شهید امیر سرتیپ حاج عبدالله دشتی زاده
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

شهید امیر سرتیپ حاج عبدالله دشتی زاده در اول بهمن 1336 در خانواده ای مذهبی و کشاورز در روستای بزی واقع در بخش پشت آب شهرستان زابل دیده به جهان گشود. تا پنجم ابتدایی را در مدرسه حکمت بزی روستای بزی گذراند. در سال 1355 به استخدام شهربانی سابق درآمد، با توجه به استعداد ذاتی و هوش فراوانی که داشت  همواره منشا کشفیات مهمی در دوران پر افتخار خدمتش بود. در سال 1362 به جبهه اعزام و مدت دو سال در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتند. ایشان در سالهای 1371 و 1381 طی دو مرحله درگیری با اشرار مسلح در مجموع مفتخر به 67% جانبازی شدند و در نهایت در عصر عاشورایی یازدهم تیرماه 1384 به همراه هفت تن از یارانش در درگیری با اشرار مسلح به فیض شهادت نائل آمدند.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 28 تير 1395برچسب:, :: 9:13 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

شهید محمد آبیل بااصلیت سیستانی ،سومين فرزند خانواده ای متدین و زحمتکش در بيست و پنجم دي ماه 1330 دیده به جهان گشود. دورة ابتدايي را در روستاي «چهكند مودبیرجند» گذراند و پس از اتمام سال اول متوسطه در دبيرستان شوكتي، براي اخذ ديپلم راهي بيرجند شد و در دبيرستان خزيه- علم سابق- بيرجند مشغول تحصيل شد و در سال 1352 ديپلم ادبي خود را گرفت.وي به پدر در كارهاي كشاورزي كمك مي كرد. به مطالعة كتاب به خصوص كتابهاي مذهبي و سرگذشتها علاقه داشت.
بعد از اخذ ديپلم درسال 1353 در دانشگاه افسری پذيرفته شد و در رشتة هوانيروز به تحصيل مشغول شد كه بعد از طي مراحل مقدماتي و عالي آن در تهران و اصفهان، براي انجام خدمت عازم كرمانشاه شد.
با دختر دایي خود، نصرت چهكندي ازدواج كرد كه شروع زندگي آنان مقارن با پيروزي انقلاب اسلامي بود. محمد آبيل تاثيرات بسيار شگرفي از انقلاب اسلامي پذيرفته بود و كاملاً شيفتة خدمت به انقلاب بود و در اين راه تلاش مي كرد.
اوقات فراغت خود را بيشتر در مسجد پايگاه هوانيروز به خواندن و آموزش نهج البلاغه و ساير كتابهاي مذهبي مي گذراند.
همسر وي از دعاها و نماز شبها و عبادتهاي محمد به نيكي ياد مي كند و آنها را دوست داشتني مي داند .
محمد براي اولين بار در بيست و هشت سالگي عازم جبهه شد. همواره مي گفت:«من لباس رزم پوشيده ام و بايد بجنگم،مخصوصاً كه در راه خدا و دين و انقلاب اسلامي باشد. افتخار بزرگي است كه توفيق جهاد يافته ام و حتي اگر خونم ريخته شد و به شهادت رسيدم. جاي افتخار است.»
وي به قدري به جبهه و حضور در آنجا علاقه داشت كه به همسرش مي گفت: « اگر به خاطر شماها نباشد، حاضر نيستم حتي يك لحظه برگردم و به پشت جبهه بيايم.»
بيشترين سفارشهاي و صحبتهاي ايشان راجع به انقلاب و امام (ره) بود و پايبندي محمد به دين مبين اسلام و عشقهايي كه به آن داشت. اخلاص بي ريايي و انجام دادن كارها براي خدا، از خصوصيات اخلاقي وي به شمار مي رفت.
آرزوي او خدمت به نظام جمهوري اسلامي و شهادت در راه خدا بود. ايشان بسيار به شهادت عشق ورزيد و نسبت به دنيا بي علاقه بود. به قدري براي شهادت عجله داشت كه مي گفت:« من لايق شهادت نيستم كه اگر بودم شهيد مي شدم.» همواره اطرافيان را به بي علاقگي به دنيا سفارش مي كرد. دوست داشت فرزندانش طوري تربيت شوند كه ادامه دهنده راهش باشند. محمد سه بار عازم جبهه شد و به مدت چهارده ماه در جبهه ها حضور داشت.
در 19 آبان 1360- همزمان با ماه محرم- در جبهة ايلام به اتفاق دو تن از همرزمانش بر اثر شليك گلوله به هليكوپترش به شهادت رسيد و پیکر پاکش پس از طواف حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) تشییع و در خواجه ربیع به خاک سپرده شد.
همرزمانش مي گويند:« ايشان طي يك عمليات گشت زني در اطراف ايلام، پس ازاتمام سوخت فرود آمد و پس از چهار ساعت توقف و رسيدن سوخت، دوباره به مقصد ايلام پرواز كرد. دشمن بعثي از كانال ستون پنجم از وجود ايشان در آن منطقه اطلاع يافت و يك فروند «ميگ» را براي شكار وي فرستاده كه پس از چند دقيقه پرواز مورد شليك ميگ عراقي قرار گرفت و سقوط كرد.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 26 خرداد 1395برچسب:, :: 1:46 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهید می شوم امشب بخاطر وطنم
بگو که اشک نبارد به تکه های تنم

مرزبان آینه ! جمشید بزرگ سیستان!
 دلتنگ نباش، بی تردید تاریخ اسطوره ی رشادتت را برای کودک خردسالت به تصویر خواهد کشید و طفلت -گرچه بی سایه ی مهر پدر-اما در سایه ی نام بزرگ پدر، با افتخار قد خواهد کشید و افتخار میهن خواهد شد.
عداوت کفر را با این سرزمین پایانی نیست اما ما همواره بازو به بازو به حمایت و دفاع از دیارمان قامت افراشته ایم و با آنچه که در دست داریم و در توان ،پایه های این قساوت و دشمنی و حق ستیزی را ویران می کنیم. ما لبیک گوی فریاد” قالوا بلی” شهادتیم.
چرا که هر سیستانی ، یک رستم است ، یک سرباز است و یک جمشید دانایی فر!
سیستانی ها مثل بعضی از افراد که از امنیت ، آرامش ، آسایش ، امکانات ، آب ، خاک ، نان ونمک ایران استفاده میکنند و نمکدان میشکنند و به مام میهن خیانت میکنند نیستند!!سیستانیها اگرچه در فشار اقتصادی هستند و مشکلات معیشتی دارند ولی همیشه ولایتمدار ، وطن دوست و عاشق کشور سرافراز و با تمدن ایران بزرگ بوده و هستند

ارسال شده در تاریخ : جمعه 28 فروردين 1394برچسب:, :: 4:59 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

علت قيام 19 بهمن 1330 اين بود که بيش از يک سده خاندان علم و عوامل آن برسيستان حکومت مي کردند و با اقدامات ضد بشري و اعمال سياستهاي استعماري خود آنجا را به نيستي کشاندند به طوري که امير حسين خزيمه علم فرزند حسام الدوله و داماد شوکت الملک که وکيل دوره شانزدهم مجلس شوراي ملي بود در سال 1330 شمسی خود را براي دوره هفدهم مجلس نيز کانديد کرد.

اما مردم سيستان آيت الله شريفي را که در نزد مردم از احترام خاصي برخوردار بود براي نمايندگي کانديد کردند فرماندار ، بازرس قضايي و شوراي شهر اعتراض مردم رادر خصوص تشکيل شوراي شهرستان و مشورت در مسايل انتخابات وارد نمي دانند ونه تنها رعايت بي طرفي ننموده بلکه تصميم مي گيرند انتخابات را به سود امير حسين خان خزيمه به پايان برسانند مردم که از مسئولان حکومتي نااميد مي شوند تلگراف 15000کلمه اي به مرکز ارسال مي نمايند وزارت کشور به درخواست مردم ترتيب اثر نمي دهد . سرانجام مردم سيستان صبر و شکيبايي خود را از دست مي دهند و قيام مي کنند .صبح روز 19 بهمن 1330 بيش از 10000 نفر در خيابان ها اجتماع مي کنند در اين هنگام درگيريهاي سختي به وجود مي آيد . سروان ادبايي از فرماندار اجازه تيراندازي به مردم را گرفته و ابتدا به سينه کدخداي کرباسک تير مي اندازد و او را مي کشد سپس به مردم تيراندازي و در اين درگيريهاي خونين دوازده نفر کشته و بيش از سي نفر زخمي مي شوند.اما نکته قابل توجه اقدام شجاعانه سرباز قهرمان و مظلوم گلزار مرادقلي  است که باعث شهادت وي درون پادگان و قبل از اعزام نيروها به داخل شهر مي شود .

شهيد قهرمان گلزار مرادقلي در سن بيست سالگي به خدمت سربازي ارتش در مي آيد با اوجگيري اعتراضات مردم در 19 بهمن سال 1330 فرمانده پادگان ارتش در زابل بنام سرهنگ مکري به نيروهايش آماده باش داده و طي سخنراني به آنها اعلام مي کند شما به مآموريت داخل شهر مي رويد ،به هيچ کس رحم نکرده به طرف آشوبگران تيراندازي نمائيد .اينجاست که شهيد از خود غيرت ، مردانگي و شجاعت نشان مي دهد از داخل گروهان بلند شده و به نشانه اعتراض با صداي بلند و رسا مي گويد سرهنگ مکري من به تو اجازه نمي دهم مردم ما را قتل عام کني اسلحه اش را مسلح نموده و به طرف فرمانده پادگان تير اندازي مي کند که به وي اصابت ننموده در نتيجه اطرافيان سرهنگ مکري به طرف گلزار تيراندازي و منجر به شهادت اين سرباز دلاور و رشيد مي شوند يادش گرامي و راهش پر رهرو باد


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 15 بهمن 1393برچسب:, :: 8:30 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهيد رضا زرگران-کهنسال ترین شهید سیستان لقب گرفت.
رضا زرگران در سال ۱۳۰۶ در روستاي بنجار از توابع شهرستان زابل ديده به جهان گشود و در خانواده‌اي متدين، در دامان پاک مادري وارسته پرورش يافت.
تحصيلاتش را تا پايان دوره‌ي ابتدايي نظام قديم ادامه داد و سپس به استخدام آموزش و پرورش درآمد. اما پس از مدتي از شغل معلمي استعفا داد و در امر کوره‌داري به کمک پدرش شتافت. سپس به شهرستان زابل آمد و به کار جوشکاري مشغول بود.
با شروع جنگ تحميلي به فرمان تاريخي امام خمینی لبيک گفت و با وجود داشتن پنج فرزند، در سن ۵۲ سالگي به جبهه هاي جنگ اعزام شد و جانش را در راه دفاع از کشورش فدا کرد.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 14 بهمن 1393برچسب:, :: 9:35 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهیدمحمد هاشمی به سال ۱۳۴۷ در شهرستان زابل در خانواده ای مذهبی که اهمیت فراوان به ادای فریضه نماز اول می دادند به دنیا آمد. قبل از ورود به مقطع راهنمایی، قرآن و احکام را نزد معلمی در خانه فرا گرفت.
قبل از پیروزی انقلاب با افراد و جوانانی که دارای اندیشه های انقلابی بودند آشنا شد و شب ها مخفیانه علیه رژیم طاغوت تشکیل جلسه داد. پس از پیروزی انقلاب با سپاه همکاری فعال داشت و در شاخه ی فرهنگی و تبلیغاتی بطور مستمر کار می کرد.
با وجود سن کمی که داشت با رضایت پدر و مادرش وارد بسیج گردید و به اهواز منتقل شد آنگاه بعنوان بی سیم چی به خط مقدم اعزام گردید. 
سرانجام وی در تاریخ ۱۰/۱۲/۶۱ در عملیات بیت المقدس در سن ۱۴ سالگی به شهادت رسید.وی جوانترین شهید سیستان است.
شب عمليات آزادسازي خرمشهر دشمن جلو ما را به جهنمي از گلوله و اتش تبديل کرده بود به طوري که هيچ‌کس جرأت پيشروي به سوي خاکريزشان را نداشت. ناگهان شير بچه‌اي کم سن و سال با قدرتي پولادين و قامتي استوار با بي‌سيمي بر پشت، از خاکريز بلند شد و الله‌اکبر گويان با يک شيرجه مردانه خود را به قلب تيرهاي دشمن زد و دسته‌هاي گردان پشت سر وي از خاکريز عبور کردند که به آزادسازي خرمشهر منجر گرديد.

 


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 14 بهمن 1393برچسب:, :: 9:30 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهید میرحسینی از زبان ژنرال حاج قاسم سلیمانی

قاسم، بزرگ لشكر 41 ثارالله بود. كه واقعا من امروز در هر ماموريتي جاي خالي او را مي بينم ... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 11 دی 1393برچسب:, :: 6:35 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهیدشاخص والگوبرای حقوقدانان بسیجی کشوردرسال1393بنابه اعلام نیروی مقاومت بسیج

شهید موسی نوری قلعه نو در سال1355در خانواده ای مذهبی وسیستانی در زاهدان متولد شد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 آبان 1393برچسب:, :: 10:51 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اسحاق رنجوری مقدم در سال 1343 ه ش در یکی از روستاهای مازندران در خانواده ای سیستانی ،زحمتکش و متدین به دنیا آمد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 22 آبان 1393برچسب:, :: 12:16 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

حاج قاسم سلیمانی وجانشین سیستانی اش"شهیدحاج قاسم میرحسینی

حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس درباره قائم مقامش می گوید  ((قاسم، بزرگ لشكر 41 ثارالله بود. كه واقعا من امروز در هر ماموريتي جاي خالي او را مي بينم . شهيد ميرحسيني در بعد خودش در تمام صحنه جنگ تك بود. در مورد شهيد ميرحسيني هرچه بگويم احساس مي كنم اصلا نمي توانم حق شهيد او را ادا كنم . خيلي روح بزرگي داشت . يك مالك اشتر به تمام معنا بود.من نمي دانم مالك هم توي صحنه سخت محاصره جنگ مثل شهيد ميرحسيني بوده يا نبوده.)) 


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 19 آبان 1393برچسب:, :: 9:50 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اگر تعداد شهدا نسبت به هر محله یا روستا یا شهر محاسبه گردد. می بینیم که زابل (مجموعه سیستانیها) بیشترین درصد شهدا را در کل کشور دارند. شما اگه به دور و بر همسایه هاتون (دیوار به دیوار) نگاه کنید،حتما یک شهید خواهید دید.کمتر خانواده یا فامیلی در زابل است که شهید نداده باشند.همه روستاها حداقل یک شهید دارند. در هر عملیات نیروی انتظامی در استان و یا حملات وهابیون، حتماً شهدایی از سیستان خواهند بود. البته این حس وطن پرستی و فدا کردن جان در راه حفظ وطن امنیت و قدرت حکومت از صفات خاص ما سیستانیها است. از رستم و داستانهایش که بگذریم در قرون معاصر سیستان نقش زیادی در دفاع از کشور داشته است .

تعدادشهدای سیستانی درزابل وزاهدان 3000نفر

تعدادشهدای سیستانی استان گلستان:800نفر

تعدادشهدای سیستانی درسایرنقاط(بلوچستان،مشهدو...):200نفر

کل شهدای سیستانی ثبت شده:4000نفر


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 6 مهر 1393برچسب:, :: 8:30 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

شهید عیسی خدری سال 1341در روستای «محمد شاه کرم» در 10 کیلومتری مرز افغانستان و از توابع شهرستان زهک منطقه سیستان به دنیا می‌آید و پدرش نام وی را با استخاره به قرآن عیسی می‌گذارد. وی کودکی بااستعداد و درس خوان بود و در رشته ورزشی والیبال در سطح استان مقام‌هایی را نیز کسب کرد. شهید عیسی خدری، قاری قرآن و مداح مجالس روضه و ولادت ائمه اطهار بود.
وی دانشجوی مهندسی کشاورزی بود که در زمان دفاع مقدس درس را رها کرده و به عضویت سپاه پاسداران در می‌آید. شهید خدری در 7 مرداد 64 ازدواج می‌کند و به دلیل استعداد بالایی که از خود نشان می‌دهد مورد توجه مسئولین سپاه قرار گرفته و در سمت‌های مختلفی از جمله جانشین بسیج استان سیستان و بلوچستان و جانشین گردان 405 لشکر 41 ثارالله مشغول به فعالیت می‌شود. این شهید والامقام سرانجام در 16 اسفند 65 به شهادت می‌رسد و بدن مطهرش در گلزار شهدای روستای زادگاهش «محمد شاهکرم» به خاک سپرده می‌شود.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 20 تير 1393برچسب:, :: 6:23 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

 

در هفتم مرداد ماه سال 1340 در روستای «محمد آباد هراتی»در شهرستان« زابل»و در خانه ای روستایی، کودکی دیده به جهان گشود که نام« حسن» بر او نهاده شد. .. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 1 خرداد 1393برچسب:, :: 2:6 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

فرمانده گردان 405باقرالعلوم(ع)لشگر41ثارالله(سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) شهید «عبا سعلی خمری» در سال 1342 در یکی از روستاهای شهرستان «زابل» دیده به جهان گشود ... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, :: 7:22 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهید محمود دولتی مقدم فرمانده گردان408 امام حسین(ع)لشکر41ثارالله (سپاه پاسداران)،بچه محروم محله شیب خندق زابل بود... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 2 آذر 1392برچسب:, :: 6:44 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهیدعباس دهباشی سال 55 از زابل به قم مهاجرت و تحصیل علوم دینی را شروع کرد و تا پیروزی انقلاب اسلامی، پل ارتباطی بین این شهر مقدس و زادگاهش بود. او سال 57 هم به دلیل فعالیت‌های اسلامی و انقلابی‌اش، دو ماه را در زندان سپری کرد و بعد از پیروزی نهضت، در دفاع از آرمان‌های امام و مردم همیشه ثابت قدم و فعال بود.شهیدعباس دهباشی روحانی و از شاگردان مرحوم آیت الله مشکینی در قم بود که از ابتدای جنگ تا زمان شهادت بیشتر اوقاتش را در جبهه‌ها گذراند.  وی ازمسئولان اطلاعات و عملیات لشکر 41 ثارالله به فرماندهی سردار حاج قاسم سلیمانی بود.عکس فوق،عباس را در حال انتقال یکی از مجروحان عملیات رمضان به پشت خط نبرد نشان داده است. این عکس توسط عکاس سعید صادقی در 23 تیر 1361 گرفته شده است.عباس دهباشی بالاخره درفروردین62درعملیات والفجرمقدماتی به آرزویش رسید و در منطقه شرهانی مورد اصابت دشمن بعثی قرار گرفت و به دیدار معبود شتافت و پیکرش در روستای سدکی زابل در منطقه سیستان به خاک سپرده شد


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 10 مهر 1392برچسب:, :: 8:49 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

ساعت 6:30صبح 25بهمن سال 1385 بود و مسلم داشت آماده می شدکه بره سره کارش،خونش تو بلوار ثارالله زاهدان بود،ناگهان صدای انفجار مهیبی رو شنید و دوید توی خیابون. متوجه شد که عملیات تروریستی بوده و وهابی های سلفی، اتوبوسی که کارمندای سپاه رو می برده سر کار منفجر کردند. مسلم متوجه شد که دوتا تروریست باترس دارن سوار بر موتوراز محل متواری میشن،بلافاصله میفهمه که کسی که بمب رو منفجر کرده همین افراد بودن که با استفاده از ریموت این کارو کردن.مسلم می دوه دنبالشون و یکی رومی گیره،اما اون یکی حیوون که مسلح بوده به مسلم شلیک میکنه،8تا تیر میخوره به بدن مسلم.با این حال مسلم رهاش نمیکنه وباعث دستگیریش میشه و خودش به مقام عالی شهادت می رسه..

این حکایت شهید مسلم کیخا بود که به حق به شهید فهمیده ی سیستان معروف شد..

طایفه ی کیخا که مردانی بزرگ همچون شهید مطهری را روزگاری به ایران تقدیم کرده بود، مسلم عزیزش را نیزدر راه میهن تقدیم کرد.

 

 


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1392برچسب:, :: 9:31 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

رستم پهلوان، اونقدر پهلوانی های خارق العاده انجام داد که بیشتر شبیه افسانه بود!اما اگه رشادت شهیدگلدوی رااطلاع داشتید،می فهمیدید که نه تنها رستم افسانه نبود که به قول تیمور لنگ،زابلی ها همه رستمند.. یه سوال:اگه ببینید یه بمب در حال انفجاره و شما یا باید فرار کنید و جون خودتونو نجات بدیدیا بمبووردارید ودور کنید تا حداقل 150نفر نجات پیدا کنند اما خودتون جونیتونو از دست بدید،کدومو انتخاب می کنید؟عوامل بمب‌گذاری انتحاری در مسجد جامع زاهدان درچندسال قبل، با مشاهده وضعیت حفاظت مسجد تصمیم می‌گیرند که باپوشش زنانه از قسمت زنان به داخل مسجد ورود پیدا کنند.مسئولین وقتی می‌بینند که فردی اصرار دارد بدون بازرسی وارد مسجد شود این موضوع را به شهید «محمد گلدوی» نیروی بسیجی مستقر در آن مکان در میان می‌گذارند. شهید گلدوی به سرعت عامل انفجاری را بغل می‌کند و مانع ورود این تروریست به محوطه مسجد می‌شود.عامل تروریست با مشاهده این وضع مجبور می‌شود ضامن انفجاری را بکشد که متاسفانه شهید محمد گلدوی و چهار تن دیگر از نیروهای بسیجی مستقر در محوطه گیت، به شهادت می‌رسند.رشادت شهید گلدوی، حداقل از کشته شدن 150 نفر از مردم جلوگیری کرد.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 9 مرداد 1392برچسب:, :: 9:42 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سردار شهید «حسین عالی» در محرم 1346 در روستای «جهانگیر»در شهرستان« زابل»و در خانه ای عجین با عشق حسین(ع) متولد شد. هنوز کودکی رویاها ی کودکانه را پشت سر نگذارده بود که پدر آگاهش مبارزه با طاغوت را به او آموخت... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 6 مرداد 1392برچسب:, :: 10:49 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

حبیب لک زائی

 (۱۳۴۲-۱۳۹۱) از فرماندهان ارشدسپاه در جنوب شرق ایران و جانشین سپاه سلمان بود. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 29 تير 1392برچسب:, :: 11:42 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

سرلشکر شهیدحاج قاسم میر حسینی جانشین لشکر 41 ثارالله که فرمانده آن سرلشکر قاسم سلیمانی یکی ازفرماندهان مطرح کنونی سپاه بود، درخرداد ماه 1342درسیستان به دنیاآمد ،پدرش کشاورز بود. قاسم میر حسینی کوچکترین فرزند خانواده هشت نفری بود.

تحصیلات ابتدایی وراهنمایی رادر جزینک به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به هنرستان کشاورزی زابل رفت. درسال 1360 با اتمام تحصیلات به عضویت سپاه درآمد و باتوجه به لیاقتها و شایستگی هایش در سن هیجده سالگی برای گذراندن دوره فرماندهی به تهران اعزام شد

.

در عملیات آزاد سازی خرمشهر شرکت کرد و پس از آموزش تکمیلی به فرماندهی گردان شهید مطهری لشکر 41 ثارا... برگزیده شد. این جوان رعنا قامت سیستانی لیاقت خود رادر جنگ به اثبات رساندوآوازه اش درتمامی جبهه هاپیچید و به سرعت تا جانشینی فرماندهی لشکر 41ثارا... پیش رفت.

سال 1363 به پاس شجاعت مثال زدنی و تدبیر و تحلیل های آگاهانه اش از جنگ،مسئولیت طرح و عملیات لشکر به او واگذار شد .در عملیات بدر مفهوم اطاعت پذیری از اولیای جنگ را به رزمنده ها آموخت و با مقاومت جانانه دربرابر دشمن ،براثر اصابت تیر مستقیم از ناحیه پا به سختی مجروح گردید اماماندن در بستر بیماری را برنتافت ،به پشت جبهه آمد و در شهر ها به تبلیغ مبدانی دفاع مقدس و رسالت خون شهدا پرداخت .سال1364 میهمان خانه خدا شد وبا حجرالاسود مصافحه کرد .در بازگشت بیش از چند روز فضای خانه را تاب نیاورد و بی قرارانه به جبهه رفت .اما هنوز دلتنگی اش را بر بلندای خاکریزهای خونرنگ باز نگفته بود که در جلسه ای زیور گرفته از حضور فرماندهان عالی سپاه و لشگرثارالله به عنوان قائم مقام فرماندهی این لشگر همیشه پیروز وکلیدی معرفی شد .در عملیات والفجر هشت چنان نیروهای لشگر را هدایت کرد که توفانی از خون و خاطره برانگیخت و به یاری همه عاشقان شهادت ،شهرفاو آزاد گردید. میر قاسم در آن عملیات به آفتاب حیثیت بخشید و به لاله های سرخ شهیدان میهن آبرو داد .هنوز رزمندگان توان رزمی و طنین فریاد های شجاعانه او را در حاشیه خور عبدالله و کارخانه نمک به یاد دارند .درکربلای یک گرمای آفتاب را با جوشش خون صدها رزمنده دلاور در آمیخت و آنگونه با دشمن در آمیخت که رزمنده ها حجم گسترده آتش را پشت سر نهادند وخود را به ارتفاعات قلاویزان رساندند .در کربلای 4 که سرمای دی ماه استخوان می ترکاند ،سینه اروند را شکافت و درحالی که اروند خروشان از خون زیبا ترین لا له های دشت میهن ،ارغوانی شده بود موانع متعدد ایزایی را پشت سر نهاد در دالانی از خون وگلوله قدم گذاشت و خط دشمن را در هم شکست تا به خاک خونرنگ شلمچه در کربلای 5 قدم نهد و خون جوشانش را چون چلچراغی همیشه فروزان ،فرا راه فردائیان ایران بزرگ کرد.وی سرانجام درعملیات کربلای پنج به شهادت رسید وزابلستان فرزند برومندش را ازدست داد 


ارسال شده در تاریخ : جمعه 1 ارديبهشت 1391برچسب:, :: 9:37 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

 به سال «1335» در نخست روز از ماه شهریور پسری زاده شد. نامش را «امیر» نهادند...

 

 

  ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 5 فروردين 1391برچسب:, :: 8:13 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content