فاطمه آزاده
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

«فاطمه آزاده» نخستین خلبان زن زابلی است که اولین آزمون واقعی پرواز خود را در سن ۱۹ سالگی انجام داده است.این خانم ۲۶ ساله مجرد و اهل سیستان تا حالا بیش از ۲۰۰ ساعت پرواز انجام داده و قرار است به زودی نخستین کاپیتان اول خانم ایران شود.وی در حال دریافت مجوز تأسیس یک دانشکده خلبانی در تهران و یک شعبه آموزش خلبانی در زاهدان است.سال ۸۷ در سن ۱۹ سالگی دوره خلبانی هواپیمای شخصی را گذراند و در همان برهه آموزش خلبانی هلیکوپتر را نیز دید.از سال ۹۰ در تهران دوره مدیریت پرواز را گذراند.در مجموع پنج سال در تهران دوره مسافربری گذراند تا اینکه در نهایت به مرحله استادی رسیدو تا حالا هم بیش از ۲۰۰ ساعت پرواز با هواپیمای شخصی و هلیکوپتر انجام داده‌اند.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 1 دی 1394برچسب:, :: 6:16 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 

دکتر جلال صمیمی متولد سال ۱۳۱۹ زابل است. او در سال ۱۳۴۰ مدرک مهندسی برق خود را از دانشگاه آبادان گرفت و پس از آن به آمریکا رفت و تحصیلات خود را تا مقطع دکترا در دانشگاه اوکلاهاما در زمینه ذرات بنیادی ادامه داد.پروفسور صمیمی اختر فیزیکدان نام آور پرتوهای کیهانی و عضوء برجسته رصدخانه ملی ایران و رئیس و بنیان گذار رصدخانه پرتوهای کیهانی البرز می باشند. تحصیلات عالیه را پشت سر گذاشته و عضوء هیئت علمی دانشگاه مشهد شدند و پس از 10 سال نیز به عضویت هیئت دانشگاه صنعتی شریف و ریاست گروه فیزیک آن دانشگاه نائل آمدند، آنچه ایشان را در بین دانشمندان پرتوهای کیهانی جهان سرشناس و ممتاز کرد. کشف پنج چشمه کیهانی در فضای بیکران نادیدنی است، که این امر در دنیا پروفسور صمیمی را سرشناس و ممتاز ساخته است و اکنون نیز چند سالی است که بواسطه سکته ناقص مغزی یک طرف از بدن ایشان لمس شد و در قدرت تکلم وحرکت دچار مشکل هستند و دعای خیر شما در این ایام پربرکت برای شفای این هم ولایتی با صفا نیاز عاجل ایشان است.

 همزمان با سال جهانی نجوم و اخترشناسی دکتر سید حجت الحق حسینی مشاور ارشد و عضوء هیئت علمی مرکز برای برنامه ریزی بزرگداشت دکتر مهدی گلشنی ریاست وقت پژوهشکده علوم انسانی و عضوء اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی ( به انتصاب رهبر ایران) خدمت ایشان رسیدیم ایشان ضمن استقبال از این امر مهم و فعالیتهای مرکز علوم اعلام داشتند که باید بجای من از آقای پروفسور جلال صمیمی استاد دانشگاه صنعتی شریف که در حال حاضر نیز در بستر بیماری می باشند تجلیل می شد
دكتر جلال صميمي، محقق و استاد دانشگاه صنعتي شريف تهران، پس از بيست سال تحقيق درباره كهكشان راه شيري و آزمايش در مورد تابش اشعه گاما، موفق به كشف پنج چشمه گاما در مركز اين كهكشان شد. او پس از مطالعات و تحقيقات گسترده، آزمايش‏هاي مكرر خود را در زمينه امولوسيون هسته‏اي انجام داد و سرانجام موفق به اين كشف مهم شد.  ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 9 بهمن 1392برچسب:, :: 8:9 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

1 عضو انجمن بيماري شناسان گياهي استراليا
2. عضو انجمن بين المللي زيست شناسان جهان
3. عضو انجمن علمي نماتد شناسان گياهي آمريكا
4. عضو انجمن علمي نماتد شناسان گياهي اروپا
5. عضو انجمن علمي نماتد شناسان گياهي استراليا و نیوزیلند ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 4 بهمن 1392برچسب:, :: 8:7 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

غلامحسین شهیدی متولد روستای بنجاردرمنطقه سیستان میباشد که پس ازاخذ مدرك دكترا در رشته ی گیاه شناسی با تخصص ویروس شناسی از دانشگاه كالیفرنیا در ریورساید آمریكا به ایران بازگشت وبه عنوان استادوعضو هئیت علمی دانشكده ی كشاورزی دانشگاه شهید باهنر كرمان استخدام شد.
فعالیتهای آموزشی : غلامحسین شهیدی در دانشكده ی كشاورزی دانشگاه شهید باهنر كرمان به تدریس دروس رشته ی گیاه شناسی پرداخته و استاد راهنمای پایان نامه كارشناسی ارشد و دكترا بوده است.
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : غلامحسین شهیدی از ابداع كنندگان كشف آنتی بیوتیك ضد میكروبی جدید به نامbroadspectrim بوده است.
آرا و گرایشهای خاص : غلامحسین شهیدی معتقد است : كاربرد روزافزون سموم كشاورزی در كنترل آفات و بیماریهای گیاهی عوارض سوء گسترده زیست محیطی به دنبال دارد.
جوائز و نشانها : غلامحسین شهیدی رتبه سوم را در بخش پژوهش‌های بنیادی بیستمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی كسب كرد.
وی در سالهای ‪ ۱۳۸۲‬و ‪ ۱۳۸۵‬به عنوان پژوهشگر نمونه این دانشگاه شناخته شد و در سال ‪ ۱۳۸۳‬عنوان پژوهشگر نمونه كشوری و پژوهشگر برتر كشور در سال ‪۱۳۸۵‬ بود.
چگونگی عرضه آثار : غلامحسین شهیدی در ضمن تدریس به مطالعه و تحقیق پیرامون موضوعاتی چون یافتن ویرووس جدید گیاهی به نامmargeueriter‌ ، یافتن سه داروی جدید سیتونوكسیك (ضدسرطانی) ازیك گیاه ویك اسفنج دریایی می پردازد.
طرح پژوهشی دكتر شهیدی:كاربرد فراورده‌های گیاهی و اكتینومیستی در كنترل بیولوژیكی پاتوژن‌های گیاهی
در این طرح بیش از ‪ ۵۰۰‬جدایه اكتینومیست خاكزی و بیش از هزار نمونه (ریشه، ساقه، گل، برگ و دانه) از بیش از ‪ ۴۰۰‬گونه گیاه دارویی از استانه‌های كرمان، هرمزگان و سیستان بلوچستان جمع آوری و غربال شدند و نمونه‌های فعال از جنبه كاربرد آنها در كنترل بیولوژیكی پاتوژن‌های باكتریایی و قارچی گیاهی مورد مطالعه قرار گرفتند.
دكتر شهیدی تاكنون بیش از ‪ ۱۳۰‬مقاله علمی در مجلات داخلی و خارجی و كنفرانس‌های داخل و خارج از كشور ارایه كرده است.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 12 دی 1392برچسب:, :: 8:27 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

کمال سرابندی، مدیرCOM-BATو استاد مهندسی برق و علوم کامپیوتر در دانشگاه میشیگان گفت: روبات هواپیمای جاسوسی شبیه خفاش که 15 سانتی متر طول دارد، قادر به جمع آوری اطلاعاتی از مناظر، صداها و بوها در مناطق رزمی شهری و فرستادن آنها به سربازان در کمترین زمان ممکن می باشد.

 ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 23 دی 1391برچسب:, :: 7:5 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

ايرج افشار سيستاني در2آبان 1319 درروستاي كوشه علياي زابل به دنيا آمد ويتحصيلات ابتدايي را از دبستان امير معزي زاهدان و دوره متوسطه رادردبيرستان 15 بهمن در همان شهر گذراند يك سال نيز در كرمان به تحصيلادامه داده سپس به تهران رفت و تحصيلات دانشگاهي را تا مقطع دكتري گرفت وپس از آن مسئوليت‌هاي گوناگوني را عهده دار شد و پس از بازنشستگي در سال 1361 به تحقيق و تأليف درباره ي جغرافياي تاريخي ايران پرداخت. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 28 خرداد 1391برچسب:, :: 9:23 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

غلامرضا شیخ نژادمتولد1330درشهرستان زاهدان.پژوهشگر سیستانی،دارنده دکتری بیوشیمی از دانشگاه ایالتی جورجیا ی آمریکاو فوق دکتری فیزیولوژی سلولی از دانشکده پزشکی دانشگاه وین میشیگان آمریکاو کاشف داروی ضدسرطان سیستانین می‌باشد.

مبتکر این دارو در دفاع از انتخاب نام سیستانین که بر گرفته از زادبوم وی یعنی سیستان می‌باشد چنین می‌گوید : هدف از این گزینه و آشکار کردن هویتم هرگز کوچک شمردن دیگر اقوام عزیز این سرزمین کهن نیست؛ زیرا من به همه‌ی این اقوام از آذربایجان تا بلوچستان و از شمال تا خوزستان افتخار می‌کنم و از هر کجای ایران هم می‌بودم، با همین اکرام و افتخار از آن یاد می‌کردم. ضمن اینکه من به همه‌ی مردم دنیا هم عشق می‌ورزم. قرن‌هاست در این سرزمین یک جمله‌ی حکیمانه ورد زبان مردم بصیر است که «اثبات شیئ نفی ماعدا نمی‌کند»، یعنی لازمه‌ی بودن چیزی نبودن چیز دیگری نیست. گفتن از سیستان، نفی سرزمین‌ها و مردم دیگر دنیا نیست؛ اما هر انسانی وام‌دار سرزمینی است که در آن روییده و بالیده و بر اوست که به ادای وام و دین خویش همت گمارد؛ آبادانی دنیا و سرافرازی مردم دنیا در گرو شناخت همین وظیفه است؛ وظیفه‌ای که باید و بی‌تردید در رأس همه‌ی علایق بشریت قرار گیرد؛ با توجه به این بد ونیک و زشت و زیبای همه‌ی جهان، امروزه متعلق به همه‌ی بشریت است. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 3 فروردين 1391برچسب:, :: 8:32 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

حمیددرسال57درزهک زابل متولدشد.وی دوران دبستان رادرزهک،راهنمایی رادرروستای ملک حیدری،ومتوسطه رادردبیرستان دانشگاه سیستان وبلوچستان درشهرزاهدان،دررشته ریاضی وفیزیک گذراند.ایشان همواره دردوران تحصیلی ودربسیاری ازمسابقات علمی منطقه ای واستانی،عنوان دانش آموزممتازراکسب نموده است.حمیددوران کارشناسی رادررشته مهندسی کامپیوتر-نرم افزاردردانشگاه فردوسی مشهدودوران کارشناسی ارشدهمین رشته رادردانشگاه صنعتی امیرکبیرتهران باموفقیت گذراند.ایشان درهر2مقطع حائزرتبه اول با بالاترین معدل درمیان دانش آموختگان شد.درسال82پایان نامه ارشدوی برروی کاوشگرهای وب به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب گردید.

حمیدعضوبنیادنخبگان ایران است.وی دوران دکترای کامپیوتر-نرم افزار رادردانشگاه نیوثوت ویلز استرالیاوبخشی ازآن رادرسال2006به عنوان محقق کامپیوتر درمرکزتحقیقاتیIBMدرنیویورک آمریکاگذراند.پایان نامه دکترای ایشان بالاترین نمره استادان داورراکسب نمود.

وی اکنون به عنوان محقق کامپیوتردرزمینه سرویس های نرم افزاری درآزمایشگاه تحقیقاتی شرکتHPدرکالیفرنیای آمریکامشغول بوده وعنوان محقق افتخاری دانشگاه نیوثوت ویلزاسترالیا وکمک راهنمای دانشجویان دکترای این دانشگاه رانیزهمراه دارد.

حمیدمؤلف بیش از50مقاله درمجلاتISIوکنفرانسهای معتبربین المللی می باشد.وی تاکنون به عنوان داوردربیش از40کنفرانس ومجله بین المللی ایفای نقش کرده ودرسال2011میلادی عضوهیات رئیسه کمیته داوران دوکنفرانس معتبربین المللی درزمینه وب سرویسها ومدیریت فرآیندهای کاری نرم افزاربوده است.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 28 اسفند 1390برچسب:, :: 3:18 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

کمال سرابندی متولد ۱۴ آبان ۱۳۳۵زابل،دریافت کننده جایزه هری راسل1997میلادی است.وی یکی ازرهبران ومحققین جهان درزمینه اسباب آلات کنترل ازراه دوروماکرویواست.ایشان یک روش علمی وعملی درفن مهندسی مایکرویوبوجودآورده اند که ظرفیت حوزه مایکرویو رادار راچندین برابرنموده ومورداستفاده قرارگرفته که جزء پیشرفته ترین ودقیق ترین مدلهای ریاضی می باشدونیزایشان بااستفاده ازسیستمهای جدیدتصویری رادار به تحقیق وتجسس دراطراف کره زمین وفضای سبز اقدام نموده است.

پروفسورسرابندی دروس جدیدی رابجای دروس گذشته دردوره دکترا وفوق دکترا بکارگرفته است.ایشان همچنین جایزه سال1996درزمینه مهندسی الکترونیک وعلوم کامپیوتری را دریافت نموده است.علاوه براین وی به عنوان اولین استادسال درآمریکانیزشناخته شده است.

ایشان هم اکنون به عنوان ریاست گروه علوم جغرافیایی وسنجش ازراه دورانجمن مهندسین برق والکترونیک درایالت میشیگان آمریکاوعضوهیئت داوران سازمان فضایی آمریکاNASAدرعلوم وفنون زمین شناسی برگزیده شده است.عضو شورای مشورتی ناسا، استاد مهندسی برق و علوم کامپیوتری و مدیر آزمایشگاه پرتوافشانی دانشگاه میشیگان آمریکا نیزمی‌باشند.

از وی تاکنون فصول گوناگونی در کتب مختلف و بیش از ۱۷۰ مقاله در مجلات مرجع چاپ شده‌است. عنوان سخنران برجسته وزارت آموزش و پرورش و علوم دولت فدرال آلمان و ارائه دهنده برترین مقاله در کنفرانس علوم ارتش آمریکا، بخشی دیگر از افتخارات وی می‌باشد.وی تحصیلات مقدماتی اش را در دانشگاه صنعتی شریف تهران گذراند


ارسال شده در تاریخ : جمعه 26 اسفند 1390برچسب:, :: 6:37 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content