گوناگونی ساخته می شده است... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 20 تير 1393برچسب:, :: 11:36 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB

مطالعات نشان می دهد که بیش از 99%استخوانهای به دست آمده جانوران در نقاط مختلف شهر سوخته متعلق به چارپایان اهلی بوده که گوشت آنها به مصرف غذایی می رسیده است تاکنون هزاران قطعه از استخوان جانوران مورد بررسی قرار گرفته اند که از این مقدار5/21%استخوان گاو،5/54%استخوان گوسفند و 6/23%استخوان بز بوده است در حالیکه مجموع استخوانهای یازده نوع جانور وحشی که تاکنون شناسایی شده ، تنها یک درصد کل استخوانهای مطالعه شده را تشکیل می دهد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, :: 9:1 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB


ارسال شده در تاریخ : جمعه 26 ارديبهشت 1393برچسب:, :: 5:27 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

دانش پزشكی در شهر سوخته در حد شگفت انگیزی پیشرفت کرده بود تا آن حد كه پزشكان این شهر نه تنها از علومی چون شكسته بندی آگاه بوده اند ،بلكه می توانسته اند به اجرای عمل جراحی مغزوچشم دست بزنند. اسکلتی از یک دختر در گورستان این شهر به دست آمده است که جای شکستن و ترمیم مجدد استخوان جمجمه کاملا روی آن مشخص است.

آثار اولین جراحی مغز در تاریخ را می‌بینید.  این جمجمه متعلق به دختر 13 ساله‌ای است که 4800سال پیش در شهر سوخته در سیستان زندگی می‌کرده. بیماری او باعث زیاد شدن فشار بر مغز می‌شده که برای درمان،  جمجمه را سوراخ کرده‌اند. ترمیم استخوان‌ها نشان می‌دهد که دختر بعد از جراحی زنده مانده و عمل موفقیت‌آمیز بوده است.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 12 ارديبهشت 1393برچسب:, :: 1:37 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : شنبه 16 فروردين 1393برچسب:, :: 4:10 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

در طی کاوش های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شده است. دکتر سید منصورسجادی، سرپرست هیات باستان‏ شناسی شهر سوخته درباره خط کش کشف شده گفت: این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات نیزبوده اند.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, :: 5:15 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

 

اولین چشم مصنوعی جهان


ارسال شده در تاریخ : جمعه 6 دی 1392برچسب:, :: 12:33 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB

 آسمان تخته و انجم بودش مهره نرد

کعبتینش مه و خورشید و فلک نراد است

با چنین تخته و ایمن مهره و این کهنه حریف

چشم بردن بودت، عقل تو بی‌بنیاد است

بخت در آمد کارست، نه دانستن کار

طاس اگر نیک نشیند همه کس نراد است

کهن ترین تخته نرد جهان در شهر سوخته به همراه ۶۰ مهره یافت شده که بسیارقدیمی تر از تخته نرد گورستان سلطنتى اور در بین النهرین می‌باشد. این کشف بزرگ،باستان شناسان را به این نتیجه رسانده که بازى تخته نرد از شهر سوخته به تمدن بین النهرین رفته است.این تخته از چوب آبنوس و به شکل مستطیل است. روى این تختهء بازى نقش یک مار حکاکى شده که این مار با پیچش به دور خود، ۲۰ حلقه ایجاد کرده است. این ۲۰دایره در واقع ۲۰ خانهء بازى هستند. نقش مار روى تخته به گونه‌اى است که در نهایت دم مار در دهان او جاى گرفته است.» ۶۰ مهرهء یافت شده در یک ظرف سفالى در کنار تخته قرار داشته اند. جنس این سنگ ها از جنس سنگهاى رایج در شهرسوخته از جمله لاجورد، عقیق و فیروزه است.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 20 مهر 1392برچسب:, :: 8:33 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

برای نخستین بار در شهر سوخته یك چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش كشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.جمجمه زن صاحب چشم مصنوعی شهر سوخته چشم مصنوعی روی جمجمه او دیده می‏شود.چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت زمان نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است.جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است.در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر كمتر از نیم میلی‌متری طراحی شده‌اند. مردمك این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی كه تقریباً یك لوزی را تشكیل می‌دهند در پیرامون مردمك دیده می‌شود.سرپرست گروه باستان شناسي شهرسوخته سيد منصور سيد سجادي  :براي نخستين بار در شهر سوخته يک چشم مصنوعي پيدا شد . مطالعات اوليه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره 6705 مصنوعي بودهاست . همين مطالعات نشان مي دهند که زير طاق ابروي زن مذکور آثار آبسه ديده مي شود. به علت طول زمان زيادي که بخش زيرين اين چشم مصنوعي با پلک چشم در تماس بوده است آثار ارگانيکي پلک چشم نيز در روي آن مشهوداست . جنس و ماده اي که چشم مذکور با آن ساخته شده است هنوز به دقت روشن نشده و تشخيص آن به آزمايشهاي بعدي موکول شده است اما به نظر مي رسد که چشم مزبور از جنس قير طبيعي که با نوعي چربي جانوري مخلوط شده است ساخته شده است . در روي اين چشم مصنوعي ريز ترين مويرگهاي داخل کره چشم توسط مفتول هاي طلايي به قطر کمتر از نيم ميلي متر طراحي شده اند مردمک چشم در وسط طراحي شده و جز از آن تعدادي خطوط موازي که  تقریباً يک لوزي را تشکيل مي دهدند درپيرامون مردمک ديده مي شود از دو سوراخ جانبي واقع در دو سوي اين چشم مصنوعي جهت نگهداري و اتصال آن به حدقه چشم استفاده مي شده است . بررسي هاي انسان شناسانه نشانداده که به احتمال بسيار زياد زن مزبور داراي سني بين 25 تا 30 سال بوده و دو رگه (سياه و سفيد) بوده است . اشياء پيدا شده در اين قبر دو قسمتي عبارت بوده اند از ظرفهاي سفالي ، مهرهاي تزييني ، يک کيسه جرمي و يک آينه مفرقي . قدمت اين قبر و چشم مصنوعي به حدود 2800 سال بيش ازميلاد و 4800 سال پيش از اين مي رسد . مطالعه جهت دستيابي به اطلاعات بيشتر در اين مورد چشم و اسکلت ادامه دارد.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 17 شهريور 1392برچسب:, :: 8:42 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

- قدیمی ترین نشانه های رونق اقتصادی سیستان در شهر سوخته از هزاره های سوم و چهارم قبل از میلاد شناسایی شده است ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 27 تير 1392برچسب:, :: 10:45 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اهمیت شهر سوخته و آثار آنرا میتوان از دو جنبه دانست نخست انکه در حدود سالهای ۳۲۰۰ تا ۲۲۰۰ قبل از میلاد پایتخت سیستان بوده و مهمتر اینکه با ۱۵۰ هکتار وسعت در سال ۲۵۰۰ قبل از میلاد بزرگترین شهر و مرکز تمدن در دنیای شرق ایران آنروز بوده است


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 9 شهريور 1391برچسب:, :: 6:44 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

اولين تصاوير انيميشن(پویانمایی) جهان بر روي جامي سفالين متعلق به 5000 سال پيش در گوری درشهر سوخته سيستان كشف شده است. در اين تصوير كه به عنوان اولين تصوير انيميشن جهان شناسايي شده است، طراح ،بزي را در حال حركت و پرش به سمت درختي براي جويدن برگ‌هايش به تصوير كشيده است.پس از بررسی این شی، باستان شناسان دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در ۵ حرکت، بزی را طراحی کند که به سمت درخت حرکتو از برگ آن تغذیه می کند. باستان‌شناسان با نزدیک کردن این تصاویر به یکدیگر موفق شدند نمونه‌ای ازیک تصویر متحرک را در قالب یک فیلم ۲۰ ثانیه‌ای به دست آورند ، بز از جمله حیواناتی است که در رسیدن به ارتفاعات تبحر داشته و می‌تواند با یک حرکت جهشی به سمت بالا حرکت کند. از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شده است. ارتفاع این جام ۱۰ سانتی‌متر است وعرض آن8سانتی متر و روی یک پایه استوار شده است. در شهر سوخته كه با بيش از 5000 سال قدمت از تمدنهاي كهن تاريخ جهان به شمار مي‌آيد، تصاوير زيادي از بز و ماهي‌ يافت مي‌شود كه اين امر بيانگر بهره‌ برداري ساكنان آن شهر از اين حيوانات بيش از ديگر جانوران است   


                                             
         
 


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 11 مرداد 1391برچسب:, :: 4:13 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 20 تير 1391برچسب:, :: 4:7 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

درحفريات شهر سوخته قبوری بامشخصاتی به شرح زير به دست آمده است :

گودال‌هاي ساده: از نظر شكل خارجي ؛قبور گودالي داراي فرم منظمي نيستند و شكل‌هاي چهارگوش،راست‌گوش و گاهي نزديك به دايره دارند. عمق اين گورها از سطح زمين بين چندسانتي‌متر تا يك متر در نوسان است. البته فرسايش خاك باعث عدم دقت‌اندازه‌گيري ابعاد قبور است. به طور كلي از اين گورها يك بار و به ندرت دوباره استفاده شده است و گاهي نيز دو جسد را يك جا دفن كرده‌اند كه دراين مورد يكي از اسكلت‌ها معمولاً متعلق به كودكان است

گودال‌هاي دوقسمتي: اكثر اين قبور در لايهنوع اول است، با اين تفاوت كه بيشتر آنها شكل دايره دارند.  سنگ ريزه‌اي قرار دارد و به وسيله تيغه‌اي متشكل از يك تاپنج خشت به دو بخش تقسيم شده‌اند. اين خشت‌ها از نوع خشت‌هاي به كار برده شده در ساختمان‌هاي شهر سوخته است. اسكلت‌ها معمولاً در قسمت شمال قبورقرار داده شده‌اند. اين نوع قبور از گورهاي نوع اول بزرگتر است و در آنهانيز يك اسكلت و به ندرت دو اسكلت ديده مي‌شود

قبور سردابه‌اي: اين نوع قبوربدون شك جالب‌ترين نوع قبور يافت شده در شهر سوخته به شمار مي‌رود. گورهابه صورت يك چاله زيرزميني بيضي شكل در يك طرف كنده شده‌اند. اين دخمه‌هايا چاله‌ها معمولاً صد و هشتاد سانتي‌متر عمق دارند، در صورتي كه عمق طرف ديگر سردابه تنها صد و بيست سانتي‌متر  است. قسمت ورودي گور با يك ديوار خشتي پوشانده شده است كه خشت‌هاي آن از نوع خشت‌هاي به كار برده شده در قبور دو قسمتي است. وقتي در گور با اين ديوار بسته مي‌شد قسمت ديگري خالي مي‌ماند. برخي از اين قبرها دو بار مورد استفاده قرار مي‌گرفته ا‌ند. معمولاً بقاياي جسد اول را جمع كرده و در كنار سردابه‌ مي گذاشتند و سپس جسد جديد را در قبر جاي مي‌دادند. اشياء موجود در اين قبور بيشتر در قسمت پايين ورودي پيدا شده‌اند

قبور شبيه سردابه‌‌اي يا سرداب‌هاي كاذب: فرق اين قبور با سرداب‌هاي حقيقي در آن است كه به جاي ساختن سردابه‌، ابتدا يك گودال معمولي كنده و سپس در يك طرف آن با خشت اتاقكي ساخته‌اند. بقيه امورمانند تدفين قبور سردابه‌اي است.

قبور خشتي: اين قبور نادر و شكل آنهاراست ‌گونه است. مساحت اين نوع قبور سه و نيم مترمربع است و ديوارهاي آنهابه وسيله يك رشته خشت افقي پوشانده شده است. بزرگترين قبر در اين قبرستان متعلق به پيرمردي است كه به پهلوي چپ خوابانده شده است و قبرش دويست و ده سانتي‌متر طول و هفتاد سانتي‌متر عرض دارد. اين قبر با استفاده از دو رديف خشت ساخته شده و ديوارهاي آن در داخل اندود شده‌اند

.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 18 خرداد 1391برچسب:, :: 8:3 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

بخش بناهاي يادماني در قسمت شمال غربي شهر واقع شده است . بررسي ها اين بخش و كاوشهاي اوليه منجر به كشف بناي عظيمي با حدود 60 اتاق و فضاي مفيد گرديد. اتاق ها و فضاهاي اين بناي بزرگ به دو گروه فضاهاي سرباز يا حياط و فضاهاي سربسته يا اتاقها تقسيم ميشوند. اين كاوشها در سالهاي بعد يعني 1379 و 1380 نيز ادامه پيدا كرد كه در نتيجه تعداد بيشتري از فضاها و اتاقهاي اين ساختمان عظيم از زير خاك بيرون آورده شد اما تا كنون ديوار هاي خارجي اين بنا و محدوده اصلي آن پيدا نشده است.
ديوار هاي اصلي اتاقها از خشت ساخته شده و از استحكام زيادي برخوردار هستند. اين ديوارها عموما حجيم و قطور ميباشند و قطر آنها بين 75 تا 125 سانتي متر بوده اما در برخي ديوارهاي كم اهميت و تيغه ها، قطر ديوارها تقليل پيدا كرده و به حدود 50 سانتي متر ميرسد. خشت ها عموما به اندازه استاندارد 40 ×20 ×12 سانتي متر هستند اما در چند مورد نيز خشت هاي بزرگتري به درازاي 45 سانتي متر ديده شده اند. خشت ها با استفاده از قالب هاي چوبي ساخته شده اند و كناره هاي آنها كاملا صاف بوده و سطحشان نيز با وسيله اي چون ماله صاف شده و اثر انگشت خشتزن در سطح خشنها كمتر ديده مي شود. دروازه اصلي اين ساختمان تا كنون پيدا نشده اما شواهد موجود نشان مي دهند كه محل آن در فضاي سرباز بزرگي در جبهه جنوبي بنا قرار داشته است. اين فضاي سرباز به پلكان بسيار بزرگي منتهي ميشود كه از هشت پله طويل تشكيل شده است. راه ورودي و ارتباط با اتاقهاي مركزي و راهروهاي جانبي و همچنين اتاقهاي پاياني هيچ كدام مستقيم نيستند و ورود به بيشتر اين اتاقها مستلزم عبور از اتاقها و راهروهاي متعددد ديگري ميباشد. تنها راه ورودي مستقيم به مركز ساختمان در حال حاضر از طريق پلكان كوچك شماره 2 است در بيشتر اتاقها آثار آوار و سقف هاي فرو ريخته به شكل قطعات كاه گل، حصير و چوب دیده ميشود.
آثار كف سازي در بسياري از اتاقها ديده نمي شود و بنظر مي آيد كف اتاقها بر اثر رفت و آمد كوبيده ميشده هر چند در تعداد معدودي از اتاقها آثار كف كوبيده شده همراه سنگريزه و در يك مورد آثار كف كوبيده همراه سفالهاي قديمي تر ديده شده است.


در ابتدا و زمان آغاز كاوش بيشتر اشياء و مواد بدست آمده حاكي از آن بودند كه بناي مزبور مربوط به دومين دوره استقرار در شهر سوخته بوده و تعداد بسيار كمي سفالهاي قابل انتساب به دوره سوم در مجموعه سفالهاي اين ساختمان نيز ديده شده است. در كاوشهاي بعدي و با گسترش مساحت گمانه، آثار جديد بدست آمده نشان دادند كه اين بنا در دوره هاي اول و سوم استقرار در شهر سوخته نيز آباد بوده است.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 5 خرداد 1391برچسب:, :: 1:21 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان خاستگاه نخستین تمدنهای پیشرفته بشری وکانون اجتماعات شهرنشینی بوده است.شهرسوخته بزرگترین استقرارشهری درنیمه خاوری فلات ایران،نمونه ای منحصربه فردوبیانگرواقعی دانش،صنعت وفرهنگ گذشته دورسیستان است.شهرسوخته دارای فرهنگ خلاق وهوشمندبوده وبیش از5هزارسال دیرینگی درعصرمفرغ بوده است.شهری با4میلیاردماده فرهنگی که کاوش آن بافناوری امروزی450سال به طول می کشد.

این شهرمرکزثقل وپل ارتباط ومعبرکاروانهای تجاری تمدنهای بزرگ ماوراء النهر،بین النهرین،هندوچین بوده که بارهاویران ودوباره سازی شده است.

این پهنه باستانی درفاصله57کیلومتری جنوب زابل به بلندی12تا18متروبه وسعت5/2کیلومتربراساس عکسهای هوایی مساحت دارد.درمحوطه باستانی این منطقه باستان شناسان معروفی ازکشورهای مختلف به کارکاوش پرداخته اندکه بسیاری ازآثارمکشوفه به موزه های معروف اروپایی منتقل شده است.

باستان شناسان درزیرلایه های شورونمک،آثارسالم وپابرجایی رابدست آوردندازجمله:کاسه اولین انیمیشن جهان-طناب-سبد-پارچه-لاروحشرات-ناخن ومو-چشم مصنوعی-انواع سفالها،سنگهاواشیای گوناگون دیگر.احتمالاًخرده سنگهای عقیق ولاجوردواحدپولی رایج این منطقه بوده است.این شهربین2700تا2100قبل ازمیلادبه دلایل نامعلومی دچارآتش سوزی شده است.

شهر سوخته در شش كيلومتري قلعه رستم واقع شده و مشتمل بر تپه‌هايي است كه بيش از پنجاه مترارتفاع ندارند. ضمن كاوش‌هاي علمي، ‌بناي مستطيل شكلي با اطاق‌هاي چهارگوش، راهرو و پلكان‌هايي نمايان شده كه به وسعت تقريبي پانصد متر مربع است. ديوارهاي ضخيمي  ازخشت به بلندي  سه متر در انتهاي اين كاخ باستاني، ‌كه نشانگر وقوع آتش‌سوزي پردامنه و مهيبي است، به جاي مانده است. از  جمله اين نشانه‌ها تيرهاي سوخته و اسكلت انساني است كه دسته هاون در دست راست دارد. چنين مي‌نمايد كه اين بناها به بيست سال اول هزاره دوم پيش از ميلاد تعلق دارد و از اهميت باستان‌شناختي ممتازي برخورداراست. از جمله اشيايي كه ضمن كاوش در تپه‌هاي شهر سوخته هخامنشي به ‌دست آمده، پيكر مفرغي زني است كه كوزه‌اي بر سر دارد و متعلق به نيمه دوم هزاره سوم پيش از ميلاد است. ظرف‌هاي سفالي گوناگون به رنگ‌هاي متفاوت كه اكثراً نخودي، برخي منقوش و بيش‌تر بي‌نقش است، قدمت شهر سوخته را نشان مي‌دهد كاوش‌هاي مقدماتي كه در اين شهر و پيرامون بمپور و بردسیر به عمل آمده است نشان مي‌دهد كه مردمان اين سرزمين‌ها در هزاره چهارم، سوم و دوم پيش از ميلاد تمدن درخشان و همانند تمدن هند و بين‌النهرين داشته‌اند.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 14 ارديبهشت 1391برچسب:, :: 3:0 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content