تقویم سیستان-8دی
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

هشتم دیماه سالروز تولد شاه شاهان،امیر امیران اولین شهریار ایران یعقوب لیث صفاری سیستانی می باشد که در این روز همه سیستانی ها و سایر اقوام در دزفول به پاس احترام به این بزرگ مرد سیستانی در محل آرامگاه یعقوب جمع خواهیم شد و در همه شهرهای مختلف کشور بادهل و ساز و رقصهای محلی،تولدیعقوب لیث صفاری سیستانی را به سورخواهیم نشست.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 3 دی 1395برچسب:, :: 10:33 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

ظرف سفالین شهر سوخته و نقش بز متحرک بر روی آن اولین ایستگاه بازدید خانم پارک گئون هی رئیس جمهور کره در موزه ملی ایران.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 14 ارديبهشت 1395برچسب:, :: 10:58 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

دکترمحمدرضاصفایی کشتگرمتولدشهرستان زابل-برنده اسکار پزشکی دولت بریتانیا

3اختراع وابتکاردرزمینه تشخیص ودرمان سرطان پستان

معرفی توسط مجله علمی لنست.چهره برترجراحی سرطان پستان جهان

دکتر محمدرضا صفایی کشتگر، فوق تخصص جراحی سرطان پستان و عضو هیات علمی دانشگاه «یو سی ال» لندن با ابداع روش جدیدی برای تشخیص سریع سرطان ظرف چند ثانیه، معتبرین جایزه ابداعات و اختراعات پزشکی انگلستان را دریافت كرد.

جایزه Medical Futures Innovation Award كه ازآن به عنوان جایزه اسکار پزشکی در بریتانیا یاد می‌شود به پاس 10 سال تلاش و تحقیق دكتر كشتگر در زمینه تشخیص سرطان به وی اعطا شد.

طرح تحقیقاتی اصلی دكتر كشتگر كه به عنوان پروژه برتر و منتخب علمی به اعطای این جایزه به وی منجر شد مربوط به تشخیص سرطان از طریق طیف نوری تنها ظرف چند ثانیه است.

به گفته دکتر کشتگر، در این روش، از بافت غده لنفاوی زیر بغل نمونه برداری می شود. سپس طیف نور سفید به این بافت تابانده می شود و بازتاب این نور، به دستگاه مخصوصی می رسد که این تیم ابداع کرده است. سپس اطلاعات مربوط به بازتاب نور سفید، به رایانه داده می شود و از این طریق می توان پی برد که فرد مبتلا به سرطان است یا خیر، بدون آنکه در بافت، برشی ایجاد شود.

از پروژه های بزرگ دیگری که دکتر کشتگر و تیم او در دست دارند، پرتو درمانی در اتاق عمل است. به این معنا که در بیماری که نیازی به برداشته شدن تمام پستان نیست، وقتی توده سرطانی برداشته می شود، رادیوتراپی همزمان در داخل اتاق عمل در اطراف محل عمل انجام می شود.

دکتر کشتگر می‌گوید: یکی از بزرگترین مزایای این روش كه در حدود هزار و 350 بیمار استفاده شده، این است که احتمال بازگشت سرطان بسیار کمتر می شود. همچنین برخلاف جراحی های متداول امروزی، بیمارانی که در داخل اتاق عمل تحت پرتو درمانی قرار می گیرند، نیازی به بازگشت مجدد برای پرتو درمانی ندارند.

این جراح ایرانی كه امیدوار است این روش، تا یک سال دیگر در اختیار همه بیماران سرطانی در بریتانیا قرار بگیرد، خاطرنشان كرد: یكی دیگر از مزایای این روش، دقت بسیار بالای آن است به طوری كه احتمال خطای ناچیزی كه در پرتودرمانی‌های معمول وجود دارد در این روش كاملا از بین می رود؛ چرا که محل انجام پرتو درمانی، به دلیل باز بودن زخم، دقیقا مشخص است.

دکتر کشتگر می گوید که او در کنگره های علمی داخل ایران هم شرکت می کند. کارگاه های زیادی در ایران ترتیب داده و همکاری‌های نزدیکی از نظر علمی، پژوهشی و انتقال تکنولوژی با ایران دارد .

وی كه به عنوان جراح آنکولوژی در دو بیمارستان لندن فعالیت دارد و این روزها به دلیل انجام نخستین عمل جراحی به روش جدید کم تهاجمی و با عوارض کمتر در اروپا مورد توجه رسانه‌های انگلستان قرار گرفته، همچنین علاقه زیادی به انتقال تكنیك‌های جدید از جمله نمونه برداری از غده لنفاوی زیر بغل به متخصصان ایرانی دارد و می‌گوید در این زمینه ارتباط خوبی با جراحان داخل ایران دارد.

در روش جدید جراحی بیماران مبتلا به سرطان پستان كه برای اولین بار در اروپا توسط دكتر كشتگر استفاده شده، با استفاده از تنها یک سوراخ بسیار کوچک، تمامی بافت‌های سرطانی خارج می شود و بدین ترتیب نه تنها طول دوران نقاهت به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند، بلکه می توان همزمان مقدمات لازم برای بازسازی پستان را فراهم کرد.

وی درسال 2010نخستين عمل جراحي Endoscopic Reconstruction خاورميانه در مشهدراانجام داده است.


ارسال شده در تاریخ : جمعه 29 آبان 1394برچسب:, :: 10:27 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

تقدیر و تشکر ویژه از استاد وحید کیخامقدم که بحق وعاشقانه درد دل های  دیار کهن سیستان را سروده اند...

وصیت نامه رستم : ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 12 آذر 1393برچسب:, :: 6:42 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

مدال برنزرشته سپک تاکرا2014بازیهای ساحلی آسیا درکشورتایلند


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 4 آذر 1393برچسب:, :: 8:36 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اگر تعداد شهدا نسبت به هر محله یا روستا یا شهر محاسبه گردد. می بینیم که زابل (مجموعه سیستانیها) بیشترین درصد شهدا را در کل کشور دارند. شما اگه به دور و بر همسایه هاتون (دیوار به دیوار) نگاه کنید،حتما یک شهید خواهید دید.کمتر خانواده یا فامیلی در زابل است که شهید نداده باشند.همه روستاها حداقل یک شهید دارند. در هر عملیات نیروی انتظامی در استان و یا حملات وهابیون، حتماً شهدایی از سیستان خواهند بود. البته این حس وطن پرستی و فدا کردن جان در راه حفظ وطن امنیت و قدرت حکومت از صفات خاص ما سیستانیها است. از رستم و داستانهایش که بگذریم در قرون معاصر سیستان نقش زیادی در دفاع از کشور داشته است .

تعدادشهدای سیستانی درزابل وزاهدان 3000نفر

تعدادشهدای سیستانی استان گلستان:800نفر

تعدادشهدای سیستانی درسایرنقاط(بلوچستان،مشهدو...):200نفر

کل شهدای سیستانی ثبت شده:4000نفر


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 6 مهر 1393برچسب:, :: 8:30 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba


...سپس سپاه بزرگى از سجستان به سركردگى مردى از بنى عدى به يارى مهدى مى آيد ; خدا ياران و سپاه او را پيروز مى گرداند...

به نقل ازکتاب الحاوى للفتاوی2/69

نام کتاب و پدید آور :الحاوی للفتاوی / نویسنده: عبدالرحمن بن ابی بکر بن محمد, السیوطی, ۹۱۱هـ ;
زبان اصلی: عربی  منبع خبر :کشف الظنون ۱/  ۶۲۹
محل نگارش :المدینه المنوره محل عرضه كتاب :المکتبه المحمودیه سایر توضیحات :شماره نسخه: ۱۳۸۳
محل نگهدارى كتاب :المملکه العربیه السعودیه     تاریخ :۱۳۹۱-۰۱-۲۵

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 27 مرداد 1393برچسب:, :: 9:56 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اگر چه نام سيستان براى همه ايرانيان مسلمان نوعى افتخار به شمار می ‏آيد و مفاخر علمى فرهنگى، هنرى و ادبى واسطوره ای آن مايه مباهات است. امّا آنچه بزرگترين افتخار مردم سيستان به شمار می ‏آيدعبارتست از:

از مهم‏ترين اسناد تاريخي كه مي‏توان درباره مادر امام سجاد(ع) به آن استناد كرد، نامه‏ هاي منصورعباسی به محمد بن عبدالله معروف به «نفس زكيه» است كه رهبري مخالفان علوي و طالبي (اولاد ابوطالب) را در مدينه بر عهده داشت و هميشه ميان او و منصور نزاع و درگيري بود.
در يكي از اين نامه‏ ها كه منصور قصد ردّ ادعاهاي محمد مبني بر افتخار به نَسَب خود را داده چنين مي‏ نگارد: «ما وُلِدَ فيكم بعد وفاة رسول الله(ص) افضل من علي بن الحسين و هو لِاُم ولد».{الكامل في التاريخ، ج 2، ص 570}: يعني، بعد از رحلت پيامبر خدا(ص)در ميان شما شخصيتي برتر از علي بن حسين (امام سجاد(ع)) ظهور نكرده، در حالي‏كه او فرزند ام ولد (كنيز) بود.
جالب آن است كه هيچ اعتراضي - نه از سوي محمد و نه از سوي ديگران - به اين فقره شنيده نمي‏شود كه علي بن حسين(ع) فرزند كنيز نبود؛ بلكه فرزند شاهزاده‏ اي ايراني (وآنهم یزدگردسوم )بود! در حالي‏كه اگر اين داستان واقعيت داشت، حتماً محمد بن عبدالله براي پاسخ دادن، به آن استناد مي‏ كرد.

لذابه استناد کتاب انساب الاشراف(این کتاب که ۲۰ جلد و در نه هزار صفحه بوده‌است و دست کم سیزده جلد آن دردسترس است، در واقع یک فرهنگ‌نامه تاریخی می‌باشد)، أبوالحسن احمد بن یحیی بن جابر بن داوود البغدادی البلاذری، ج 3، ص 325. همسرامام حسین(ع)زنی ازاسرای سجستانی وبه نام غزاله بوده است. (رجوع کنیدبه کتاب: امام سجاد (ع) در رهبری شیعه / 24 ) و در هنگام تولد امام سجاد(ع) در همان حالت نفاس از دنيا رفته ودرقبرستان بقیع دفن شده است.{عيون اخبار الرضا(ع)، ج 2، ص 128} و نيز چنين گفته‏ اند: يكي از كنيزان حضرت علي(ع) به عنوان دايۀ به بزرگ كردن امام سجاد(ع)پرداخت. {بحار الانوار، ج 46. ص 8}

سنجان، نوشجان و شيرويه راالقاب پدر بی بی ذكر كرده ‏اند.{حول السيدة شهربانو، ص 28}

نامهایی که  درمنابع مختلف برای بی بی  عنوان شده عبارتنداز: 1. شهربانو، 2. شهربانويه، 3. شاه زنان، 4. جهان شاه، 5. شه زنان، 6. شهرناز، 7. جهان بانويه، 8. خولة، 9. برّة، 10. سلافة، 11. غزالة، 12. سلامة، 13. حرار، 14. مريم، 15. فاطمة، 16. شهربان.{بحارالانوار، ج 46، ص 8-13}

درتاییدسخن بلاذری همین نکته کافیست که:

 وی ازنسب شناسان  ومنابع متقدم است ودراواخرقرن دوم هجری می زیسته که نزدیک به این واقعه حیات داشته است. مترجم کتابهای پارسی به سریانی بود.یاقوت حموی از وی بسیار تمجید نموده‌است

اما اشكالاتی که برسایرنظریات وارداست عبارتنداز:
1- اسارت دختري از يزدگرد، به شدّت محل ترديد است. اين نشان مي‏دهد كه سازندگان مختلف این مطالب، با انگيزه‏ های خاصی به خيال خود فره ايزدي و تخمه شاهي را از ساسانيان به امامان شيعه منتقل سازند.كه به خيال خود به جهت پيوند خوردن نسل ساسانيان با نسل پيامبر(ص) در امام سجاد(ع)خواسته‏ اند آن حضرت(ع) را به عنوان «خير اهل الارض» معرفي كنند!

2-برخي از نويسندگان متقدم همانند مسعودي، هنگام ذكر فرزندان يزدگرد سوم، دختراني با نام‏هاي ادرك، شاهين و مردآوند براي او ذكر مي‏كنند كه باهيچ‏يك از نام‏هايي كه براي مادر امام سجاد(ع) گفته شده، هماهنگي ندارد و ثانياً خبري از اسارت دختران یزدگرد در تمام نوشته‏ هاي خود به ميان نمي‏ آورد. (شعوبيه، ص 324)

3-همچنين از سوي محققان معاصر با دلايل قطعي ثابت شده است كه بقعه بي‏ بي شهربانو - كه در كوهستان شرق ري معروف به كوه بي‏ بي شهربانو پديدار است - هيچ ربطي با مادر امام(ع) ندارد و بنايي است كه در قرون بعدي ساخته شده است. چنان‏كه تاريخ ساخت صندوق منبت كاري آن سال 888 ق را نشان مي‏دهد و درب منبت كاري آن كار عهد صفوي است و الحاقاتي از هنر دوره قاجاريه دارد.{شعوبيه، ص 326}عدم ذكر چنين بقعه‏ اي در آثار شيخ صدوق - كه خود ساليان دراز در ري مي‏زيسته و به آن آشنايي كامل داشته - مؤيد ديگري بر عدم وجود اين بقعه در قرن چهارم و در زمان شيخ صدوق (متوفي 381 ق) است. لذاایشان درقبرستان بقیع دفن شده اند.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 25 مرداد 1393برچسب:, :: 2:7 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

ابونصر محمد بن محمد طرخانی ملقب به فارابی، در حدود سال ۲۵۷هجری قمری/ ۸۷۰میلادی بزرگ ترين فيلسوف دوره اسلامی در روستای فاراب از توابع فراه افغانستان ودرحوزه باستانی سیستان متولد شد. دهخدا به نفل از بدیع الزمان فروزانفر می‌نویسد:«اسم پدراو طرخان و نام جدش اوزلوغ است.پدرش از سران سپاه مرزنشين بود... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 17 مرداد 1393برچسب:, :: 5:15 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

سرزمین نیمروز ( سیستان /زرنگ / زاولستان ) بانجوم و بویژه با گاهشماری ایرانی پیوندی عمیق و دیرینه دارد . نام های گوناگون این سرزمین از کارکردهای نجومی آن برخاسته است . نامواژه «زابل / زاول » با رسیدن خورشید به سمت الرأس و اندازه گیری آن به عنوان مبدا شبانروز در پیوند بوده و بعدها واژه «مزوله » به معنای «شاخص خورشیدی » از همان ریشه برگرفته شده است ... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 6 مرداد 1393برچسب:, :: 10:24 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

زبان حال فرزندان سیستانی ،زاده شده درغربت.مشهد،سرخس،گرگان،علی آباد،آزادشهرو...

نمی دانم به جرم چیدن کدامین سیب سرخ

از بهشت وجودت رانده شده ام؟........ ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 15 بهمن 1392برچسب:, :: 4:1 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

بدون تردید تاریخ سیستان ؛ازریگ‌بَید (کتاب مقدس مِهریان) و اَوِستا (کتاب مقدس پارسیان)شاهنامه و از تاریخ شاهان پیشدادی ، خاندان سام ، ملوک کیانی و پهلوانان نیمروز، دهقان‌ها ،صفاریان سیستان، و از تاریخِ فرهنگ و ادب و زبان فارسی و از تاریخ ایران جدا نیست اما بارعایت احترام؛سیستان همان ایران است...

  ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 7 بهمن 1392برچسب:, :: 10:16 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

این یادداشت که مطمئنم شما رئیس جمهورنخواهیدخواند!، به نمایندگی  بخشی ازهموطنانتان که در گوشه ای از ایران،مظلومانه زندگی می کنند.برای شماتایپ می گردد.

منطقه محرومی به نام سیستان،که قبل وبعدانقلاب توجه چندانی به این سرزمین نشد. آب هیرمندبطوریکه زنده کننده باشدجاری نشد،کارخانه های مادرمستقرنشد،ریزگردهاازبین نرفتند،علیرغم جمعیت نیم میلیونی به واحدسیاسی استانی تبدیل نشد و...،ولی مردمش هرباربرای رفتن به پای صندوقهای نظام ازهم سبقت گرفتند! این دفعه هم رای اول رابه فردی دادندکه رییس جمهوری اوقطعی شد. پس حتماًمعنا و مفهوم این آرا را نیز خوب می فهمید و درک می کنید!

آقای رئیس جمهور! این مردم توقعات و در خواست های بسیاری ازشمادارندکه نه غیر منطقی و نه زیادی خواهانه و نه دور از دسترس اند. فقط آرزوهای روی هم تلنبارشده ازبعدانقلاب است که محقق نشده است. کافی است با دقت به آن ها توجهی گردد و با عدل و انصاف با آن ها برخورد شود.

جناب آقای روحانی؛همگان می دانند به خاطر منسب هایی که داشتید هرگز رنجی که عوام چشیده اند متحمل نشده اید، مطمئنا"رنج فقر ونداری را نچشیده اید ، هیچ وقت خبر گرانی آزارتان نداده است، حتی یک روز هم خانه به دوشی را تجربه نکرده اید ،احساسمان بر این است تا به حال شرمنده زن و فرزندانتان نشده اید ،خرج دوا و دارو مریض احوالانتان اذیتتان نکرده است ،در ادارات با نابهنجاری ها وبی قانونی هامواجه نگردیده اید و صدها دردی که این روزگار مردم تجربه کرده اند از نزدیک حس نکرده اید ...

 رئیس جمهور،مطمئنا" هدف و انگیزه جناب عالی تغییر می باشد.تغییری که در این سالها علیرغم ادعاها!،بی معنی بود .شک ندارم که با تدبیری که شما خواهید اندیشید به دردهای ملت تاحدودی التیام می بخشید...

جناب دکتر:گرچه این روزها فقر ،بیکاری ،گرانی ،تحریم ،تبعیض و... واژه های بیگانه در جامعه امروز نیستند ولی می توان با مدد الهی و تدبیر و چاره اندیشی بر کوه مشکلات فائق آمد.

جناب دکتر؛کمبود امکانات ورزشی و تفریحی رنجی است که در طول این سالها بر دوش جوانان سیستانی ما بوده و هرگز اجازه خودنمایی در عرصه های جهانی و ملی رابرای ما نگذاشته است والبته در نبود آنها ،دشمنان راه اعتیاد جوانان ما را هموار نموده اند.

دکتر!گرچه گرانی ،فقر و بیکاری دغدغه مشترک ملت است اما در منطقه ما به چهر ه ای نمایان تر خودنمایی می کند.

جناب روحانی حرف آخر اینکه در وعده های انتخاباتی قول به عدالت محوری ، دفاع از قانونمندی و برآورده کردن مطالبات همه اقشار و اقوام ایران و استفاده در امور اداری کشور را داده بودیدولی سیستانی های ماکه متاسفانه ساده دل هستندوبه دورازگرایشها خدمت نموده انداگرچه دوره دولتی آنها وابسته به جناح خاص بوده باداس رحمت شمابه حاشیه رانده شده اند.دهمرده،ملک زاده و...چراسهم چهارمیلیون سیستانی باتقدیم سه هزاروپانصدشهیددرراه اعتلای نظام ایران دراقصی نقاط این کشوریک وزیرنباشد؟

راستی اگروزیرمحترمتان جناب ظریف قابل دانستندپس ازمذاکرات1+5ودیداربا خانم اشتون ومتن نویسی درفیس بوک،فرصتی راهم برای مذاکره حق آبه هیرمندباکرزای افغانی اختصاص دهندکه اگردیربجنبیدسیستان دوباره تبدیل می شود به شهرسوخته

چه کنیم که دردهابسیاراست !ولی گوشهاکم!.


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 12 آذر 1392برچسب:, :: 2:58 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

پیشنهادات فرهنگی _ اجتماعی –ورزشی به شورای شهرزابل:

احداث و تجهیز فرهنگسرا- پارکها-بوستان عمومی-باغ پرندگان-باغ گلهاوگیاهان-زمین های بازی کودکان-تجهیز پارکهای عمومی به مجموعه هایی نظیر دوچرخه سواری ، اسکیت ، دارت ، شطرنج -میز بازی _ بازی های کامپیوتری- بازیهای فکری و ... به صورت تفریحی با کلیه اصول ایمنی برای تمام سنین-توسعه استادیوم هاوسالنهاوزمین های ورزشی جهت نشاط و عمومی کردن ورزش و سلامت جامعهحداث و راه اندازی تالار و کتابخانه عمومی و سالن های مختص مطالعه-احداث پارک بانوانعیین میادین و اماکن و تجهیزات آنها برای برگزاری روز بازارهای مختلف و اشتغال زائی برای جوانان-طراحی و ساخت المان و یادمان نامداران سیستان در میادین و پارکها-ساخت و احداث سرویس های عمومی و بهداشتی در پارک ها،معابر و میادین-برگزاری جشنواره های بومی محلی- فرهنگی وورزشی-تجلیل از نامداران ورزشی ، فرهنگی ، هنری و اجتماعی-احداث و راه اندازی مجتمع های خرید چند منظوره-توجه بیشتربه بحث نظافت وبهداشت وپاکیزگی شهر


ارسال شده در تاریخ : جمعه 12 مهر 1392برچسب:, :: 12:46 قبل از ظهر :: توسط : SOHRAB

سیستان بزرگ


ارسال شده در تاریخ : جمعه 1 شهريور 1392برچسب:, :: 10:23 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

وقتی که افغانستان 34استان دارد،کشور پهناور و با فرهنگ ایران به نظرما تا داشتن40استان به خوبی ظرفیت دارد. مسلماً تشکیل استان های جدید تأثیر به سزایی در جذب بودجه های بیشتر ، اشتغال زایی و مدیریت بهتر امور خواهد داشت.

با توجه به توسعه و توانمندی های بالقوه و بالفعل زابل و اضافه شدن4 شهرستان جدید به آن ، بایستی ارتقای منطقه به استان پی گیری شود.

  ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 1 مرداد 1392برچسب:, :: 10:7 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

سیدابراهیم رئیس الساداتی معروف به رئیسی درخانواده ای روحانی و سیستانی تباردرسال1339درشهرمشهدبه دنیاآمد.وی معاون اول قوه قضائیه دولت جمهوری اسلامی ایران دردوره های ریاست محمودشاهرودی وصادق لاریجانی بوده است... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 23 بهمن 1391برچسب:, :: 9:44 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

زندگی

 چه با خلاف


چه بی خلاف

چه برخلاف

میگذرد …


ارسال شده در تاریخ : دو شنبه 11 دی 1391برچسب:, :: 8:33 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

درادامه سیاست تحکیم دیواره دفاعی برای هندوستان،انگلیس برای تنظیم معاهده پاریس،سراسرسیستان راجزوخاک افغانستان پیشنهادکرد.میرزاآقاخان نوری باوجودوابستگی هایش به انگلیس،طی نامه ای به فرخ خان امین الدوله به موضع گیری موری سفیرانگلیس اعتراض نمودوازامین الدوله خواست که باسفیرانگلیس دراستانبول وسفرای سایردول صحبت کندوازآنهابخواهدکه درحل اختلافات بین ایران،انگلیس وافغانستان برسرسیستان کمک کنند.وی نوشت"درسرسیستان حرف زدن،مثل این است که درسرقم وکاشان حرف زده شود.پس ،ازاین قراربگویدچون قله اشرف دراصفهان موجوداست،اصفهان هم مال افغان است!.مراتب بی حساب مسترموری رااظهارنمائید.ببینیدماازلاش وجوین گذشتیم،اوسیستان رامطرح کرده است.سیستان خاک وملک قدیمی ایران راهم می گویندجزوافغانستان است."

میرزاآقاخان دریادداشتی که برای موری نوشت ورونوشت آن رانیزبرای سفارتخانه های فرانسه وروسیه فرستادباآوردن دلایلی،سیستان راجزوخاک ایران اعلام کرد. ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, :: 7:54 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

امروزاما

تو آنجا!

من اينجا!

تهرانی!

نيمكت هاي دنيا را چه بد چيده اند...


ارسال شده در تاریخ : جمعه 20 مرداد 1391برچسب:, :: 8:30 بعد از ظهر :: توسط : ARASTOO

اگربخواهیم پرچمی برای منطقه سیستان متصوربشویم می توان ازرنگهای موردعلاقه سکاهاونمادهای فعلی این منطقه بهره برداری نمود.سکاها به رنگ آبی علاقه شدیدی داشتندکه ازقالیهای بافته شده آنان این موضوع استنباط می گردد.ضمن اینکه رنگ آبی راامروزمی توان به رنگ دریاچه هامون ورودخانه هیرمند تعمیم داد. روی نمونه‌های چند قالی قدیم سیستانی که باقی مانده رنگ زردنیز نسبتاً زیاد است که یادآور شکوه گندمزاران وسیع و پربار سیستان کهن(انبارغله آسیا) است ازطرفی وباتوجه به مقدس بودن آتش دردین زرتشت واینکه آخرالزمان آنهاازسیستان برمی خیزدازطرف دیگرمی تواندرنگ زرددرپرچم جای بگیرد.بانگاهی به این پرچم تهیه شده ،به این نتیجه می رسیم: 1-پرچم سیستان برعکس پرچم کشوراوکراین است

2-سیستان سرزمین سیستانی ها+زرتشتی هاست.(وزرتشتی های جهان می توانندبه این سرزمین مهاجرت ومنتظرموعودخودشوند.همچون یهودکه درسرزمین موعودخوداستقراریافته است.ومسلمانان هم درمکه محل ظهورمنجی خوداستقراردارند)

3-نکته جالب دراین زمینه اینست که مردم اوکراین هم نژادشان ازسکاهای اروپایی است ودرواقع ملت آنهاباسیستانیان قرابت نژادی دارند.

آرم پرچم که روی مماس خط وسط قرارمی گیردراهم می توان مهری که درشهرسوخته یافت شده واکنون علامت دانشگاه زابل شده ویامشعل آتش قرارداد.


 


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 15 مرداد 1391برچسب:, :: 6:38 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

شاه‌منصور خواجه‌اف، کارشناس فرهنگی تاجیکستان در موسسه‌ی فرهنگی اکو با اشاره به مهری که تاجیک‌ها به شاهنامه دارند،  گفت: «بسیاری از مردم تاجیکستان با باز کردن شاهنامه برای فرزندان‌شان، نام برمی‌گزینند. برپایه‌ی واپسین آمار، از هر 5 نفر، یک تن در تاجیکستان، نامی از نام‌های قهرمانان شاهنامه را بر خود دارد

 به گفته‌ی وی در تاجیکستان، شاهنامه و فردوسی آن‌چنان نقش پررنگی داشته‌اند که دانشمندترین فرد کسی بود که بیشتر بر شاهنامه چیرگی داشت. او گفت: «حتی در میان قبایل غیرایرانی هنگامی که جنگ می‌شد برای حل مساله، پیش کسی می‌رفتند که شاهنامه را به نیکی می‌دانست و او مساله را حل می‌کرد 

 به گزارش ایسنا، خواجه‌اف گفت: «پس از انقلاب اکتبر روسیه و ورود روس‌ها به آسیای مرکزی آن‌ها تلاش کردند تا هویت‌زدایی کنند و بسیاری از نشست‌های شاهنامه‌خوانی را که در آسیای مرکزی برگزار می‌شد تعطیل کردند. در این میان الغ‌زاده تلاش‌های بسیاری برای زنده کردن میراث شاهنامه، کرد.که نوشتن داستان کوتاه مرگ حافظ، برجسته‌ترین کار وی بود و از سوی دیگر برگردان شاهنامه به نثر تاجیکی و نوشتن رمان فردوسی در سال 1987 ، از دیگر کارهای دکتر الغ‌زاده برای زنده کردن فرهنگ شاهنامه در تاجیکستان است


ارسال شده در تاریخ : شنبه 3 تير 1391برچسب:, :: 6:7 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهید مطهری از چهره های برجسته دانشگاه و حوزه به دلیل تالیفات متعدد واشراف ایشان به مباحث مخـتلف همچـون دین ، فلسـفه ، تاریخ وسیـاست جزوچهره های شاخص عصر ما هستند .همراهی ایشان با انقلاب و تئوریهای جدیدی که در حوزه انقلاب عرضه کرد موجب شد تا آوازه و شهرت آن از فراسوی مرزها ی ایران نیز گذر کند .مرتضی مطهری فرزند شیخ محمد حسین نوه شیخ محمدعلی کیخااز معتمدین سیستان از ده کنگ پیران بخش پشت آب زابل ، یک قرن پیش از زابل به فریمان مهاجرت کرده اند.میل شیخ محمد علی کیخا به اقامت در جوار حضرت رضا (ع) و بهره مندی از حوزه علمیه مشهد و کشاورزی از دلایل عمده این سفر بوده است . علت تغییر فامیلی ایشان از کیخا به مطهری را برخی از افراد مطلع اینگونه ذکر می کنند . علامه طباطبایی به دلیل کثرت علاقه به مرتضی مطهری ، به وی می گوید : تومطهر در علم و مرتضی در عمل هستی . به همین دلیل مرتضی مطهری به پاس حرمت استاد و دلدادگی وی به علامه طباطبایی نام خانوادگی خود را از کیخا به مطهری تغییر می دهد.
حسين كيخا فرماندار سابق زابل به خبرنگار فارس در زاهدان گفت: اگرچه شخصيت‌هاي بزرگي از جمله شهيد مطهري متعلق به همه بشريت و مسلمانان هستنداما منطقه سيستان مفتخر است كه انديشمندان و علماومراجع بزرگي چون شهيد مطهري و آيت‌الله سيستاني منتسب به اين سرزمين مقدس هستند. وي افزود: امروز انديشه شهيد مطهري چراغ راه بسياري از اساتيد و دانشجويان علوم اسلامي و مردم آزاده جهان است و افتخار آن به همه مسلمانان جهان ومردم ايران باز مي‌گردد

.

بیوگرافی

استاد شهيد آيت الله مطهري در 13 بهمن 1298 هجري شمسي در فريمان واقع در 75 کيلومتري شهر مقدس مشهد در يک خانواده اصيل روحاني چشم به جهان ميگشايد. پس از طي دوران طفوليت به مکتبخانه رفته و به فراگيري دروس ابتدايي مي پردازد. در سن دوازده سالگي به حوزه علميه مشهد عزيمت نموده و به تحصيل مقدمات علوم اسلامي اشتغال مي ورزد. در سال 1316 عليرغم مبارزه شديدرضاخان با روحانيت و عليرغم مخالفت دوستان و نزديکان، براي تکميل تحصيلات خود عازم حوزه علميه قم مي شود در حالي که به تازگي موسس گرانقدر آن آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالکريم حائري يزدي ديده از جهان فروبسته و رياست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن آيات عظام سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمد تقي خوانساري به عهد گرفته اند. ایشان در ساعت بيست و دو وبيست دقيقه سه شنبه يازدهم ارديبهشت ماه سال 1358 در تاريکي شب در حالي که از يکي از جلسات فکري سياسي بيرون آمده بود يا گلوله گروه نادان وجنايتکار فرقان که به مغزش اصابت نمود به شهادت مي رسد و امام و امت اسلام در حالي که اميدها به آن بزرگمرد بسته بودند در ماتمي عظيم فرو مي روند


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 17 ارديبهشت 1391برچسب:, :: 6:16 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان تنها سرزمینی هست که هیچگاه درآن دراوج قدرت امویان دربغداد وعلی رغم دستورحکومت برحضرت علی واهل بیت پیامبر اسلام ،سب نشدوحتی سیستانیان پذیرفتندکه  جریمه های سنگین بدهند ولی ننگ سب ولعن بر اهل بیت رانپذیرند.وقتی خلیفه اموی  مقاومت سیستانیهارادید گفت:اگرحاضرنشوند علی رالعن کنندبایدزنان بزرگان سیستانی رادرمعابرشهر سرشان رابتراشند(چون خلیفه نیک می دانست که نزدسیستانیها ناموس وزن ارزشی بس والا دارد,وامروزه هم تمامی اقوام ایرانی باافتخاربه سیستانیها زن می دهندوازدواج می کنندچون این روحیه همسروخانواده دوستی سیستانیها واهل کاربودن وسایرخصوصیات نیک آنان رامی شناسند) ولی بازهم سیستانیان این جریمه سنگین راپذیرفتند تاخدای ناکرده براهل بیت پیامبرتوهینی نشود.(یاقوت حموی)


ارسال شده در تاریخ : جمعه 4 فروردين 1391برچسب:, :: 7:5 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

زرتشت (پيامبر توحيدى ايرانيان) ازمردم سکایی(نیاکان سیستانی ها)بودوروزگارى در اين ديار به اشاعه و تبليغ آيين خويش پرداخت وسالهادرسیستان بسربردودرآنجابه اندیشه درباره افلاک وبررسی احوال ستارگان پرداخت و اهالى هئتومنت (هيرمند) آيين يكتاپرستى او را پذيرفتند و از نخستين پيشگامان كيش يكتاپرستى شدندوسیستان ازقدیم کانون کیش زرتشت بود.بنابر كتاب مقدس ايرانيان, در بخش ونديداد, سيستان يازدهمين كشور و سرزمين با نزهت و پر بركتى است كه خداوند آن را به بهترين وجهى بيافريد. پس از گذشت چند هزاره كه اهريمن گجستیك(ملعون) در آن مرز و بوم فساد و تباهى و جادويى ايجاد كند ، سوشيانت آخرين منجى كيش زرتشتى از درياچه كانسويه (هامون) به پا خواهد خواست و چهره اهريمنى بيگانگان و غاصبان را از صفحه آن خواهد زدود.به سبب مراسم مذهبی که درستایش آناهیتاایزدبانوی آب انجام می شود،زامیادیشت یا یشت نوزدهم باسیستان ارتباط بسیاری دارد.ذکرقهرمانی گرشاسب به تفصیل،برشمردن رودودریاچه وکوه این ناحیه وظهورسوشیانت ازآنجا دال برصحت این نظراست که تدوین نهایی این یشت درسیستان انجام گرفته است.ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 28 اسفند 1390برچسب:, :: 2:24 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content