معرفی کتاب
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

معرفی کتاب
عنوان:سدهای باستانی سیستان
مولف: دکتر حسن احمدی
موضوع:
توصیف فیزیکی رودخانه هیرمند از سرچشمه آن در خاک افغانستان
تا دریاچه هامون در ایران.
بررسی هیرمند در دوران ماقبل تاریخ ودر دوران هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان و دوران معاصر.
بررسی دلتاها و مجاری دایر و متروک هیرمند
بررسی انشعابات هیرمند مثل
 سنارود
رامرود
کانال ملک بهرام خان
رود شیردل
رود پریان
رودمشترک
رودعلمدار
رودنهوراب
شیله
و...
بررسی سدهای ساخته شده برروی هیرمند از دوران ماقبل تاریخ تاکنون
مثل سد های :
سدکوشک یا سد جمشید
سد انوشیروان یا سد چشمکا
سدیکاب یا سد یک آو
سد رستم
سدکمالخان یا سد ترقو
سدهاونک
سدبولبلکا یا سد بلواخان
سد کزک
سد رودبار
سد بابا خان
سدهای لخشک و پریان
با مطالعه این کتاب دلایل خشک سالی در سیستان را به نحو احسن
خواهید دانست و اطلاعات بسیار باارزشی در مورد مراکز سکونت انسان در حاشیه هیرمند از دوران ماقبل تاریخ تاکنون را معرفی میکند و شهرها آبادی هایی که بر اثر تغییر مسیر رود هیرمند از بین رفته آند را به تصویر میکشد مثل قلعه رستم و حوض دار  کندر  و سایر قلعه های موجود  در محدوده  تاسوکی
با تقدیم احترام جواد رخشانی


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 23 تير 1395برچسب:, :: 10:22 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

 

دل مويه ها؛شرح اماكن ومساكن نيزارهاي هامون سيستان 

خواندن این کتاب را به تمامی سیستانیان بخصوص نسل امروز و همه کسانی که اندیشه سیستان را در فکر و ذهن دارند توصیه مینمایم.  دل مویه ها (شرح اماکن و مساکن نیزار هامون سیستان)

پدیدآورنده: ابراهیم محمودی
ناشر: امینان - 01 مرداد، 1390
قیمت پشت جلد: 80000 ریال
تعداد صفحه: 368
شابک: 978-600-92151-4-0
قطع کتاب: رقعی
وزن: 800 گرم
کتاب دل مویه ها درمحتوای خود به معرفي و شرح جغرافيايي و تاريخي اماكن و مساكن نيزارهاي هامون در سيستان شامل: «خاريكه»؛ «برنگ»؛ «کنگ قروتخوار یا درد دل»؛ «بش دلبر»؛ «لورگ باغ» و «كوه خواجه»و«سرکال»و «سوزکم»....و پرداخته است.  و همچنین به معرفی بزرگان طوایف مسکون شده در آن مناطق از سیستان از جمله :بزرگان طوایف ، محمودی ،قروتخوار ،سنچولی،شاهرودی و ....بطور مختصر و به روابط اجتماعی وفرهنگی وفرهنگ آن مناطق درآن سال ها پرداخته است.در بخشی مجزابه علل وقوع بلاياي طبيعي در اين استان در صد سال اخير پرداخته  است. در پايان نيز اشعاري از نگارنده در قالب هاي شعري غزل و رباعي در وصف استان سيستان گنجانده شده است

ارسال شده در تاریخ : شنبه 13 تير 1394برچسب:, :: 12:48 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

نوشته ملک شاه حسین بن ملک غیاث الدین محمدبن ملک محمد سیستانی از منابع یگانه رخدادهای تاریخی سیستان ونیمه شرقی فلات ایران روزگار حاکمیت صفویان بویزه شاه عباس اول(989-1038)است.

 اصل این کتاب درسال 1272 توسط کنت دوگوبینو ازایران خارج می شود وهم اینک با شماره(2779.Or)درموزه لندن نگهداری می شود.دکتر منوچهر سنوده از اساتید مسلم تاریخ ایران این اثر ارجمند رااز روی نسخه عکسی تصحیح نموده است.استاد گران مایه وبزرگ تاریخ ایران دکتر منوچهر ستوده درمقدمه خویش برکتاب احیاالملوک سیستان را اینگونه معرفی می نماید: سرزمینی که تاریخ ان دراین کتاب به نظر خوانندگان می رسد ،سرزمینی است که هزاران سال مهد ابادانی ونعمت وتوانایی وقدرت بوده است.اینجا یازدهمین جائی است که اهورامزدا ،آن را به بهترین وضعی بیافرید وپادشاه آنجا را از فر ایزدی برخوردار کرد.زرتشت-پیامبر ایران-دراینجا به گشتاسب پسر لهراسب پناه برد ودین بهی او ازاینجا سراسر ایران زمین را فرا گرفت.رودهیرمند زندگی بخش،با شکوه تمام دراین خاک جریان دارد وهامون مقدس دراینجا واز کوهی که سراز این دریا براورده است،موعود نجات دهنده ایرانیان روزی برپا خواهد خواست.این خاک زادگاه ومحل پرورش رستم دستان است وشاهد جنگهائی چون جنگ اذربانو وآذرگشسب-دختران رستم-با بهمن بوده است...اینجا مهد داستانهای ملی ایران ومیدان جنگهای پهلوانان ورادمردان ایرانی است.کدام ایرانی است که شاهنامه را بخواندوبه دلیران وازاد مردان این سرزمین ننازد..

ریشه معتقدات دینی پدران ما وشاخ وبرگ افکار واندیشه های خودماازآب هیرمند سیراب شده است.همبستگی ما با این قسمت از خاک ایران بیش از آنست که بتوان دراین مقدمه به شرح ان پرداخت.احیاالملوک درسه فصل،یک مقدمه ویک خاتمه چهره بسته است.مقدمه بیان حال اهل دانش وراویان حدیث،اهل تفسیرو زهاد وعباد سیستان است. فصل نخست دربیان بنای سیستان وبزرگان ان تاظهوراسلام وفصل دوم از برامدن اسلام وظهمور دولت یعقوب لیث صفاری تا روزگار ملک قطب الدین محمد ثالث وفصل سوم به شرح رویدادها از زمان ملک قطب الدین تا سال هزارو بسیت وهفت هجری را دربرمی گیرد ودرخاتمه نیز بازدیدها و گردشهای مولف بیان گردیده است.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 10 دی 1393برچسب:, :: 8:35 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان
جلد 1
جی.پی.تیت
دکتر سید احمد موسوی
سال چاپ: بهمن 1364
شمار صفحات:262

 سیستان

جی.پی.تیت
به کوشش غلامعلی رئیس الذاکرین
سال چاپ: 1362
شمار صفحات:369
 ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 13 آذر 1393برچسب:, :: 7:2 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان نامه - جلد 1
نویسنده: ایرج افشار سیستانی
سال چاپ: 1369
شمار صفحات: 595


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 19 مرداد 1393برچسب:, :: 7:1 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


10 افسانه ی سیستان " آسوکه "
به روایت : ابراهیم خمر
مقدمه : امین اله سرابندی
تعداد صفحه: 72
قیمت : 20000 ریال
نشر: تفتان - مهر، 1390
" کتاب حاضر، حاوی متن بازنویسی شدة دَه افسانة عامیانه از افسانه های مردم سیستان است. این افسانه ها نشات گرفته از دوران پهلوی است که قهرمان های آن روی سه شخصیت «بزلنگی»، «کوسه» و «گرگک» متمرکز هستند. بزلنگی، موجودی قوی شبیه دیو است که به مانند انسان روی دو پا راه می رفته و چون نمی توانسته به صورت قائم بایستد یک پایش را می کشیده، این موجود در افسانه های سیستانی نقش عمده ای در جنگ با مردم دارد. کوسه، انسان بسیار زرنگ و حیله گری است و نقش مهمی در راهنمایی مردم دارد و گرگک، انسان نیزنگ بازی است که مسائلِ بسیار مشکل را حل می کند. «خروسک»؛ «دیو» و... از دیگر موجوداتی هستند که در افسانه های سیستانی نقش های گوناگونی دارند که در برخی از افسانه های مندرج در کتاب نیز به آنها اشاره شده است. "


ارسال شده در تاریخ : جمعه 20 تير 1393برچسب:, :: 6:8 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

کاکُلَک
سروده :غلامعلی رئیس الذاکرین دهبانی
نوبت چاپ:اول 1387
ناشر:سنبله
شرح:اشعاری به گویش سیستانی همراه با معانی اصطلاحات ولغات سیستانی


ارسال شده در تاریخ : جمعه 9 خرداد 1393برچسب:, :: 9:1 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

به کوشش : مونا رخشانی
تعداد صفحه: 16
نشر: افروز - 1390
قیمت : 13000 ریال
این کتاب، مشتمل بر دستور تهیه و پخت پنج نوع غذای محلی سیستانی است. عناوین خوراکهای یاد شده عبارت اند از: «لندو» ،« نان برك »، « كلوچه خرمايي »،« كشك زرد» و« تجگي يا جوانه گندم ». در دستور تهیة هر غذا، علاوه بر نام بردن مواد لازم و شرح طرز تهیه، تصویرهای رنگی متعددی نیز، برای درک بهتر مخاطب درج شده است.


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 11 ارديبهشت 1393برچسب:, :: 1:1 قبل از ظهر :: توسط : ARASTOO

كتاب سیستان در تاریخ ادبیات فارسی با شمارگان یك هزار نسخه به بهای 75 هزار ریال عرضه شده است .
مولف كتاب ،استادبهاری،منطقه سیستان را از قبل اسلام تا قرن نهم هجری معرفی كرده است.
این كتاب با 244 صفحه در سه فصل شامل سیستان در تاریخ نامه ها، نقش سیستان در حماسه ی ملی ایران و تصویر سیستان در شعر و ادب فارسی به رشته تحریر درآمده است .مرکز پخش کتاب :زاهدان : خیابان دانشگاه 25 - فروشگاه کتاب گنجینه


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 6 آذر 1392برچسب:, :: 8:30 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

تاریخ سیستان- از نویسنده یا نویسندگانی ناشناس – عنوان یكی از كهن‌ترین و مهمترین آثار در تاریخ سرزمینی است كه نه فقط در روایات نیمه تاریخی- نیمه افسانه‌ای بلكه در تاریخ پر‌فراز و نشیب ایران پس از اسلام در عرصة استقلال طلبی و مقابله با دستگاه خلافت نقشی بزرگ و اهمیتی خاص دارد.
عنوان تاریخ سیستان را شادروان بهار به تبع عنوان نخست این اثر در پاورقی روزنامه ایران در سالهای 1299 تا 1302 ق اختیار كرده و در خود اثر عنوانی برای آن ذكر نشده است.
تاریخ سیستان از جهات ادبی و تاریخی حایز اهمیت بسیار است و شادروان بهار در مقدمة ممتع و عالمانة خویش به بخش مهمی از آنها اشاره كرده است. این اثر از لحاظ تاریخ‌نگاری نیز محل بحث و بررسی بسیار تواند بود. چه یكی از كهن‌ترین و مهمترین آثاری به شمار می‌رود كه می‌توان به عنوان نمونه‌های قابل توجه در شیوه‌ها و روشها و انواع تاریخ‌نگاری اسلامی- ایرانی از آن‌ها یاد كرد و من در كتاب تاریخ‌نگاری خود به تفصیل در آن مباحث سخن رانده و نوعی طبقه‌بندی از آنها به دست داده‌ام.
از لحاظ روش تاریخ‌نگاری، تاریخ سیستان در زمرة آثاری به شمار می‌رود كه از نوعی روش تركیبی پیروی كرده‌اند. یعنی اثری است حد فاصل میان روش روایی و روش تحلیلی. از نظر شیوة تدوین و تنظیم تاریخی در شمار آثاری است كه به طور كلی به شیوة سالشمارانه تدوین شده گرچه در مواضعی بنا به ضرورت و برای تكمیل گزارش یك حادثه، اندكی به عقب یا جلو رفته است و می‌دانیم كه این روش در تواریخ معتبری چون الكامل ابن اثیر و تجارب الامم ابوعلی مسكویه نیز رایج بوده است. سرانجام در انواع تاریخ‌نگاری، تاریخ‌سیستان در زمرة تواریخ محلی و یكی از مهمترین نمونه‌های آن به شمار می‌رود. چه غالب بلكه همة خصوصیاتی را كه برای این نوع تاریخ‌نگاری می‌توان به دست داد در این اثر دیده می‌شود. آنگاه این اثر، به ویژه در مباحث مربوط به تاریخ‌نگاری ایرانی هم بدان سبب كه لااقل بخش اول آن از نخستین آثار در نوع خود و در ردیف تاریخ بلعمی و بیهقی و گردیزی به شمار می‌رود و در شكوفایی و تكمیل سنت تاریخ‌نگاری ایرانی لابد نقش داشته، قابل توجه بسیار است. شادروان بهار به طور غیر مستقیم و تا حدی به این نكتة اخیر توجه داشته و در مواضعی از مقدمة خویش با دقت تمام و به مدد همت و علم و اطلاع كافی از منابع تاریخ ایران این اثر را با آثار جغرافیایی و تاریخی معتبر مقایسه كرده و منابع آنرا نشان داده و از تأثیرش بر آثار متأخرتر سخن رانده است. وی پس از بحثی دربارة ارزش تاریخی و ادبی كتاب به بررسی این نظر بعضی محققان كه گفته اند تاریخ سیستان اصلا عربی بوده و بعد‌ها كسی آنرا فارسی گردانیده پرداخته و با بیطرفی تحسین برانگیزی اظهار داشته كه تشخیص درستی یا نادرستی این نظر آسان نیست ولی بعضی قراین حاكی از آن است كه تاریخ سیستان اصلا فارسی بوده است


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 25 شهريور 1392برچسب:, :: 8:43 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

کتاب خنج؛ فرهنگ گویشی سیستان تالیف جواد شهنازی

جلد ﻧﺨﺴﺖ این مجموعه ﺷﺎﻣﻞ ﻭﺍﮊﻩ ﻫﺎ ﻭ ﺗﺮﮐﯿﺒﻬﺎی سیستانی ﺍﺳﺖ، که شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این کتاب به نشانی های زیر سر بزنید؛ و یا اینکه از طریق شماره تماس های هر کدام از کتاب فروشی های زیر تماس بگیرید.
تهران – کتابفروشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی. زیر پل خیابان کریمخان زند، بعد از خیابان ایرانشهر.
شماره تماس۸۸۳۱۷۱۹۲

مشهد – انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، فروشگاه شماره ۱- میدان شریعتی (فلکه تقی آباد).
شماره تماس ۰۵۱۱۸۴۱۸۰۷۰

مشهد – انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، فروشگاه شماره ۲ – میدان آزادی (فلکه پارک).
شماره تماس ۰۵۱۱۸۸۲۵۹۸۹

زاهدان – کتابشهر ایران، خیابان آزادی، جنب کتابخانه آیت الله کفعمی.
شماره تماس ۰۵۴۱۳۲۳۰۱۸۶

زابل – کتابفروشی جواد (جلال شیبانی)، میدان انقلاب.
شماره تماس ۰۵۴۲۲۲۳۱۶۸۷

شایان ذکر است که ﺍﯾﻦ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺑﻪ ﺍﺣﺘﻤﺎﻝ ﺑﺴﯿﺎﺭ، ﺷﺶ ﺟﻠﺪ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺳﻪ ﺟﻠﺪ ﺍﻭﻝ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻭﺍﮊﻩ ﻫﺎ ﻭ ﺗﺮﮐﯿﺒﻬﺎﺳﺖ، ﺟﻠﺪ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺑﺨﺶ ﻧﺎﻣﻬﺎﺳﺖ ﻭ ﺟﻠﺪ ﭘﻨﺠﻢ ﻭ ﺷﺸﻢ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺑﺨﺶ ﺍﺻﻄﻼ‌ﺣﺎﺕ ﻭ ﺿﺮﺏ ﺍﻟﻤﺜﻠﻬﺎ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 11 شهريور 1392برچسب:, :: 11:16 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

حاج قاسم میرحسینی متولد مرداد 1342 در روستای صفدربیک سیستان است . تحصیلات راهنمایی و ابتدایی خود را در روستای جزینک و هنرستان خود را در زابل سپری می کند .

دردوران انقلاب هم با شرکت در تظاهرات و پخش اعلامیه سهمی در انقلاب ایفا می کند. درسال 1360به عضویت رسمی سپاه درمی آیدو همزمان با عملیات بیت المقدس به جبهه می رود و به عنوان معاون گردان برای آزادی خرمشهر تلاش می کند .

دلاور مرد سیستان / نویسنده : سارا عرفانی /تعداد صفحات: 88 قیمت: 1000 تومان /انتشارات سوره ی مهر

در عملیات رمضان به عنوان فرمانده گردان اعزام می شود .در عملیات والفجر 3 و والفجر 4 شرکت می کند و مجروح می شود . وی همچنین در عملیاتهای لشکر 41 ثارالله و والفجر 8 نیز شرکت می کند و سرانجام در عملیات کربلای 5 در بیست و سه سالگی به شهادت می رسد .این کتاب به پاره ای از داستان زندگی سردارسرلشکر شهید میرحسینی می پردازد .
گزیده متن :
- اره خوب مرد . خوب مردن نصیب هر کسی می شود . همه ما در زندگی سه راه جلوی رو داریم : یا پاک زندگی کنیم مثل این بسیجی ها ، مثل همان امدادگری که دیدیم . یا پلید باشیم ، مثل خیلی ها که توی این دنیا هستند .یا زندگی مان پوچ و عبث باشد . اما پاک مردن کار هر کسی نیست ، حلاج می خواهد


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 28 مرداد 1392برچسب:, :: 9:58 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان ویترین تاریخ ایران

نویسنده: محمدحسین آذرگان
سال چاپ: 1384
شمار صفحات: 250

تیراژ:2000جلد

قطع:وزیری

قیمت:2000تومان

طرح جلد:مهدی آذرگان

تایپ وصفحه آرایی:محمدآذرگان

ناشر:عشق دانش-گرگان


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 27 آذر 1391برچسب:, :: 2:52 بعد از ظهر :: توسط : SOHRAB

کتاب:فرش سیستان
پژوهش و نگارش : خدارحم بزی غلامعلی خمر محمود رضا میر لطفی حمید حیدری مکرر
ویراستار : حیدر علی دهمرده
چاپ : ایران چاپ
تیراژ:7 هزار نسخه
سال انتشار : 1382
ناشر : دانشگاه زابل


ارسال شده در تاریخ : جمعه 12 آبان 1391برچسب:, :: 6:49 قبل از ظهر :: توسط : ARASTOO

اف خان ئه غوب نام مجموعه شعری است در قالب شعر نیمایی و به گویش سیستانی اثر استاد غلامعلی رئیس الذاکرین دهبانی


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 24 شهريور 1391برچسب:, :: 6:1 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

پنج ارغن معروفترین اثرغلامعلی رئیس الذاکرین است.

پنج ارغن، افسانه‌های منظوم سیستانی

کتاب شعری است که به گویش سیستانی سروده شده‌است. این کتاب سهم بسزائی در پیشبرد ادبیات سیستان داشته‌و تاکنون از جدی‌ترین تالیفات موجود ادبی به گویش سیستانی می‌باشد. سبک ادبی این کتاب فابل بوده و از زبان حیوانات سروده می‌شود.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 27 مرداد 1391برچسب:, :: 5:44 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content