فرخی
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

سیستان خانه مردان جهان است و بدوست
 شرف خانه ی مردان جهان تا محشر


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 5 بهمن 1393برچسب:, :: 9:59 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

ومحنت سیستان ازآنروز آغاز شد که برمنبر خلیفه به نام …بیگانگان خطبه خواندند…..

کتاب تاریخ سیستان (تصحیح ملک الشعرای بهار)


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 28 دی 1393برچسب:, :: 7:50 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

"سیستان از آبادانی چنان است که گویی بر کاغذی نقاشی کرده اند."

مقدسی وقتی می خواهد شایستگی های کازرون را بیان کند آن را سیستان ناشناخته می نامد.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 21 آذر 1393برچسب:, :: 9:46 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

از فراوانی گندم و آسیابهای بادی در سیستان سخن به میان می آورد و می گوید که این نوع آسیابها مخصوص بلاد سیستان است.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 9 آذر 1393برچسب:, :: 7:45 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

در کتاب بستان السیاحه چنین آمده : مردم سیستان همگی شیعه امامیه اند و فارسی زبان و به فقرا و غرباء مهربانند و شجاع و دلیر و در مراتب حمیت و غیرت بی نظیرند و در زمان بنی امیه هرگز سب و لعن علی (ع) نکردند. (شیروانی ، حاج زین العابدین ، دائق السیاحه)


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 27 آبان 1393برچسب:, :: 10:23 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

چنین آراسته جایی تو را هر لحظه ای گویان
                                     کجا شد رخشت ای رستم، بیا تا سیستان بینی

(قوامی رازی)


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 14 مهر 1393برچسب:, :: 6:27 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

می گویند ایران کشوری است که نژاد ما انگلیسی ها از آنجا مهاجرت کرده است ممکن است چنین باشد هرگاه این طور باشد  بایستی به ما تبریک گفت که این اندازه خود را اصلاح کرده ترقی کرده ایم یا به سیستانی ها تسلیت و تعزیت گفت که این قدرها تنزل کرده اند.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 12 آبان 1392برچسب:, :: 8:42 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

در كتاب (منم تيمور جهانگشا)سرگذشت تيمور لنگ به قلم خود وي نگارش يافته (گردآورنده :مارسل بريون فرانسوي )تيمور لنگ اظهارات جالبي در مورد مردان زابلي وسرزمين زابل ايراد مي نمايد كه خواندن آن خالي از لطف نيست .تيمور در فصل نهم كتاب خويش هنگام عزيمت به جنوب مي نويسد: ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 10 مهر 1392برچسب:, :: 8:59 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

دكتر رستم خسروياني پژوهشگر و استاد دانشگاه  درخصوص نام رستم گفت:
رستم، نام نژاده و زيبايي است كه بايد پابرجا بماند
رستم خسروياني ،فرنشين انجمن زرتشتيان تهران با اشاره به اين كه در گذشته، ايرانيان از نام رستم بيشتر از امروز بهره مي بردند و باور ويژه اي به بزرگي اين نام داشتند، گفت: «شوربختانه امروز كمتر از نام رستم بهره مي گيريم. اميدوارم بهره گيري از اين نام نژاده (: اصيل) و زيبا پابرجا بماند و در نامگذاري ها بيشتر از آن بهره گرفته شود.
وي با برشمردن ويژگيهاي بنيادي قهرماناني همچون رستم، افزود:قهرمان ملي كسي است كه نژاده، والاگوهر و از دودماني تربيت يافته باشد، در سايه ي پرورشهاي اخلاقي، به پندار و گفتار و كردارنيك رسيده باشد و در راه راستي گام بزند.
به گفته ي خسروياني، قهرمان، فردي ديندار است و نسبت به آيين هاي كشور وفادار است، او انسان ازخود گذشته و فداكاري است كه در گيرودارهاي سخت ، مردانه گام به ميدان مي گذارد و براي نجات كشور كمر همت به ميان مي بندد . رستم تن به زبوني نمي دهد و خويشتندار و بردباراست، از نيروي جسمي و نفوذ مينوي برخوردار است و از رويارو شدن با خطر نمي هراسد. رستم هرگز نيكي را از ياد نمي برد و همواره حق شناس و دادگر است.


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 18 شهريور 1392برچسب:, :: 5:12 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

در همايشگاه ماركار در تهرانپارس ،استاد شيدرنگ در گفتاري كوتاه به ريشه يابي نام سيستان پرداخت وگفت: واژه ي سيستان برگرفته از نام سكاهاست. آنها سومين گروه از آريايي هايي بودند كه در اپاختر درياي خزر در اران ، كه همين ايران است ، دو شاخه شدند . يك شاخه از اين گروه رو به سيستان نهاد و شاخه ي ديگر به اروپا رفت . مردم درسدن و لايپزيك آلمان خود را از نژاد همين شاخه ي دوم سكاها مي دانند.
در اين همايش كه در جشنگاه ماركار برگزار شد ، اردشير مهرباني به ياد رستم، فردوسي و پهلوانان و ردان ايران جشن خواني كرد. ودرادامه بانو ايرانگرد به هنگامه خواني(:نقالي) پرداخت و ابوالقاسم دهقان ابياتي از شاهنامه را خواند. شيوه او در بازگويي بيت هاي شاهنامه مورد توجه واستقبال باشندگان همايش قرار گرفت . افزون بر اين، شهلا جهانگير و مرشد حميد رضايي، هفت خوان رستم را روايت كردند و بهرنگ كوفگر به نوازندگي تار پرداخت.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 17 شهريور 1392برچسب:, :: 8:48 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

"در میان سکنه فعلی سیستان می توان خالص ترین نمونه های نژاد قدیمی آریا را پیدا کرد . اگر مطالعات دقیق و کاملی از تمام مسایل ایالت سیستان به عمل آید درسی بسیار مفید برای ما خواهد بود و امکان دارد به وسیله آن به فهم تاریخ اولیه نژاد آریایی و به موضوعات بس مهمتری پی برد."

"هنری مک ماهون"

 


ارسال شده در تاریخ : جمعه 9 فروردين 1392برچسب:, :: 8:53 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

"خوشرفتاری نیکوکاری آیین داری پرهیز گاری و هر کاری خدا پسند است برو در سیستان ببین که در سراسر سرزمین به چنین نیکو مردانی دست نیابی در سراسر زمین درستکار تر با انصاف تر خوشرفتار تر از بازاریان سجستان نیست تشت طلا بر سر نه وباکی مدار . . ."

"زکریا قزوینی"

 


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 14 اسفند 1391برچسب:, :: 7:59 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

درنگیانا-درنگا-درانژیان-مناسکاتینا-زارنگیا-زارنجی-زرنگ-زاریا-زاریس-زرن-ساکا-سکه-سکستان-سکا-سگزستان-سجستان-سیس-سیوستان-سکوث-سکوتایی-اسکوت-اسکیث-آراخز-آراشزی-آربا-ماساژت-سک سری-آرخوسیا-بلدالجنود-زابلستان-زاول-نیمروز-زابل-سیستان و... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, :: 8:36 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان سرزمین خرمی است پر از خوردنی ها وانگور و خرما وانگوزه به مقدار زیاد از آنجا به دست می آید و اهالی آنجا آنرا در خوراک های خود داخل میکنند و به مقدار  فراوان نیز از آنجا صادر میگردد مردم سیستان توانگرند و از بیابانی که میان سیستان و کرمان است.غله بسیار خیزد

اصطخری –مسالک وممالک


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 8 آبان 1391برچسب:, :: 11:14 قبل از ظهر :: توسط : ARASTOO

همدانِ امروز از همدانِ صد سال پیش و شاید از همدان قرنهای قبل خیلی سرپاتر است - نشان‏ دهنده‏ ی یک استعداد طبیعی است. البته من افتخار نمی‏کنم که این‏جا پایتخت مادها یا پایتخت تابستانی هخامنشی‏ها بوده. تواریخی هم که آقای استاندار شرح مفصلی از آنها گفتند، همه ‏اش محل بحث است؛ چیزهای مسلّمی نیست. معلوم نیست دولت ماد در آن وقت تنها دولت متمرکز ایران بوده؛ اینها بین دانشمندان و متخصصانِ این کار محل اختلاف است. در همان دوره‏ ی ماد، به گمان زیاد ما چندین حکومت مقتدر در سرتاسر ایران داشتیم  البته فرنگی‏ ها اصرار داشتند هخامنشی‏ها را بالا بیاورند و مطرح کنند و کوروش و داریوش را اولِ تاریخ بدانند؛ حتّی مادها را هم از خاطر برده‏ اند. کار مستشرقان اروپایی در این زمینه خیلی صادقانه نبوده، لیکن حفاری‏ها و شناختها و نشانه‏ های گوناگون تمدنی به ما نشان می‏دهد که در سرتاسر ایرانِ کنونی ما تمدنهای بسیار قدیمی - که بعضی شاید از تمدن مصر هم قدیمی‏ تر باشد - وجود دارد؛ تمدنهای شش هزار ساله، هفت هزار ساله؛ از جمله در همدان است، از جمله در سیستان است.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 29 مهر 1391برچسب:, :: 7:16 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

زمانی سیستان معروف جهانی بوده و حاصلخیزی آن مشهور آفاق است.سکنه بسیار داشته وشهرهای مجلل را دارا بوده  چه باید گفت به آن آثار بیشمار تاریخی که فرسنگ ها خرابه های آن امروز امتداد دارد؟ اگر سیستان در دست مردمان جدی و حسابی قرار گیرد و آبیاری درست شود آیا نخواهد توانست به ترقیات ادوار گذشته خود برسد؟


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 26 مهر 1391برچسب:, :: 7:9 قبل از ظهر :: توسط : ARASTOO

سیستانیان در غیرت و مردانگی مانند ندارند

آمیانوس مارسینوس تاریخ نویس نامدار رومی


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 13 مهر 1391برچسب:, :: 4:4 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB

سیستان مرکز مردان گردن فراز و پیشگام است

مقدسی جغرافیانویس عرب


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 28 شهريور 1391برچسب:, :: 8:44 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان بزرگتر از خراسان بود و مرزهای آن بیش بودومردم آن بیشتر...

نقل از تاریخ طبری ترجمه ابوالقاسم پاینده ج پنجم ص2015


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 20 شهريور 1391برچسب:, :: 9:4 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان ناحیتی آباد و پرنعمت و حتی مهمتر از خراسان بود ومرزهای آن به دور دست می رسید

کتاب الکامل نوشته ابن اثیر مورخ بنام عرب و اسلام ترجمه استاد باستانی پاریزی ص268


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 12 شهريور 1391برچسب:, :: 3:7 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اهمیت شهر سوخته و آثار آنرا میتوان از دو جنبه دانست نخست انکه در حدود سالهای ۳۲۰۰ تا ۲۲۰۰ قبل از میلاد پایتخت سیستان بوده و مهمتر اینکه با ۱۵۰ هکتار وسعت در سال ۲۵۰۰ قبل از میلاد بزرگترین شهر و مرکز تمدن در دنیای شرق ایران آنروز بوده است


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 9 شهريور 1391برچسب:, :: 6:44 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

پس از اینکه امیر تیمور جهانگشا به سیستان می آید به همراه گرشاسب سالار زابلستان به تفریح و تفرج در این سرزمین می پردازد. او دربارۀ دیدنیها و شنیدنیهای سیستان می گوید:

گرشاسب سالار زابلستان چون فهمیده بود که من اشعار فردوسی را می پسندم از هر فرصت استفاده می کرد و شعری از فردوسی می خواند. در زابلستان من نواده های عده ای از پهلوانان را که در اشعار فردوسی از آنها نام برده شده است؛ دیدم و با آنها صحبت کردم. وقتی من قامت بلند مردان روستایی را می دیدم و گاوهای ستبر آنها را از نظر می گذرانیدم و می شنیدم که به زبان فارسی صحبت می کنند؛ یقین حاصل می نمودم که آنجا «زادگاه رستم، است فردوسی در اشعار خود از یک رستم نام برده و من در زابلستان «هزاران رستم» دیدم.

از چیزهایی که باعث حیرت من شد این بود که فهمیدم در زابلستان می توان درسال سه محصول برداشت. زیرا هوا گرم و آب فراوان است ولی زمین آنقدر حاصلخیز است که سکنۀ زابلستان به دو محصول و در بعضی سالها به یک محصول اکتفا می نمایند و احتیاج ندارند دو محصول بردارند. امیر گرشاسب مرا سوار بر قایقی کرد و روی دریای هامون نیز گردش داد و به من گفت که در دورۀ رستم وسعت این دریا بیش از این بود که می بینی و به تدریج دریای هامون کوچک می شود و قسمت هایی از آن، که زیر آب بود؛ مبدل به خشکی می گردد شاید در هزار سال دیگر این دریا خشک شود و نواده های ما آن را نبینند.

نقل از کتاب: منم تیمور جهانگشا- ص 91 و 92.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 5 شهريور 1391برچسب:, :: 8:39 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

از بیانات آیت الله خامنه ای در دیدار با مردم سیستان در یازدهم اسفند81

علاقه دیرین این مردم دلاور و مومن به اسلام و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ،موجب  شده است که همه علاقمندان ودوستداران عزت انقلاب به مسایل مردم سیستان علاقه مند باشند سابقه تاریخی این شهر و منطقه ،سابقه بسیار دیرینی است ونشان از عمق فرهنگ و آگاهی و معرفت مردم منطقه سیستان دارد .من سیستان را از دیرباز با این خصوصیات شناخته ام :با خصوصیت غیرت اینجا و صفا وشجاعت.از قدیم تا حال زابل وزابلی را این چنین شناخته ایم

 


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 1 شهريور 1391برچسب:, :: 9:29 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شرایط آبادانی سیستان برسر بستن نهاده شده است.

بستن بندآب

بستن بند ریگ

بستن بند مفسدان ودزدان

هرگاه که این سه بند، اندر سیستان بسته باشد ،درهمه عالم هیچ شهری به خوشی ونعمت سیستان نباشد.

جی.پی.تیت.جهانگردانگلیسی


ارسال شده در تاریخ : شنبه 5 فروردين 1391برچسب:, :: 10:11 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content